– Gal užteks verkti?! Žmonės aplink mus jau į mus žiūri. Gerai, kad čia nėra mano draugų, kitaip aš tikrai jausčiausi gėdingai! – aštriai ir su šiek tiek pyktelėjimo tarė Matas.
– Matau, kodėl… – su sunkumu ištarė mergina, sėdėdama prie stalo priešais, ir vėl pradėjo verkti dar garsiau.
– Vėl tas pats! Ko tu nori? Apie kokį vaiką tu kalbi? Ar pasitarėme kartu kurti šeimą?! Susitikinėjome vos kelis mėnesius, ir užteks! – Matas pasakė paskutinę frazę taip garsiai, kad žmonės, sėdintys kavinėje už gretimų stalų, tikrai pradėjo žiūrėti į juos.
– Kaip tu gali taip kalbėti? Gi mes mylime vienas kitą! Tu man sakyčiau… – Alina nesugebėjo užbaigti frazės, nes Matas ją pagavo.
– Klausyk, užteks apie tai… kalbėjai… nekalbėjai… Aš vis tiek po kelių dienų persikeliu į Ameriką su tėvais. Mes jau pardavėme namą čia, tėtis pervedė visus turtus. Taigi, kaip sakoma, viso gero, mažute! – jaunuolis pasakė šiuos žodžius ir vėl pažvelgė į verkiantį merginą.
– Matai… – ji tyliai ištarė, stengdama išlaikyti kontrolę, kad nebūtų sodrių ašarų srovės.
– Padavėjau, ar gali duoti sąskaitą?! Kiek dar laukti?! – Matas pakėlė ranką ir gestas parodė padavėjams, kurie stovėjo prie baro, kad jam reikia atsiskaityti ir greitai.
Padavėjai sujudėjo, Matas mostelėjo juos ranka, išsitraukė iš piniginės kelis suplėšytus banknotus ir neatsargiai numetė ant stalo.
– Taigi, taip! Aš jau vėluoju, man nebereikia šitų isterijų. Nieko tau nesakiau ir nieko tokio nepareiškiau! Aš einu, jei nori, užsisakyk dar ko nors, čia užteks. – tarė Matas, mostelėjo į pinigus ir nuėjo link durų.
Alina stebėjo jam iš paskos, uždengė veidą rankomis ir vėl pradėjo verkti. Po minutės, šalia staliuko pasirodė padavėjas. Jaunas žmogus paėmė pinigus iš stalo ir pradėjo rinkti puodelius nuo išgerto kavos.
– Ar norėtumėte dar ko nors? – mandagiai paklausė padavėjas.
– Ne. Ačiū. – Alina tarė šiuos žodžius tyliai, stengdama nesurasti padavėjo, kurio akys buvo raudonos nuo ašarų.
Lėtai atsistojusi, ji paėmė savo rankinę ir taip pat nuėjo į išėjimą. Mato automobilio prie kavinės jau nebuvo. Jis išvažiavo.
Alina išėjo iš kavinės, ir grynas oras ją kiek nuramino. Ašaros išdžiūvo ir daugiau nesrovo per skruostus. Tas faktas, kad ji dar prieš kelias minutes verkė, tiksliai pasakė tik patinusius vokus. Mergina, maždaug atsitiktinai, ištraukė iš rankinės mažą veidrodėlį ir drėgną servetėlę, nušluostė makiažą ir ėjo tolyn nuo nelaimės kavinės.
Eiti namo ji nenorėjo. Mergina pasuko į mažą skverą, kur dar mokykloje mėgdavo vaikščioti su klasės draugais.
Atsisėdusi ant suolelio, ji iškart prisiminė bejausmius mokyklos metus. „Kaip viskas tada buvo paprasta ir aišku, ir visa gyvenimo perspektyva dar prieš akis. Problemos… iš visų problemų tik ir buvo, kad artėjantį šeštadienį diskoteka atšaukta, ir dar dvi. O dabar! Dabar mano gyvenimas krenta į pragarą! Kas bus dabar?! Eiti atsikratyti vaiko ar gimdyti, kad jau po kelių mėnesių tapčiau vieniša mama, auginti vaiką viena, dirbti dvejose darbose, nes kitaip tiesiog neišgyvensiu!” – pagalvojo Alina, o ašaros vėl netikėtai plūstelėjo iš akių.
– Mergina, kas nors atsitiko? Galiu jums padėti? Štai, paimkite servetėlę, prašau. – ji išgirdo malonų vyrišką balsą ir pamatė ranką, nešantį popierinę servetėlę.
Alina paėmė servetėlę ir tada pakėlė galvą, pažvelgė į tą, kuris pasiūlė pagalbą.
– Algirdai! Tu?! – džiaugsmingai sušuko vyras.
– Toli… – sumišusiai pasakė Alina ir bandė atsistoti nuo suolelio.
Tolis nedelsdamas pagavo ją ir apsikabino, vis kartodamas:
– Algirdai! Algirdai! Kiek džiaugiuosi tave matydamas! Tu net neįsivaizduoji, tik šiandien ryte klausinėjau mamos apie tave!
Po kelių sekundžių jis pagaliau paleido merginą iš apkabinimo.
– O kodėl tu čia sėdi viena, verki?
– Na, tiesiog ėjau pro šalį, užėjau į savo skverą, prisiminiau mokyklos metus ir taip išsiveržė… – Alina greitai sugalvojo šią istoriją, kad nesakytų tikrųjų savo emocijų priežasties.
– Supratau. Tu vis dar tokia pat emocionali kaip anksčiau! Ir dar gražesnė, net labiau!
Mergina pažvelgė į buvusį klasės draugą ir nusišypsojo.
– Algirdai, eikime į kavinę. Žinau, kad čia arti yra kavinė, pasėdėsime, pakalbėsime.
Tolis parodyti ranka ten, kur buvo ta pati kavinė, iš kurios Alina ką tik išėjo, liejanti ašaras. Natūralu, kad sugrįžti ten jai visai nesinorėjo.
– Klausyk, gal eikime ne į kavines. Pasivaikščiokime po parką? Suvalgysime ledų. Oras geras. – pasiūlė Alina.
– Na, gerai. – su šypsena tarė Tolis.
Jie praleido parką porą valandų, prisiminė mokyklos metus. Tuo metu Alina net pamiršo apie Matą ir savo nenorimą nėštumą.
– O tu, ką, vis dar nevedęs? – atsargiai paklausė Tolis.
– Ne. Nesisekė. – reikšmingai atsakė mergina.
– Ir pas mane nesisekė. – neaišku, džiaugsmingai ar nusiminus, atsakė Tolis.
Alina ir Tolis pradėjo susitikinėti dar mokykloje. Tada visi juos vadino „sužadėtiniais“, tėvai jau pamažu pradėjo ruošti vestuves.
Bet viską pakeitė paprasta ir visiems gerai žinoma situacija. Toliui metus tarnavus kariuomenėje, Alina laukė jo pusę metų, o vėliau suprato, kad įsimylėjo.
Mantas, taip vadinosi jos naujas mylimasis, iš pradžių gražiai rūpinosi Alina. Ji manė, kad štai štai jis pasiūlys. Bet jis neskubėjo. Viską jie buvo kartu ketverius metus, net bandė gyventi kartu. Tačiau kažkas santykiuose buvo negerai. Vieną dieną Alina pagavo Mantą su kita. Jis prašė atleidimo, bet mergina nusprendė, kad toks santykis jai nereikalingas.
Kelias mėnesius Alina gyveno prislėgta, bandydama pamiršti išdavystę. Tada ji sutiko Matą. Keista, kad situacija vėl pakartojo save. Alina nuoširdžiai įsimylėjo rafinuotą jaunuolį. Jis gražiai rūpinosi, dovanodavo brangias dovanas. Alina vėl patikėjo tikromis jausmomis, buvo pasiruošusi kurti šeimą. Tačiau Matas visą šį laiką laikė viską kaip pramogą. Kaip paaiškėjo, santykių pradžioje Matas jau žinojo apie savo netrukus įvykstantį persikėlimą į JAV. Jam reikėjo tik ką nors, su kuo būtų linksma praleisti laiką. Dėl šios priežasties jis ir pasirinko gražią Aliną.
Tolis nepyko ant merginos, kad nepalaukė. Jis visada buvo apgalvotas ir racionalus. Apie savo sprendimą Alina jam pranešė laiške. Atsakydama jis tik linkėjo jai laimės. Tačiau po tarnybos grįžti į gimtąjį miestą jis nenorėjo, nuvažiavo į Vilnių ir planavo ten pasilikti amžinai.
Per penkis metus jis gavo išsilavinimą, susitiko su mergina, rado darbą. Asmeniniame gyvenime nieko nesigaudė, įmonėje įvyko restruktūrizavimas, kurio metu Tolis pateko kaip paskutinis darbuotojas. Neilgai galvojęs, jis nusprendė grįžti į gimtąjį miestą. Tolis nesiruošė tikėtis nieko iš Alinos, nes buvo tikras, kad ji jau seniai ištekėjusi.
Tačiau paaiškėjo, kad likimas Toliui parengė neįtikėtiną siurprizą. Jo mylima mergina ne tik neužimta, bet ir laisva nuo santykių. Akivaizdu, kad Tolis nusprendė pasinaudoti suteikta proga.
… Nuo jų susitikimo skvere praėjo du mėnesiai. Tolis ir Alina pradėjo susitikinėti. Vaikinas nuoširdžiai džiaugėsi viskuo, kas nutiko jo gyvenime pastaruoju metu. Alina taip pat suprato, kad vis dar myli Tolį. Tačiau ją neramino tas faktas, kad ji yra nėščia su kitu vaiku. Kiekvieną kartą artėdamas prie pasimatymo, ji suprato – šie santykiai pasmerkti.
Tolis dar kartą pakvietė mylimąją į restoraną. Jie vakarieniavo, o tada vaikinas ištraukė iš švarko kišenės sužadėtuvių žiedą ir pasiūlė merginai.
– Tai kaip, ar tu sutinki tekėti už manęs, ir, kaip sakoma, visą gyvenimą kartu, tiek džiaugsmuose, tiek skausmuose? – su šypsena paklausė Tolis, širdyje įsitikinęs, kad mylimoji sutiks.
– Ne. – atsakė Alina ir nuleido akis.
– Kaip ne? Kodėl ne, Alina? Mes gi mylime vienas kitą! Kur tu eini?
Mergina sušlapino akis ir nubėgo link išėjimo.
Praėjo dešimt metų…
– Mama, kas šiandien paims mane iš po pamokų? Tu ar tėtis? – pusryčių metu paklausė Lėja.
– Nežinau. Vakare pažiūrėsime, dukra. – atsakė Alina, tuo pačiu ruošdama sūnui sumuštinius.
– O mes su mama kartu atvažiuosime tavęs pasiimti! Ir vyksime į kiną! Gi penktadienis! – džiaugsmingai šaukė Tolis, įėjęs į virtuvę.
– O valio! Tėti! Orai! Į kiną… – šaukė džiaugsminga Lėja.
– Valgyk, nes kitaip į mokyklą vėluosi.
Tolis pažvelgė į žmoną, kuri kažką nervingai rašė ant ekrano klaviatūros savo išmaniajame telefone.
– Ar tai jis vėl? – paklausė jis Alinos.
– Taip. Toli, jis rašo, kad per teismą atims Lėją ir išveš į Ameriką. – tarė Alina ir prasidėjo ašaros.
– Tai reikia sustabdyti. Duok man jo numerį, aš pats su juo pasikalbėsiu.
– Ne, Toli. Aš dėl tavęs nerimauju.
– Viskas bus gerai. Lėja, ar esi pasiruošusi? Eikime!
Ainatolis ir Lėja išėjo iš daugiabučio.
– Oho! Taigi pas ką Alina nuėjo! Buvęs sužadėtinis! – tarė Matas, stovėjęs prie laiptinės.
– Lėja, eik į mašiną. Man reikia pasikalbėti su dėde.
Mergaitė paklusniai nuėjo ir sėdo į galinę sėdynę.
– Taigi, Alina tave apgavo. Ar tu bent žinai, kad auginai svetimą vaiką? Tu gi buvai jos atsarginis variantas, ir tiek. – sarkastiškai tarė Matas. – O ji mane myli!
– Taip! Mes su Alina mylime vienas kitą. Auginu savo vaiką. O tu buvai didžiausia Alinos klaida, kurią ji ištaisė. Eik iš čia, ir kad daugiau nesimatytume! Arba bus blogiau…
Su šiais žodžiais Tolis stumtelėjo Matą. Tas sudrebėjo, bet išsilaikė ant kojų.
– Tėti, tu greitai? Vėluosim į mokyklą!
– Ateinu, dukra.
Tolis ir Lėja išvažiavo. Matas stebėjo, kaip išvažiuoja automobilis, ir suprato, kad patyrė pralaimėjimą. Patys savyje kilęs klausimas – ar reikia jam kovoti? Kovoti už meilę, kurios nėra. Ir už dukrą, kurios niekada nebuvo.
Vakarop jis išskrido ir daugiau niekada negrįžo į gimtąjį miestą. Kartais reikia uždėti storą tašką, nors norisi tęsinio…