Gyvenimas su nepasakytu jausmu
„Mama, o kur mano minkšti žaislai?“ – Gintarė greitai apsidairė po kambarį, kuris per vieną rytą iš jaukios lizdelės virto stebuklingai tuščia erdve. – „O ant lentynos stovėjo mano „Kinder“ žaisliukai, ir jų nėra!“
„Gintare, aš juos atidaviau tetai Onai. Ji turia anūkėlę – tokia miela, tiesiog širdį gražina. Teta Ona pasakojo, kad jos Smiltė visą rytą nesiliauja prie maišelio su tavo žaislais“, – atsiliepė motinos balsas iš kitos patalpos.
„Kaip tai? Ar tai juokas? Mama, tai mano daiktai! Mano žaislai!“ – ašarotas Gintarės balsas virto riksmu, kai ji įbėgo pas mamą.
„Dieve, jau suaugusi mergina, o verkia dėl kažkokių niekų. Aš juos atidaviau tetai Onai – tegul bent kas nors iš jų džiaugiasi. O tavo tiesiog stovėjo ir dulko. Ar tu būsi kaip maža vaikystė žaislinė dar ir septyniolikos? Baik verkti, tarsi aš visą tavo kambarį atidaviau!“
„Tai aš nesistebėčiau, jei kitą kartą taip ir atsitiktų! Sugrįšiu, o mano vietą jau užims kokia nors tetos draugės dukra ar anūkė!“ – įtūžusi Gintarė išsirutuliojo prie durų.
Ir taip buvo visada. Gintarė nuo penkiolikos metų pradėjo dirbti, kad nereikėtų prašyti mamai papildomų pinigų drabužiams ar kosmetikai. Ir kai tik mergina pirmąją algą išleido megztiniui ir džinsams, mama tuoj pat peržiūrėjo jos spintą ir išmetė pilną maišą „nereikalingų“ daiktų.
„Dabar tu užsidirbi, o trečiajame aukšte kaimynė augina dukrelę. Pati matai, kaip skurdžiai jie gyvena. Ar tau tikrai gaila?“ – mamai užtarinėjant, Gintarė valandą žvalgėsi po savo mėgstamiausią marškinėlį.
„Mama, bet taip negalima! Tai. Mano. Daiktai! Bent paklausk manęs pirmiausia!“
„Aš tau nieko neprivalau, o tu, nedėkinga, neturi teisės man rodyti pirštu! Aš tau visus tuos daiktus iš savo kruvinų pinigų nupirkau“, – atkirto mama.
„Ar ji išvis nesupranta?“ – su pykiu galvojo Gintarė, sėdėdama prie beveik tuščios spintos. „Kaip galima taip paprasčiausiai atiduoti mano daiktus kažkam kitam?“
Kitą kartą, grįžusi iš mokyklos, Gintarė pamatė tuščią knygų lentyną. Serija, kurią rinko nuo ketvirtos klasės, dingo.
„Mama, jas man dovanodavo močiutė. Ne tu jas pirkai! Kodėl taip elgiesi?“ – ašarotoje balso mergina klausinėjo.
„Vis tiek jų neperskaitai, koks skirtumas. Tik dulkes kaupia. Ir vaikiškos knygos – jau suaugusi, kam jos tau? Vis tiek išvežtume į vasarnamį ir krosnį su jomis užkūrentume“, – mama vėl nežinojo, kuo duktė nepatenkinta.
„O koks skirtumas, skaitau ar ne? Tai mano daiktai! Paskambink savo draugei ir pareik, kad grąžintų.“
„Ar tu pamišai? Gėda. Nieko aš neskambinsiu. Nesuprantu, kaip aš tokia užauginau. Gobšu ir smulkmeniška, kaip tavo tėvas. Jis man visada už kiekvieną kailinį barė, o tu lygiai tokia pati.“
Tą dieną mama taip ir neatskleidė, kam atidavė dukters knygas. Nuo to laiko Gintarė ėmė pirkti tik būtiniausius daiktus, o nuo mamų dovanų atsisakydavo, kad būtų mažiau priekaištų. Dalį žurnalų ir knygų, kurias dar nespėjo išdalinti svetimiems, nugabeno saugoti močiutei, o perkamus daiktus klojo tik ant savo lentynos, visą laiką primindama mamai, kad jų liesti negalima. Mama užsiraukdavo ir ilgai nekalbėdavo su dukra. „Pasiekėm, kad jau skudurus skaičiuojam ir dalijam. Netrukus kiekvienas sau maisto pirkins?“ – mamos žodžiai skerdė širdį, o ji pati užsidarydavo savyje.
Paskutinis lašas buvo mėgstamų žaislų dingimas. Grįžus namo ir sužinojus, kad mama viską atidavė tetai Onai, Gintarė nebeGintarė papūtė į delną ir žingsniuojant link tetos Onos namų pagalvojo, kad kartais net mažiausi daiktai talpina didžiausius atsiminimus – o juos verta saugoti.