Geriausias vyras – tas, kurio nėra
Marina jau seniai netikėjo stebuklais. Po skyrybų praėjo šešeri metai. Šešios begalinės žiemos, pavasariai, vasaros ir rudens. Duktė jau metus kaip ištekėjo ir išsikraustė į Vilnių, skambindavo retai, o pokalbiai vis apsisukdavo ties „mama, viskas gerai“.
O Marinos gerumo niekas neklausė. Ji buvo vos keturiasdešimt dvejų – amžius, kai moteris žydi, išmoksta vėl kvėpuoti. Bet kam tas žiedėjimas, jei nėra su kuo jį pasitikti?
Ji mokėjo viską – skaniai virti, uždarinti agurkus su pomidorais taip, kad kaimynės liežuvius laižydavo. Balkone stovėjo stiklainiai su konservais, lyg jos vienatvės paroda. „Na neguok gi sienose, tokia graži!“ – juokdavosi su draugėmis. O šios atsakydavo: „Neguok! Ieškok! Žiūrėk, kiek vyrų aplink!“
Ir kažkas iš jų sušnibždėjo: „Apsilankyk santuokų agentūroje. Ten, sakoma, randa idealią atitikmenį. Pavadinimas gražus – „Geriausias vyras“.
Marina skepticai nusisypsojo: „Tai gi juokinga. Kaip parduotuvėje – rinkis, mėgink, grąžink!“ Bet paskui prisiminė savo keturiasdešimt dvejus ir senamadiškus sieninius laikrodžius, kurie daužė kaip amžinybė. Ir nuėjo.
Ten ją sutiko moteris ryškiai raudono švarko ir širdelės formos akiniais.
„Pas mus viskas rimtai“, – nusišypsojo ji. „Renkame kandidatus, išduodame savaitei. Jei tinka – palieki, jei ne – gražini.“
„Ką, tikrai „išduodate“?“ – nusijuokė Marina.
„Taip! Gyvena kartu. Iš karto matosi, ar tavo, ar ne. Taupom laiką. Maniakų neturim, patikros griežtos.“
Marina netikėtai užsidegė. Jie išsirinko penkeris. Apmokėjo. Pirmasis vyras turėjo ateiti tą pačią vakarą.
Ji išsitraukė iš spintos žalią suknelę – „vilties spalva“, kaip sakydavo mama. Užsidėjo auskarus su fiantais, kurie gulėjo senoje kvepalų dėžutėje. Širdyje plakdosi kažkas tarp jaudulio ir baimės.
Dzyn! – skambutis. Marina pažvelgė į durų akį. Rožės. Didžiulis puokštė. Širdis sukrėtė. Atidarė duris. Vyras buvo gražus, kaip nuotraukoje, kostiumuotas, su tvirtu šypseniu. Susėdo prie stalo, maistas padarytas – salotės, mėsa, tortas…
Jis paragavo salotų – nusiraukė:
„Per daug sūru.“
Mėsą –
„Per kieta.“
Vyną –
„Kas čia už pigumas?“
O paskui atsistojo, apėjo butą ir, apžiūrėdamas viską kritiškai:
„Apstatymas paprastas. Virtuvę reikia perdaryti.“
Marina paėmė puokštę ir ramiai atsitiesė:
„Aš nemėgstu rožių. Viso gero.“
Tą naktį ji truputį paverkė. Buvo liūdna. Bet liko dar keturi.
Kitą vakarą pasirodė antrasis. Jį vėjo alkoholiu.
„Jau pradėjai švęsti pažintį?“ – atsargiai paklausė Marina.
„Na, prašom! Įsijunk televizorių, varžybos gi!“
„Pas save namie pažiūrėsi“, – sausai atsakė ji ir uždarė duris.
Trečiasis atėjo po dienos. Ne gražuolis, su purvinomis batais ir nuvalkiotu paltu. Marinos norėjo jį iš karto išvaryti, bet nusprendė pavaišinti – iš mandagumo.
Jis valgė greitai, su malonumu. Gyrė kiekvieną patiekalą. O kai paragavo marinuotų agurkų, sušuko:
„Tai gi šedevras, moteri! Aš taip visą”Ir tada suprato, kad tikroji laimė slypi ne rūpesčiuose dėl kitų, bet ramybėje su savimi.”