– Kokia tai maniera valgyti su telefonu rankose?! Arba padėk telefoną, arba išeik iš stalo! — dar vieną kartą sušuko Aleksandras ant savo posūnio.
– Noriu ir valgau su telefonu! Ko tau tai? Tu man iš viso nieko… — atšovė dešimtmetis Eimantas.
– Ką pasakei?! Aš šitoje bute vis dar esu šeimininkas, ir būk malonus mane gerbti bei klausyti! Aš savo tėvams tavo metais nesipriešinau! — suriko Aleksandras, o Eimantas šoko iš stalo ir užtrenkė duris į savo kambarį.
– Ko vėl nesusitarėte? Aš jau normaliai išsimaudyti negaliu, momentaliai užsikabinate! Kaip aš jau nuo visko pavargau! — iš vonios atėjo Natalija — Eimanto mama.
– Tavo sūnus visiškai išleistas! Nėra jokio auklėjimo! Tavo kalte, beje! — įsiūtęs Aleksandras suriko žmonai.
Natalija nuėjo į virtuvę ir atsisėdo ant kėdės. Moteris nuėmė ir nusausino veidą rankšluosčiu, kurį prieš kelias minutes buvo užsivyniojusi. Pavargusiai ji pažvelgė į vyrą, tada giliai atsiduso ir nuleido akis…
…Aštuoniolikos metų Natalija pastojo nuo savo studijų draugo. Nors meilės ir nebuvo, jie tik susitikinėjo… Ji pranešė vaikinui apie nėštumą. Jis pasakė savo tėvams, kurie operatyviai sureagavo. Vaikiną pervedė į universitetą kitoje šalies pusėje, o Natalijai suteikė pinigų abortui.
Atsikratyti vaiko Natalija net nebuvo pagalvojusi. Ji nusprendė gimdyti ir prisijungti prie vienišų motinų gretų.
– Oi, Natalija! Kaip man tavęs gaila! Aš viska kalta, neprižiūrėjau. Reikėjo tau viską paaiškinti. Pati iš savo patirties žinau, ką reiškia auginti vaiką viena. Ir tu tą pačią klaidą kartoji… — liūdnai kalbėjo tuo metu Svetlana, Natalijos mama.
– Na, nieko tau, mama. Tu mane užauginai, ir aš sugebėsiu. Pirmai aš paimsiu akademinę atostogą metams, o vėliau perėsiu į lauko (neakivaizdžiai) studijas. Milijonai moterų taip gyvena, ir aš ne prasčiau! Išgyvensime! — atsakė Natalija.
– Oi, išgyvensi… Tačiau tai ne pati geriausia likimas… Vyrams juk svetimi vaikai nėra per daug rūpimi. O tu iš tokių jauno amžiaus ir su „prikabintu“ vaiku!
– Mama, nuolat su savo stereotipais. Aš tiesiog esu tikra, kad pasaulyje yra tas teisingas vyras, kuris sugebės mylėti tiek mane, tiek mano būsimą vaiką. — su pasitikėjimu tarė Natalija.
– Na, Dievas duok… — svarsto Svetlana…
…Po devynių mėnesių Natalija pagimdė berniuką, kurį pavadino Eimantu. Po to gyvenimas sukosi neįtikėtinu greičiu. Iš pradžių — kaip ir numatyta, akademinės atostogos universitete. Po to — studijos, darbas, egzaminai, perlaikymai, ligos, darželiai, mažojo sūnaus gimtadieniai vienas po kito. Žinoma, auginti vaiką viena Natalijai buvo labai sunku. Ačiū motinai, kuri nepaliko jos sunkiu metu ir padėjo kuo galėjo.
…Natalija jau nuvedė Eimantą į pirmą klasę, gavo diplomą, rado gerą darbą, tačiau asmeninio gyvenimo taip ir nesukūrė. Mama savo samprotavimuose apie vyrus buvo iš dalies teisi. Kartais mėgino jausti užuojautą ir Aleksandras. Moteris jo neatsakė. O kiti, sužinoję, kad Natalija augina sūnų, išsigandę pradingdavo įvairiais pasiteisinimais. Taip ji ir gyveno su sūnumi dviese.
– Natalija, ar matei naują statybų vadovą? Koks jis… — žaismingai paklausė kolegė Laima.
– Ne. Ar jis auksinis? — abejingai paklausė Natalija.
– Na, auksinis, ne auksinis… Bet jau nieko tokio! Šiandien jis bus bendrame susirinkime, tu ir pati jį pamatysi. Tada ir suprasi, apie ką aš kalbu.
Tą pačią dieną Natalija, kaip ir kiti kompanijos darbuotojai, susitiko su nauju statybų vadovu. Aleksandras tikrai buvo patrauklus jaunas vyras, sportiškos figūros, su puikiu humoro jausmu. Jis greitai prisitaikė prie kolektyvo, užmegzdavo draugiškus ryšius su kolegomis, tačiau ypač simpatizavo Natalijai. Moteris jautė jo ypatingą dėmesį, atrodo, nuo pirmos dienos.
Iš pradžių malonus Aleksandras pasiūlė kartu gerti kavos pietų metu. Vėliau jis pakvietė ją į pirmą pasimatymą. Natalija sutiko, bet nedelsdama sau nusprendė: kol reikalai nesiklostė toli, reikia nedelsiant pranešti apie Eimantą.
Aleksandras papasakojo apie save, kad iki trisdešimties trijų metų nesusituokė. Iki neseniai gyveno su mama. Vėliau sutaupė pinigų savo butui ir dabar yra pasiruošęs susituokti.
Natalija taip pat papasakojo apie save ir švelniai paminėjo, kad ji viena augina sūnų. Aleksandras į tai ramiai reagavo, pasakė, kad visada svajojo apie sūnų. Natalija nusiramino, o jų romanas sparčiai klostėsi. Moteris supažindino savo išrinktąjį su sūnumi. Visi drauge vaikščiojo parku, eidavo į kiną. Viskas atrodė gerai. Žinoma, tada tiek Aleksandras, tiek Eimantas elgėsi šiek tiek atsargiai. Natalija buvo nuoširdžiai tikra, kad jie tikrai susidraugaus. O idealu — taps tikrai artimais žmonėmis. Kaip tėvas ir sūnus.
– Natalija, gal tu persikelsi pas mane? — kartą pradėjo Aleksandras.
– Nežinau, Aleksai. Atrodo, nesu prieš, bet Eimantui… Jam reikės keisti mokyklą, o jis greičiausiai nenorės. — išdėstė savo samprotavimus Natalija.
– Well norės, nenorės! Tu jį išlepusi. Kaip pasakysim, taip ir bus. Tiesiog reikia jam pasakyti, kad persikeliame ir jis eis mokytis į kitą mokyklą. — atsakė Aleksandras.
– Nesu tikra…
Natalija tikrai norėjo persikelti pas mylimą vyrą, tačiau kažkas ją stabdė, nedavė žengti rimto žingsnio į visiškai naują gyvenimą.
Praėjus keliems mėnesiams, Aleksandras vėl pradėjo kalbėti apie persikėlimą, oficialų santuoką.
– Na gerai, Aleksai. Aš pakalbėsiu su Eimantu. Galbūt būtent per vasarą persikelsime, ir naujame mokslo metų laikotarpyje pradėsime mokytis tavo rajone.
– Natalija, mes jau kalbėjome. Kuo tu vis dar kabinėji su savo Eimantu? Apie tai sprendžiame mes, o jam tiesiog pranešime. Jis tik vaikas, ir ne jam spręsti, kur ir su kuo gyventi. — atkakliai teigė Aleksandras.
– Aleksai, aš to padaryti negaliu. Tai mano sūnus, jis turi visus draugus šioje mokykloje, treniruotėje. Aš vis dėlto pakalbėsiu su juo.
Natalija ilgai ruošėsi būsimam pokalbiui su sūnumi. Tačiau vieną šeštadienį ji vis dėlto nusprendė užmegzti šią nelengvą temą.
– Eimantai, ką tu manai apie tai, kad mes su tavimi apsigyventume pas dėdę Aleksą visam laikui?
– O kodėl? — nustebęs paklausė dešimtmetis berniukas.
– Na, supranti, mes su juo mylime vienas kitą, susituoksime ir gyvensime kaip viena šeima.
– O gal geriau aš persikelsiu pas močiutę? — sutrikęs paklausė Eimantas.
Ore užsiliko trumpa pauzė.
– Ne, sūnau. Na, kodėl pas močiutę? Pirma, aš noriu tave matyti kiekvieną dieną. Antra, močiutė jau nebe tokia jauna, o su tavimi reikia ir pamokas išmokti, ir pavakarieniauti. Ne.
Natalija jautė, kad Eimantas nenorėjo persikelti. Viduje jos kovėsi du jausmai. Viena vertus, ji mylėjo Aleksandrą, norėjo gyventi su juo viename bute, kartu užmigti ir pabusti. Kita vertus, moteris nuoširdžiai mylėjo sūnų ir nenorėjo gadinti šiltų, pasitikėjimą teikiančių santykių.
– Aleksai, mes pateikėme paraišką į civilinės metrikacijos skyrių, dabar spręskime apie lengvatų datą. Manau, kad kuo anksčiau tai įvyks, tuo geriau.
– Natalija, kalbėjau su Eimantu. Man atrodo, kad jis tai per daug išgirdo… — Natalija nesuspėjo užbaigti frazės, nes Aleksandras ją pertraukė.
– Natalija, kaip tik aš jį pasiimsiu po mokyklos ir vyksiu pokalbį su juo vyrukų kalba. Tu jį pernelyg išlepusi. Kodėl jis elgiasi kaip panelė: važiuosiu, nevažiuosiu…
– Na, pabandyk… — su baime sutikusi tarė Natalija.
Vakare Aleksandras turėjo parvežti Eimantą namo. Natalija tą vakarą labai nerimavo. Ji nuoširdžiai tikėjosi, kad viskas vyks sklandžiai, ir Aleksandrui pavyks įtikinti sūnų persikelti. Natalija ruošė skanų vakarienę. Tačiau pagal Aleksandro ir Eimanto nuotaiką atrodė, kad jų pokalbis nepavyko.
– Natalija! Tavo sūnus — visiškai neaukletas vaikas! — vos tik įžengęs pranešė Aleksandras.
– Iš ko tokios išvados? — suabejojo Natalija, stebėdama, kaip Eimantas skubiai išėjo į savo kambarį.
– Iš ko tokios išvados? Dar klausi?! Jis sukėlė tokią isteriją! Jis berniukas, o blogesnis už bet kurią mergaitę! Persikeliame ir viskas! O tai žiūrėk, virvės iš tavęs vyniojasi! Bet aš jį perauklėsiu ir padarysiu iš jo normalų vaikiną!
– Pasiūlyčiau vakarieniauti. — tarė Natalija.
Aleksandras jau sėdėjo prie stalo, laukė tik Eimanto, kuris vis dar neišėjo iš savo kambario.
– Eimantai, sūnau, eik vakarieniauti. — sušuko Natalija, nenorėdama palikti virtuvėje.
– Nenoriu. — atsakė Eimantas.
– Na, tu dar čia su tiems savo liūdesiais! Iš tiesų, kaip kokia moteris! Jau turi nemažai metų, o vis dar sapaliojimai. Melodijoje mokosi! Greta mano namų yra bokso sekcija, ten ir eisi vietoje savo muzikos mokyklos. — griežtai patvirtino Aleksandras.
– Geriau aš gyvensiu pas močiutę, nei su tavimi! — sušuko Eimantas, Natalija savo sūnaus balse pajuto verkimą.
– Jokių močiutės. Mes gyvensime visi kartu ir taškas…
…Natalija ir Eimantas persikėlė pas Aleksandrą. Nuo to laiko Natalijos ramus gyvenimas baigėsi, nes skandalai bute kildavo kone kiekvieną dieną.
– Kokia tai maniera valgyti su telefonu rankose?! Arba padėk jį, arba išeik iš stalo!
– Noriu ir sėdžiu su telefonu! Ko tau tai?! Tu man iš viso nieko… — atšovė dešimtmetis Eimantas.
– Ką pasakei?! Aš vis dar esu šio buto šeimininkas, būk malonus mane gerbti ir klausyti! Aš savo tėvams niekada nesipriešinau!
– Ir vėl, kas čia nesutarę? Aš jau net negaliu ramiai išsimaudyti, jūs visada užsikabinate!
– Tavo sūnus visiškai išleistas!
Eimantas išėjo nuo stalo, nebaigęs valgyti.
– Natalija, gal iš tikrųjų jį atsiųsime pas tavo motiną? — pasiūlė Aleksandras.
– Ne, Aleksai. Aš noriu, kad mano sūnus gyventų su mumis.
– Na, tada aš rytoj jo bilietą į stovyklą atsiūsiu. Nenoriu atostogauti su jo šiurkštybe, ir jis turi gauti bent kokį nuobaudą už savo elgesį. Taip ir nevažiuosime į jūrą kaip prevencinę priemonę.
– Aleksai, tu kas? Aš be sūnaus niekur nevažiuosiu! — atsakė Natalija.
– Nieko jam nenutiks, jis pas Tavo mamą pasėdės ir pagalvos.
– Aleksai, o jeigu tai būtų tavo vaikas, tu elgtumeisi būtent taip?! — netikėtai paklausė Natalija.
– Šiuo metu kalbame ne apie mūsų bendrus vaikus, o apie Eimantą.
– Ne, Aleksai, aš be sūnaus niekur nevažiuosiu. Juolab, kad tu sakei, kad visada svajojai apie sūnų ir ne prieš vaikus.
– Nesitikėjau, kad viskas bus būtent taip! — pareiškė Aleksandras.
Natalija tikrai atsisakė vykti į atostogas be sūnaus. Aleksandras supyko, kelias dienas miegojo pas motiną.
Kartą vakare Natalijai paskambino mobilusis. Ekrane pasirodė uošvės numeris.
– Taip, Irena.
– Natalija, ką tu čia darai? — iš karto pradėjo uošvė.
– O kas nutiko?
– Tu ketini ištekėti ir jau pasiklydai savo būsimam vyrui?! Aleksandras kelias dienas gyvena pas mane, nebegali sugrįžti į savo butą!
– Jei mes jam trukdome, galime persikelti. Kodėl jis pats nenuskambėjo?
– Užteks apsimesti aviuku! Džiaukis, kad tave pasiėmė toks vyras su „prikabintu“ vaiku, o tu dar ir teisę nori pasisavinti! — išrėžė uošvė.
– Iki! Rytoj Aleksandras gali grįžti į butą. Mūsų čia nebus vakare. — Natalija padėjo telefoną.
Po šio pokalbio ji susiruošė daiktus. Vakare jie jau buvo savo bute. Vėliau Aleksandras skambino, bandė užmegzti santykius, tačiau Natalija atsisakė tęsti romaną. Parašą iš civilinės metrikacijos skyriaus ji atsiėmė.
– Štai ir gyvenk visą gyvenimą su savo sūnumi! — atsisveikino Aleksandras.
– Ir gyvensiu. — atsakė Natalija ir amžinai ištrynė Aleksandro numerį, o po to pakeitė ir darbą.
Kokia nepavykusi šeimos istorija. Nors dar nežinia, kam šioje istorijoje pasisekė…