„Iki horizonto kartu“: kaip drąsus kaimo jaunuolis sužavėjo miesto gražuolę
Jonas grįžo namo, į mažą kaimą netoli Ukmergės, po ilgos tarnybos išvykų. Šiltas vasaros vakaras apkabino pažįstamus kraštus, o kiekviena takelio linkmė verkė namų ilgesiu. Būtent tą akimirką atvyko Liepa, ta pati, į kurią Jonas buvo beprotiškai įsimylėjęs nuo jaunystės dienų. Ji atvažiavo savaitgaliui aplankyti giminių ir neabejotinai praleisti kelis nepamirštamus dienų kaimo ramybėje.
Susitiko prie seno drožtinio tvoros vartelio. Glėbys, ilgi žvilgsniai ir tyčios išpažintys – visa tai staiga apvėlė jų širdis šiluma. Vietiniai, jau seniai stebėję šį jaunystės romaną, pradėjo šnabždėti: „Jonas ir Liepa – štai tikra pora!“ Juk visi matė, kaip lieknas ir šviesiaplaukis Jonas užgniaužė širdį, žvelgdamas į gražuolę Liepą, universiteto studentę su išraiškingomis mėlynomis akimis ir spindinčia šypsena.
Tačiau kitą vakarą, kai Liepa ruošėsis grįžti į miestą, oras staiga pasikeitė. Prie jos nedidelio namo vartų staiga prisirgo automobilis, iš kurio sklidę garsūs signalai ir avarinio švilpuko garsai. Iš mašinos išlipo jaunas vyrukas, kurį visi vadino Tadu – jo įniršusios frazės ir primygtiniai prašymai greit peraugo į jausmų audrą.
— Vistoj išvažiuoji į miestą, — bandė jis raminti, ištiesęs ranką, — štai, atvažiavau pavežti…
Liepa staiga atsistojo, suspaudusi lūpas ryžtingo nusivylimo išraiška, ir garsiai ištarė:
— Prašiau tavęs, Tadai, čia nevaikščioti! Aš susitvarkysiu pati!
Jos balsas drebėjo nuo susierzinimo, o Tadas, nenorėdamas atsitraukti, toliau reikalavo dėmesio. Tačiau merginą jau apėmė erzulio jausmas. Visa tai stebėjo kaimynė Aldona ir net pats Jonas, stovėjęs šalin, lyg pasinėręs į savo nerimastingas mintis. Jis tyliai išėjo, kad apgalvotų, kas įvyko, o po akimirkos sugrįžo, užlipęs ant savo seno motociklo, papuošto blukusia emale ir kelio ženklais.
Liepa, pastebėjusi Joną, akimirksniu užmėtė kuprinę per petį, užsidėjo šalmą ir atsisėdo už jo nugaros. Tą akimirką miesto gyventojas, atvykęs iš Ukmergės, trūkčiojo į vairą ir tyliai pasakė:
— Dabar aišku, kodėl tokia užsispyrusi…
Jonas tik tvirčiau sugniaužė Liepos ranką ir atsargiai užvedė motociklą, jo akyse žibint ryžtas. Kartu jie vėl išriedėjo vingiuotu kaimo keliu, apsemtą dulkių ir auksu vakaro žaros. Garsiai riaumojant motociklui, kiekvienas kilometras jiems tapo bendro gyvenimo bandymų įveikimo simboliu.
Kelyje jie pravažiavo pro tvarkingus daržus ir senas sodybas, o Jonas, svajotojo išraiška, tyliai prisipažino:
— Žinai, Liepute, svajoju eiti šituo keliu kartu su tavimi iki pat horizonto. Tegul jis niekad nesibaigia… Esu prarįs jį iki galo, tik tu būk šalia.
Liepa nusišypsojo, jos akys žėrėjo nuo laimės:
— Tikrai? Iki pat tolimiausio krašto?
— Būtent taip, — atsakė jis, švelniai suspausdamas jos ranką. — Be tavęs neįsivaizduoju savo ateities, mano brangioji.
Taip tęsėsi jų meilės istorija daugelį metų. Kaimo gyvenimas nesikeitė: kiekvieną rytą ir vaką jie susitikdavo, dalydamiesi svajonėmis, viltimis ir mažomis džiaugsmo akimirkomis. Kartais Liepa važiuodavo į miestą mokslams tęsti, o Jonas likdavo kaime, tačiau atstumas negalėjo užtemdyti jų santykių, nes kiekvienas sugrįžimas buvo kupinas šilumos ir laukimo.
Kartą, grįžusi iš miesto po universiteto baigimo, Liepa pastebėjo, jog Jonas tapo dar tvirtesnis, jo žvilgsnis – kupinas ryžto ir tylios liūdesio. Kartu jie vėl sėdėjo Jonučiui priklausančioje altanėlėje, kur praleisdavo ilgus vakarus, kalbėdami apie gyvenimą, planus ir svajas. Šie pokalbiai buvo persunkti tikros švelnumos ir tylaus pasišventimo.
Vietiniai jau seniai priprato matyti juos kartu. Net kaimynė Aldona, visada rūpestinga ir išmintingIr taip, po daugelio metų, kai jų vaikai jau bėgiojo po tą pačią kaimo pievelę, Jonas ir Liepa vis dar laikėsi už rankų, prisiminimai apie tą pirmąją važiuojant žemyn keliu iki horizonto liekdami šilčiausią šypseną jų lūpose.