Anelė Didžiulienė pabudo nuo švelnių birželio saulės spindulių, glostančių jos veidą. Rytas buvo netikėtai ramus. Jokių vaiko verksmių, jokių skubiai primygtinų prašymų „pasivaikščiok su Dominyku bent iki vakaro“. Ji maloniai išsitiesė, pažvelgė į lubas ir pajuto – šiandien jai nereikia niekam skubėti, niekam stengtis patikti, nieko aiškinti.
Atsikėlusi nuėjo į virtuvę, į turklę supylė kavos, įjungė viryklę. Kvapo laisvė. Ant kėdės gulėjo sąsiuvinis – tas pats, į kurį prieš dešimtmetį užsirašinėjo pasakojimų idėjas. Kažkada Anelė svajojo tapti rašytoja, bet vis atidėliojo. Pradžioje – darbas mokykloje, tada santuoka, dukros Gabrielės gimimas, skyrybos, paskolos, rūpesčiai. O dabar – anūkas.
Mažasis Dominykas atsirado jos gyvenime taip staiga, kaip ir Gabrielės suaugusi gyvenimo pusė. Ji, vakar dar be rūpesčių besimokanti studentė, vieną dieną paskambino ir neviltingai užminojo:
– Mamyte, aš laukiuosi. Su Dovilu nusprendėme palikti kūdikį.
Anelė nieko neatsakė. Tiesiog atsisėdo ant taburetės, tvirčiau suspausdama telefoną ir tyliai ištarė:
– Supratau.
Nuo tos dienos viskas sukimosi. Gabrielė ir jos vaikinas Dovilas tęsė mokslus, o anūkas – liko ant jos. Begalinės pempersų maišymo, košės, bemiegės nakties. Jauni tėvai aiškino paprastai:
– Mamyte, gi pati sakiai, kad svajojai apie anūkus. Štai ir prižiūrėk.
Anelė kentėjo. Nesiskundė. Bet diena po dienos jautė, kaip jos pačios gyvenimas praslydo tarp pirštų. Ji prabudydavo ne mintimis apie pasivaikščiojimą ar skaitymą, o su Dominyko dienos tvarkaraščiu.
Ir štai – šiandien ji nusprendė. Gana.
Tuo tarpu kitoje miesto dalyje skubiai ruošėsi Gabrielė. Po akimis – mėlyni apskritimai. Ant peties – visuomet verkšlentis Dominykas. Vienoje rankoje – vaikiškas kuprinė, kitoje – nešiojamas kompiuteris. Dovilas stovėjo prie lango ir rašė dėstytojui, derindamas konsultaciją prieš egzaminą.
– Gabrielė, ar suspėsi nuvežti pas tavo motiną? – paklausė jis, skubėdamas apsivilkti striukę.
– Suspėsiu… – sąnariais burbtelėjo ji. – Vėl viskas ant manęs. O tarsi tu nebūtum jo tėvas.
Ji išėjo iš buto, bėgdama užsisegdama striukę. Berniukas kaprizavo. Autobuse surengė isteriją. Gabrielės galvoje kartojo tas pačias mintis: suspėti, suspėti, tik kad mama būtų namie…
Jie priėjo prie pažįstamų durų. Pabeldė. Už durų – tyla. Tada žingsniai. Durys atsivertė. Slenksny stovėjo Anelė – rami, arbatinuko rankoje. Ant jos – chalatas, plaukai sugrūsti į nerišlį kepurėlį. Tačiau akyse buvo tai, ką Gabrielė seniai nematė – tvirtumas.
– Labas, mamyte. Mes tik pusdieniui. Rytoj išlaikysim egzaminų – ir daugiau nebevargsime, tiesa, – pradėjo Gabrielė, bandydama išvengti konflikto.
Anelė giliai įkvėpė. Gurkšnelį kavos. Ir pasakė:
– Ne.
– Ką? – nustebo Gabrielė.
– Šiandien nepriimsiu Dominyko. Ir rytoj taip pat. Aš pavargau. Aš nebesugebu. Ir, svarbiausia, aš nebenoriu būti tuo, kuo jūs mane padarėte – nemokama auklė be pasirinkimo teisės.
Dovilas bandė įsiterpti:
– Aneli, juk supranti, mes abu mokomės, laiko nėra…
– O man jis yra? – Anelės balsas sušalo. – Aš irgi esu žmogus. Turiu svajonių. Noriu rašyti. Noriu tiesiog… gyventi. Man ne aštuoniasdešimt, aš dar jauna ir nenoriu savęs užkasti po jūsų pareigų našta.
– Taip, taip? – kartžliai nusišypsojo Gabrielė. – Vadinasi, mes tau našta.
– Jūs – mano šeima. Bet šeima – tai pagarba. Tai ne tada, kai vakare paskambina ir praneša, kad rytoj vėl turi viską mesti. Tai ne tada, kai už nugaros nusprendžia, kad tu „vistuol namie sėdi“.
Užtruko tyla. Dominykas nutilo. Gabrielė su Dovilu stovėjo nežinodami, ką atsakyti. Galiausiai Gabrielė šaltai išsitiesė:
– Gerai. Mes eisime. Bet, mamyte, kai tau prireiks pagalbos – prisimink šią dieną.
– Būtinai, – linktelėjo Anelė. – Tik tada, kai paprašysiu, aš nepranešiu jums jau po fakto.
Jie išėjo. Tiek, net durų užtaisyti nepaleido. O Anelė grįžo į virtuvę. Atsisėdo. Atvėrė sąsiuvinį.
Ranka drebėjo – ne iš baimės, o dėl to, kad pirmą kartą per daugelį metų ji padarė kažką tik sau. Ji vėl pradėjo rašyti. Ir su kiekviena eilute pajuto, kaip gimsta laisvė, o pasaulis – plečiasi.
Tą dieną ji pirmą kartą po ilgo laiko pajuto, kad vėl priklauso sau. Ir tas jausmas buvo brangesnis už viską.