„Tu privalai gerbti mano teises!“ — tarė mano sūnus, nežinodamas, kaip lengva įskaudinti motinos širdį
Tą drėgną spalio vakaroną Marija, apsivilkusi šiltą rūbą, paguldė ant stalo lėkštę karštų pyragaičių. Kambarys prisipildė šviežios duonos kvapo, o pro langus verkė šaltas vėjas. Visi namie skubėjo prie stalo — taip norėjosi atsigerti arbatos ir užmiršti rudenio drėgmę.
Dešimtmetis Marijos sūnus, Arvydas, tylėdamas atsisėdo, paėmė vieną pyragaitį, bet vos ragavo — tik krapštė šakute įdarą ir niurzgė. Jo žvilgsnis buvo sunkus, lyg per tą dieną būtų sužinojęs ką rimto.
— Kas tau, Arvyduk? — paklausė Marija, prisėdusi šalia. — Koks tu susimąstęs. Kas mokykloje nutiko?
Berniukas padėjo pyragaitį ir atsakė:
— Šiandien į klasę atėjo dėdė iš policijos. Sakė, kad vaikai turi teisių. Ir kad tėvai jas dažnai pažeidžia.
Marija nustebo:
— Įdomu. O ką gi jis tau papasakojo?
— Daug ko, — rimtu balsu pradėjo Arvydas. — Pavyzdžiui, kad manęs negalima versti daryti to, ko nenoriu. Kad jūs su tėčiu privalote gerbti mano asmenybę. O aš, beje, turiu savo asmeninį pasirinkimą. Ir galiu leisti laiką, kaip pats nuspręsiu.
— Asmeninis pasirinkimas? — vos susilaikydama nuo šypsenos, pakartojo Marija.
— Taip! — užtikrintai linktelėjo sūnus. — Pavyzdžiui, noriu po mokyklos žaisti prie kompiuterio. O tu versti namų darbus daryti. Tai aiškus mano laisvės pažeidimas! Ir dar šauki ant manęs, kai nevalgau kopūstų! O dėdė sakė — tai moralinis spaudimas! O dar lazda? Juk žinai, tai jau baudžiamasis nusižengimas! Galiu net būti atimtas iš šeimos, jei to panorėsiu.
Marija tylėjo. Ji stovėjo, remdamasi į stalą, ir klausė sūnaus, tarsi jo nepažindama. Prisiminė, koks jis buvo mažytis, kaip verkdavo naktimis, kaip karščiu čiulpėsi prie jos ir kaip ji sėdėdavo prie jo lovos, klausydama kiekvieno jo kvėpavimo. O dabar prieš ją stovėjo „žmogus su teisėmis“.
— O mokytojos nebijai? — tyliau paklausė ji. — Jei paliks užlaikyti, irgi policiją kviesi?
— Žinoma! Tai neteisėtas sulaikymas. Galiu skųstis. Tegul ir ji mano teises gerbia.
— O jei ją suims? Negailės?
— Gailės… — sūnaus balse pasigirdo abejonė. — Bet… tegul nebepažeidžia!
Marija atsiduso, atsisėdo prie kriauklės ir pradėjo plauti indus. Tuo tarpu Arvydas paėmė popieriaus lapą ir ėmė rašyti. Užbaigęs, atbėgo prie motinos ir įdavė jai lapą.
Ant jo vaikišku, bet tvirtu raštu buvo užrašyta:
„Paslaugų apmokėjimas: kambario valymas — 5 eurai, šuns išvedimas — 3, parduotuvė — 2. Iš viso: 10 eurų per savaitę. Skola už praeitą — dar 13 eurų“.
Marija nuleido žvilgsnį ant užrašo. Krūtinėje suspaudė. Jautė, tarsi tarp jų ištųžo siena. Ji atsisėdo prie stalo, paėmė kitą lapą ir pradėjo rašyti. Raštas drebėjo. Kartą net juoktis pradėjo, bet akimirką vėliau akyse užblizgo ašaros. Užbaigusi, atidžiai sulankstė lapą ir padavė sūnui.
Jis paėmė popierių ir ėmė skaityti. Ant jo buvo užrašyta:
„Paslaugos: bemiegės nakties — tūkstančiai, skalbimas, valymas, maistas — kasdien, rūpestis — begalė. Tėvų susirinkimai, ligoninės, kritimai, ašaros, baimės, džiaugsmas, pirmi žingsniai, pirmas žodis. Maldavimas, kai sirgai. Širdis, duota tau. Nemokamai. Nes myliu tave“.
Berniukas tylėjo. Staiga puolė prie motinos, stipriai apsikabino ir sušnibždėjo:
— Atsiprašyk, mama… Aš tiesiog norėjau būti didelis. Negalvojau, kad taip įskaudinsiu…
Marija prispaudė sūnų prie savęs, pabučiavo jo galvą ir tyliai tarė:
— Tiesiog žinok, mažutei… teisės — svarbu. Bet meilė ir pagarba — svarbesnės. O būti šeima — reiškia rūpintis vienas kitu ne dėl pinigų, o iš širdies.
Tą vakarą jie sėdėjo tyloje, prisiglaudę vienas prie kito. Lauke šiaudė šaltas vėjas, bet namuose buvo šilta. Nes vėl — iš tikrųjų — buvo kartu.