Labas, mamytė!

Sveika, mamyte…

Taksi švelniai čiaužė padangomis po šlapia, rudens lietų išmirkšta kelia. Vyresnio amžiaus vairuotojas neskubėdamas vedė mašiną pažįstamais miesto kampeliais ir švelniai žvilgtelėdavo į veidrodėlį, žiūrėdamas į keleivius.

Ant rankų jauna moteris laikė kūdikį, gal pusantrų metų, todėl vairuotoją šiek tiek nustebino adresas, kurį jie nurodė – vaikų globos namai.

Tėčiai atrodė laiminga jauna pora: jis – aukštas, tvirtas karininkas, oro pajėgų majoras, ji… Tiesiog graži jauna moteris su dideliais mėlynais akimis ir šviesiais plaukais, kurie plūdė per pečius.

“Dom, gėlės!” – priminė ji, kreipdamasi į karininką.

“Prisimenu, Austėja, prisimenu”, – atsakė jis ir paprašė vairuotojo: “Tėveli, sustokite prie gėlių parduotuvės.”

Karininkas išlipęs, nepasislėpdamas nuo vėjo, nukreipėsi į parduotėlę. Vairuotojas sekė jį žvilgsniu ir paklausė:

“Vyras?”

“Vyras”, – laimingai nusišypsojo ji, taisydama kepurėlę ant kūdikio galvutės.

“Vaikas jums gražus, ir patys atrodote gerai. Kam tada į vaikų namus?” – su šiek tiek priekaistu paklausė vairuotojas.

Jauna mama iš pradžių nesuprato klausimo, o kai suprato jo poslūkį, akys jai išsiplėtė, ir ji tik sušnibždėjo:

“Oi, baisu… Jūs galvojo-te…?”

“Na, taip… visko būna šiais laikais”, – tada jau šiltai pažvelgęs į ją, vėl paklausė: “Bet kam gi į vaikų namus?”

“Aš ten augau. Septynerius metus, pask mane įvaikino. O mano vyras – Domas, ketverius metus buvo tame pačiame.”

“Pas Oną Kazimierą?” – vairuotojas plačiai nusišypsojo, “taip tai taip! Ir jūs, reiškia, nuo traukinio – tiesiai pas ją? Šauniai!”

“O jūs ją pažįstate?” – moteris su nuostaba žiūrėjo į jį.

“Kas gi jos nepažįsta!”

Vairuotojas jau rūpinosi pradėti ilgesnį pasakojimą, bet taksi durys atsidarė, ir į saloną įplauko puikus rožių puokštė karininko rankose.

“Aušta, pažiūrėk, koks stebuklas mūsų mieste!” – karininkas didžiuodamasis šypsojosi.

“Doma!” – sužavėjosi Austėja, “tu man net tokių rožių nedavėdavai!”

“Nepyzk, Aušta”, – atsiprašinėjo Domas, “sakau – tokios rožės tik mūsų miestelyje! O kada mes paskutinį kartą čia buvom kartu?”

“Kartu? Kartu – prieš vienuolika metų…”

…Ona Kazimiera sėdėjo prie stalo savo kabinete, apsitvėrusi pūkine šalika. Name buvo šilta, bet šalikas buvo toks švelnus, toks šiltai apglėbęs pečius, kad net ir šiltoje patalpoje jai nenorėjosi jo nusiimti.

Atsirado laisva minutė: vyresnieji vaikai – mokykloje, mažesniems – tylos valanda. Vaikų namuose neįprastai ramu, tik virtuvėje žvangtelėjo indai – ruošiamas vaikų pietus.

Ona Kazimiera vartė albumą su nuotraukomis. Veidai… vaikų veidai, berniukų ir mergaičių, jaunų žmonių… Auklėtiniai… Kiekvieną ji atpažįsta pagal vardą, net suaugusius vyrus ir moteris vadina taip, kaip anais laikais – Mindaugėli, Laurėli, Gabijaule…

Štai – Austėja Radzevičiūtė, ne – dabar jau Didžiulytė. Kilnaus širdies žmogus Vytas ją įvaikino, jei gerai pamenu – prieš penkiolika metų…

O štai – Domas. Kur gi tu, Domai? Baigė Karo mokyklą, stojo į lakūnų kursus. Jo nuotrauka: kursantas – karo lakūnas, o vaikystėj svajojo tapti veterinarijos gydytoju, kaip Tomas. Tomas – irgi didelė širdies sklypą išsinešė, bet ne veltui, ne veltui…

Tylus žingsnis koridoriuje. Kas gi tai galėtų būti? Pabeldžia į duris:

“Užeikite!” – O Dieve! Didžiulė, puiki rožių puokštė! O kas už jos slepiasi?..

“Domai! Domukai, mano brangusis!” – Puokštė nukrito ant grindų, “Kur gi tu taip ilgai dingai, Domai!..”

“Ona Kazimiera, na ką jūs, Ona Kazimiera. Štai aš, čia. Neraišiau, bet ne visada buvo galima… Aš ne vienas. Štai – mano žmona. Ir dukrelė – Onutė…”

“Austėja… Auštute! Ar tikrai tu? Paimk dukrelę, Domuk! Leisk mums su Auštute pasikabinėti…”

Kai širdys atsikvėpė ir susitvardė, svečiai nusivilko viršutinius drabužius, užmigdytą kūdikį paguldė ant sofos, o patys susėdo prie stalo.

“Kaip jūs, vaikinai, išsaugojot savo jausmus? Toks ilkas skyry… Vytas man pasakojo apie jus, jis labai šiltai apie tave kalbėjo, Domai.”

“Aš Auštai žodį daviau, Ona Kazimiera. O aš savo žodžio – laikau!”

“Kažkada jau tai girdėjau”, – geranoriškai nusijuokė Ona Kazimiera. “Auštute, o kaip tau sekėsi?”

“Laimingai, Ona Kazimiera!” – Austėjos veidas rodė, kad ji nesidoroja. “Baigiau mediciną, kartu su Vytautu ir Edvinu, savo broliais. Žinot, jie niekam neleis manęs įžeisti. Dabar aš – pediatrė, kaip tėtis. O su Domu mes visada buvom kartu, net kai buvom toli… O štai – mūsų dukrelė, Onutė – net neaptarėme vardo.”

“Na, sveika, Onute”, – Ona Kazimiera palinko prie besimiegojančio kūdikio, “duok Dieve tau laimės. O senelis jau matė anūkaitę?”

“Kol kas ne, Ona Kazimiera, mes iš karto pas jus…” – kOna Kazimiera paėjo prie lango, žvelgdama į sodą, kur ant šakos tupėjo senas, pilkas paukštis, ir šypsodamasi tarė: “Kaip gerai, kad visi grįžta namo…”

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

nine + 5 =

Labas, mamytė!