„Tik užsiliepsnojo“, – sušnibždėjo.
„Kas tu man išvis esi, senā pelē? Visiems tu vien tik rūpesčius keli. Vaikščioji čia, dvoksti. Jei būtų mano valia, aš tave… Bet teko kęsti. Neapkenčiu!“
Austėja vos neužspringo arbata. Vos prieš akimirką ji kalbėjo su savo senole, Aldona, per vaizdo pokalbį. Ta, atsigręžusi, išėjo minutėlei.
„Palauk, saulele, tuoj sugrįšiu“, – tarė ji, sunkiu judesiu atsikėlusi iš kėdės ir išėjusi į koridorį.
Telefonas liko ant stalo. Kamera įjungta, mikrofonas taip pat. Austėja tuo tarpu perjungė akį į kompiuterį. O tada… Tai ir nutiko. Balsas, sklindantis iš koridoriaus.
Ji pagalvojo, kad jai pasirodė. Ir turbūt taip ir manytų, jei ne pažvelgusi į telefoną. Sprendžiant iš durų garsų, į kambarį kas įėjo. Ekrane pirmiausia pasirodė svetimos rankos, paskiau – šonas, o galiausiai – veidas.
Jūratė. Brolio žmona. Taip, ir balsas buvo jos.
Moteris priėjo pie senolės lovos, pakėlė pagalvę, paskiau – patiesklę, pasiķeno po ja ranka.
„Sėdi čia, arbatą gurkšnoja… Bent jau greičiau užgesėtų, tikrą žodį. Kam tą gumą tempti. Naudos iš tavęs nulis, tik orą teršai ir kvadratų švaistai…“, – niurnojo janytė.
Austėja nejudėjo. Sekundei jai užlūpo kvapas.
Netrukus Jūratė išėjo, taip ir nepastebėjusi kameros. O po kelių minučių sugrįžo ir senolė. Ji nusišypsojo, tačiau šypsena nepalietė jos akių.
„Štai ir aš. O beje, dar nepaklausiau. Kaip tau su darbu? Viskas gerai?“ – paklausė senolė, lyg nieko nepakitus.
Austėja trumpai linktėlėjo. Ji vis dar bandė suvirškinti išgirstą, nors visa viduje ragino tiesiog paimti ir išmesti tį nemandagią mergą už durų. Tuoj pat.
Aldona visada Austėjai atrodė kaip geležinė ponia. Ne, ji niekada nepakėlė balso. Tiesiog joje buvo tas mokytojiškas griežtumas, užaštrintas metais mokyklos kabinetuose, pokalbiuose su vaikais ir jų tėvais.
Keturiasdešimt metų ji dėstė literatūrą. Vaikai ją mylėjo: Aldona mokėjo net klasiką padaryti įdomia.
Kai mirė senelis, ji neišsiliejo, tačiau jos tobula laikysena pakeitėsi šiek tiek kuprotu pečiu. Ji rečiau ėjo į lauką ir dažniau sirgo. Jos šypsena nebebuvo tokia spindinčia. Ir vis dėlto Aldona neprarado įprastą gaivališkumą. Ji tikėjo, kad visi amžiai yra nuostabūs, ir mėgavosi gyvenimu net ir dabar.
Austėja visada mylėjo senolę už tai, kad šalia jos jautėsi saugi. Su ja jokios bėdos nebaisios: susitvarkys su viskuo. Savo laiku Aldona atidavė anūkui vasarnamį, kad šis galėtų sumokėti už mokslus, o anūkėAustėja tikrai nežinojo, ar senolė apsiverks dėl vienatvės ar dėl laisvės, bet vieną ji suprato – nuo šiol jokia Jūratė nebepriartės prie Aldonos be jos leidimo.