“Domas, ką tu iš viso sau galvoji? Lietuvių kalba – dvejetas, matematika – nulis, o iš literatūros tiesiog pabėgai! Kodėl tu nesimokai ir nuolat praleidi pamokas? Ką aš su tavimi darysiu, vargšė tu mano! – vėl susirūpinus tėtis, vardu Algirdas, peržiūrėjo aštuntoko sūnaus mokymosi pažymėjimą.
– Nežinau, – niūriai atsakė paauglys ir nusigręžė.
– Algai, palik berniuką ramybėje! Ta literatūra, biologija… Aš pats mokyklą praleidinėjau, ir nieko – normalus vyras užaugau! – iš gretimos kambario girdėjęs apsvaigęs žmonos Vytauto balsas.
– Tai ir matosi! Galėtum bent su sūnumi kaip vyras pasikalbėti, bet tau gi visada ne laikas – trečią dieną neblaivus! – sušuko Algirda.
– Na ir kas? Turiu teisę! Aš ne tavo pinigus geriu! Be to, Mindaugo jubiliejus buvo! Svarbus reikalas! – atsakė Vytautas ir vėl užmigo.
…Algirda augo intelektualių žmonių šeimoje. Tėvai įskiepijo mergaitei ne tik gerus manierius, bet ir rūpinosi jos auklėjimu. Algė nuolat gerai mokėsi, įstojo į prestižinį universitetą. Tačiau likimo ironija ji susipažino su Vytautu.
Jie susitiko studentų vakarėlyje. Algirda mokėsi ketvirtais metais, o Vytautas jau baigęs profkėlį dirbo gamykloje. Algė iš karto pastebėjo patrauklų jaunuolį, su ryškiais akimis. Jis atrodė kiek vyresnis už savo amžių. Tada ji nežinojo, kaip šis žmogus sugadins jos tvarkingą ir ramų gyvenimą.
Jie pradėjo susitikinėti, o susituokė tą vasarą, kai Algirda baigė universitetą. Iš pradžių viskas buvo gerai, tik Algėi nepatiko, kad Vytautas nei vienos šventės nepraleisdavo. Bet koks netik svarbus proga jam tiko, kad su draugais išgeriau…
Algirda suvokė, kad padarė klaidą – jiedu su vyru buvo visiškai skirtingi. Ji nusprendė išsiskirti, bet likimas jai parengė naują išmėginimą – ji sužinojo, kad laukiasi vaiko.
Negalėjo atsiimti nuo tokio sprendimo. Palikti vaiką be tėvo irgi ne variantas. Algirda, visada optimistiška, tikėjosi, kad po gimimo vyras atsities. Tačiau kai jis girtas atbėgo į gimdymo namus, ji suvokė – šis žmogus niekada nepasikeis.
Ir taip ir buvo. Vytautas gerdavo dažnai ir daug. Namų ruoša jam buvo nesvarbi – jis arba varė su draugais į puotas, arba atsiguldavo po vakarėlio.
Algirda viską vilkėjo ant savo pečių: dirbo sunkiai, uždirbo gerai, namuose tvarkėsi, sūnui Domui skyrė dėmesio. Tačiau kuo vyresnis berniukas tapo, tuo labiau jis buvo panašus į tėvį. Algė neberado savęs jame: mokėsi nenoriai, bėgo nuo būrelių.
Septintoje klasėje jis visiškai nupuolė nuo rankų.
– Algirda, pakalbėkite su sūnumi. Pamokose grubiauja, nemoka, o apie pažymius ir nekalbu… Verkiu jau, – tokius pastebėjimus ji nuolat girdėdavo iš mokytojų.
Iš tėvų susirinkimų ji grįždavo namo ir kaltino save, kad kažkur praleidžia sūnų.
Iš pradžių Domas ateidavo atsiprašyti ir žadėjo pagerinti pažymius. Tačiau visi žodžiai likdavo tušti.
Jis baigė devintą klasę ir apie dešimtuką net nebuvo kalbos. Reikėjo stoti į profesinę mokyklą. Algirdai iš šiurpo atėjo mintis – sūnus eina tėvo pėdomis. O Vytautas tuo metu jau buvo visiškai užgėręs. Ji nuolat bandydavo jį priversti gydytis, išklausydavo skandalus ir, dar gėdingiau, eidavo į darbą, kad jo neišmestų.
Profkėje Domas mokėsi prastai – praleisdavo pamokas, užsipuolė mokytojus, kivirčosi su kursiokais. Namuose sakydavo motinai, kad mokslas jam nepatinka.
– Mam, gal aš mesti mokslus ir eisiu su tėvu į gamyklą? Iš karto pinigus uždirbsiu, – kartą pasakė Domas.
– Sūnau, ką tu kalbi! Kokie pinigai? Reikia bent kažkokį išsilavinimą turėti, o po to galima mokytis toliau. Ar tikrai nori gyventi kaip tėtis?
– O kas čia tokio? Tėvas normaliai gyvena, – atsakė sūnus.
– Būtent! Kas čia tokio? Kodėl prisikabinei prie berniuko kaip erkė? Jei nori dirbti, tegul dirba! Be to, mums darbo vietų užteks, – įsiterpė Vytautas.
Algirdai pavyko įtikinti sūnų baigti mokyklą. Ji bėgo pas mokytojus, maldavo, kad duotų jam dar vieną šansą.
Kažkaip jis baigė mokyklą ir iš karto užsiminė apie darbą gamykloje. Algirda bandė jį atkalbėti, nes iš anksto žinojo, kaip tai baigsis. Be to, Domas buvo neįtikėtinai panašus į tėvą – išvaizda, charakteriu. Ji su siaubu pastebėjo, kad sūnuje nebėra nieko iš jos. Jis buvo tik Vytauto vaikas.
Bet kaip ir kiekviena motina, ji iki paskutinio vilkėjosi, kad sūnus apsiims. Tačiau likimas vėl nebuvo jai malonus. Patvirtinosi blogiausios baimes – sūnus įsidarbino kartu su tėvu ir jie ėmė gerti drauge.
Kartą Algirda grįžo iš darbo. Dar netik įėjusi į butą, kažko suklupo priešakyje ir vos nepuolė. Ji rado išjungimą ir įjungo šviesą…
Ant grindų gulėjo visiškai neblaivus Domas. Motina nusilenkė ir pradėjo jaudinti:
– Domai, sūnau, kas tau? Tau blogai? – susirūpinusi ji jau ruošėsi skambinti greitajai.
– Aaa, mama… Palik mane, pavargau… Eik iš čia, – mostelėjo ranka ir vėl užmigo.
Algirda pajuto alkoholio kvapą. Aišku – sūnus buvo iki sąmonėsJi tylėdama užsidėjo paltą ir išėjo į naktį, suprasdama, kad čia nebeturi ko ieškoti, o jos kelias nuo šiol bus naujas ir laisvas.