**Rūstumas**
“Na, dukrele, pagalvojai? Vakar mačiau tokią “Volvo”! Balta, odinės sėdynės. Grožybė. Vos tik šimtą keturiasdešimt tūkstančių eurų,” – Tamaros balsas skambėjo dirbtinai lengvai, bet po juo slėpėsi spaudimas.
“Mam… – Aistė atsiduso ir uždare nešiojamąjį kompiuterį. – Juk jau kalbėjom. Turim būsto paskolą, Elzytė kas mėnesį susirgsta. Iš kur aš tau tuos pinigus rasiu? Pažiūrėk ką nors paprastesnio.”
Iš miegamojo sklido vaikiškas verkšlenimas. Tadas vargino su Elze: mergaitė priešinosi, nenorėdama užsivilkti kojinių. Laikrodžius rodė aštuonias be dvidešimt. Po dešimties minučių Aistei reikėjo eiti į darbą. Visa ši automobilio istorija vėl išvirtų netinkamu metu.
“Tai imkit paskolą,” – ramiai tarė Tamara, pritraukdama prie savo keptuvių lėkštę. – “Juk esat jauni, turit patirties, nebloga alga. Ne į laidotuves prašau, o į naudingą dalyką.”
Aistė staigiai apsisuko į motiną, jau sugniauždama kumščius.
“O mokėti kuo, mama? Orų? Ar tu išvis mane girdi? Mes jau turim paskolą.”
Tamara nusispjovė, sukryžiavo rankas ant krūtinės ir nusigręžė.
“Mhm. Tado tėvai turi automobilį, o aš, kaip visada, kažkur užkampyje.”
Čia Aistę užblokavo.
“Tado tėvai turi automobilį, nes patys jį nusipirko. Pardavę seną, sutaupę. Niekę nieko neprašė. O tu ką tik teises gavai, o jau “Volvo” už šimtą keturiasdešimt tau reikia.”
“O kodėl, tavo manymu, aš tik dabar teises gavau?!” – užsidegė Tamara. – “Todėl, kad tave auginau, kiekvieną centą ant tavęs leisdavau, tau pirmajam indėliui taupydavau! O dabar, kai pagaliau atsirado galimybė, man duris uždarai.”
Aistė pažvelgė į Tadą. Jis gelbėjo dukrą apsiauti ir atrodė pavargęs ir susimetęs. Jis, kaip visada, nekišo nosies. Tikėjosi, kad jos pačios susidoroja. Bet suspaustos lūpos rodė: jam visa tai jau prisibodo.
“Mama, tu pati man sakydavai, kad bijai sėsti už vairo. Klausyk, mes ne žiaurūnai. Bet neturim platininės kortelės,” – Aistės įniršis balse virto nuovargiu. – “Mes jau tau viskam padedam. Mokam už komunalą, duodam vaistams, dovanoms, čia, ten…”
Tamara nutvėrė už širdies taip teatrališkai, tarsi tik dabar prisiminusi, kad turi hipertoniją.
“Ai, aišku su jumis viskas. Tai dabar kiekvienu euru man į akis kiši?”
Aistė garsiai atsiduso, lyg paleisdama garą. Burna išdžiūvo, delnai prakaituoti. Ne pirmas šis pokalbis apie automobilį, bet šiandien – ypač kūtrus. Visko užteko: nemiego, dukters ligos, darbo, neapmokėtų sąskaitų pašto dėžutėje.
Ir tada Tamara išsirėžė, kas dukrą galutinai parbloškė:
“O jei aš su Elze sėdėsiu? Kai ji serga. Tu galėsi dirbti be ligos pašalpų, daugiau uždirbti. Tada ir paskolą ištrauksim.”
Aistė užšalo kelias sekundes.
“Palauk. Tai tu su anūke sėdėsi tik už automobilį? Paprastai tau sveikata neleisdavo, jei gerai pamenu. O pamačius “Volvo” spaudimas nukrito, ar ką?”
“Nepersistenk,” – nuramėjo motina. – “Aš tiesiog ieškau kompromiso. Kad visiems būtų gerai.”
“Kompromisas – kai abi pusės nusileidžia. O tu tiesiog prekiauji ir sąlygas kelioji.”
Tamara staigiai apsisuko ir nukreipė duris.
“Gerai. Su jumis viskas aišku. Gyvenkit be manęs. Ir nebekvieskit, kai vėl reikės bobutės. Susitvarkykit patys.”
Aistė nepabėgo paskui motiną. Tiesiog atsisėdo prie lango ir užmerkė akis, bandydama suvokti, kas nutiko.
Tadas priėjo arčiau ir uždėjo ranką ant jos peties.
“Tu viską teisingai pasakei,” – tyliai tarė jis. – Gaila, žinoma, kad taip pasidarė.”
Butas užgulė keista tyla. Net Elzė nustojo kaprizingai markčiodama. Ji tik nerimastingai žiūrėjo į duris.
“O bobutė visai pradingo? Ar mes daugiau pas ją neisiu?”
Aistė nežinojo. Jos širdį užliejo nuovargis, pyktas ir vaikiška įsižeidimas. Jie tiek kartų padėdavo motinai be jokių sąlygų, nes taip reikia. O dabar ji atsisakė būti bobute, jei jai neperka automobilio.
Praėjo du mėnesiai nuo tos pykties. Iš vidaus šeimoje viskas lyg ir atsitiesė. Tiksliau – išliko stabiliu. Elzė vaikščiojo į darželį, Aistė dirbo pagal grafiką, Tadas pasiimdavo papildomų darbų ir beveik nepasirodydavo namie. Niekas garsiai nekalbėjo apie Tamarą, bet ji vis tiek buvo čia: meškučių, kurias kada neatnešdavo Elzei, megztiniuose kojinėse, jų šeimos pyrago recepte.
Ir Elzė ilgosi. Iš pradžių – tyliai, sutrikusi, su laukimu. Paskui – su klausimais.
“Mama, o bobutė kur, išvažiavo?”
“Ne, ji tiesiog… užsiėmusi.”
“Ji visada man skambindavo, kai kosėdavau. O dabar – ne. Ji pamiršo mane?”
Aistė bandė šypsotis, sušvelninti, kalbėti apie darbus, remontą, sugedusį telefoną. Bet jos balsas skambėjo neįtikinamai, o Elzės širdyje pamažu augo nerimas.
Situacija aštrėjo vieną vakarą. Elzė sėdėjo ant sofos su planšete, Aistė plovė indus. Paprasta diena: Tadas užsibravo darbe, viryklėje virtė sriuba, pašto dėžutėje gulėjo neapmokėtų sąskBet kai Elzė prabilo ir paklausė “Ar mes su bobute vėl liksime drauge?”, Aistė pajuto, kad ašaros vėl veržiasi, ir tik nežymiai linktelėjo, nes kartais užuojauta stipresnė už visus pykčius.