LAIMINGA, AR TIESIOG KVAILĖ?
Ira, tylią, nepastebimą merginą, draugės vadino ne kitaip kaip „laimingoji kvailė“. Atrodytų, kaip taip gali derėti? Dabar viską suprasite.
Kai jai vos sukako dvidešimt, draugė pakvietė ją atostogauti į Nidą. Jūra, saulė, būstas nemokamas – vyko pas tos draugės gimines. Ten Ira ir sutiko Algirdą – gražų papulkininkį, nuomojantį būstą netoliese. Vyras su karinė praeitimi, praėjęs Afganistaną, dabar ėjo karinio komisariato pareigas. Jame jauteisi jėga, tvirtumas, pasitikėjimas. Bet dar ir skausmas. Ira tai suprato, pamatėjus jo nugarą seną, baisų randą. Kvailai paklausė:
– Ar tai iš ten?
Algirdas tylėdamas pečiais patraukė ir nėrė po vandeniu. Jis nemėgo apie tai kalbėti.
Ira įsimylėjo iki galvos svaigimo. Atidavė jam save iškart, kai jis to norėjo. O jis, šypsodamasis, tarė:
– Na, dabar teks vesti.
Irą nesurprizino, kad meilės žodžių nepasigirdo. Jai atrodė – štai jis, tikras laimės pojūtis.
Algirdas buvo septyniolika metų vyresnis ir viską perėmė į savo rankas: šventė be suknelių ir limuzinų, tiesiog pasirašė jo mieste. Sakė, juk jau suaugę šitokiems žaidimams. Be to… jam visa tai jau buvo nutikę. Jis buvo našlys su aštuonmete dukra.
Irai tai buvo smūgis, bet ji nusprendė – meilė svarbiau. Ir liko. Mergaitė, Gabija, buvo apleista ir niekam nereikalinga, klajojusi tarp močiųčių. Iš pradžių Ira ja tik gailėjosi, bet vieną dieną, išgirdusi iš gatvės:
– Mama! – vos neapsiverkė. Ir įvaikino Gabiją.
Ira turėjo tik kirpėjos kursus. Norėjo mokytis – bet Algirdas atkirto:
– Susirask saloną ir eik į motinystę. Noriu sūnaus.
Tačiau nėštumas taip ir neatejo. O gal viskas buvo ne ją kalti.
Ir staiga įvyko: jo pavaldinys įsivėlė į kyšį, ir nors Algirdas buvo niekuo nekaltas, karinėje sistemoje – kaltas visada viršininkas. Teko išsiimti „dėl sveikatos“. Pensija buvo nebloga, bet tai sugniuždė vyrą. Jis užsidarė namie, nebenešė pinigų, kasdien – draugai ir buteliai. Po metų-dviejų Ira suprato: vyras virsta savo pačio šešėliu. Jis nedirbo, nepadėdavo, net maisto nepirkdavo o iš šaldytuvo valgydavo tik tai, kas jam patiko.
Kai atėjo vasara, Ira su Gabija išvažiavo į Nidą. Per dvi savaites viskas paaiškėjo: reikia išeiti.
– Tu gi mano mama, – tarė jai Gabija.
Ira linktelėjo.
Algirdas surengė sceną:
– Užkabinsiu ant tavęs Gabiją!
Sužinojęs, kad sprendimas jau priimtas, nusispjovė:
– Kvaila tu, Ira.
Ji grįžo į gimtąjį miestą, pas tėvus. Jiems, žinoma, norėjosi giminių kraujo anūkų, bet ir Gabiją priėmė. Mergaitė pradėjo lankyti mokyklą, Ira vėl kirpo žmones. Kartą įėjo vyras su pešliais – malonus, mandagus. Paliko arbatpinigių, o vakare – gėlių. Jį vadino Darius. Buvo dešimt metų vyresnis, išsiskyręs, gyveno nuosavame name, turėjo nedidelį, tačiau stabilų statybų verslą.
Su juo buvo jauku. Sakė, kad myli. Ira pagalvojo: kiek galima ieškoti laimės? Štai ji. Pasirašė. Draugės pavydėjo:
– Jei nebūtum paėmusi buvusio vyro dukters, nebūtum tokia kvaila.
Ira truputį liūdėjo: vaikų Dievas jai taip ir nedavė. Bet gyvenimas paruošė naują posūkį. DariDarius turėjo jaunesnę seserį – problematišką, kuri užaugino dvi dukteris, bet elgėsi neatsakingai, daug gerdama, ir dabar ją ruošėsi atimti teises, o Ira, sustabdžiusi balsą, tik pasakė: „Mes jas priimsime“, nes žinojo, kad tikroji šeima – tai ne kraujas, o širdis.