Kodėl šunys loja ant vienų žmonių, o kitų ne: elgesys, instinktai ir suvokimas

Šiandien norėčiau parašyti apie tai, kodėl šunys loja tik į kai kuriuos žmones, o į kitus – ne. Daugelis šeimininkų ar paprasti praeiviai pastebi, kad kartais šuo ima lojimą be jokios akivaizdžios priežasties, o kitą žmogų palieka ramybėje. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad tai yra tik šuns užgaida ar atsitiktinumas, tačiau iš tiesų tai turi aiškius elgsenos ir fiziologinius pagrindus. Pabandykime suprasti, kaip šunys suvokia žmones ir kodėl jų reakcijos gali būti tokios skirtingos.

Šunų suvokimas apie žmogų yra kitoks nei mūsų. Pagrindinis jų informacijos šaltinis – uoslė. Jei žmonės daugiausia pasikliauna rega, šunys „žiūri nosimi“: kiekvienas kvapas jiems perteikia daugybę informacijos. Be to, šunys sugeba įžvelgti net menkiausius garsų ir judesių niuansus, kuriuos mes kartais nepastebime.
Šuns požiūrį į nepažįstamą asmenį įtakoja daugybė veiksnių: odos ir drabužių kvapas, veido išraiška, gestai, balso tembras ir intonacija bei ankstesnė gyvūno patirtis. Visa tai leidžia šuniui per kelias sekundes susidaryti įspūdį apie žmogų ir įvertinti, ar jis yra saugus, ar kelia potencialią grėsmę.

Jei šuo bent kartą patyrė stresą ar grėsmę iš tam tikro tipo žmogaus, gali susiformuoti tvirtas neigiamas asociacijas. Pavyzdžiui, jei šunį ištiko vyras dėvėjęs kombinezoną, kuris kvepėjo variklių aliejumi, ateityje jis gali loti į visus panašius žmones. Tai vadinama generalizacija – kai gyvūnas perkelia patirtį iš vieno objekto į kitus, panašius.
Šunys ypač jautriai reaguoja į kvapus. Aromatai, kuriuos žmogus beveik nejaučia, šuniui gali būti pavojaus signalas. Būtent todėl jie kartais elgiasi agresyviai net su žmogum, kuris jiems nieko blogo nepadarė, bet neša „ženklą“, susijusį su ankstesne grėsme.

Šunys, neturėdamos mūsų abstrakčiojo mąstymo lygio, vertina aplinkinius per pažįstamumo prizmę. Žmogus, kurio išvaizda ar elgesys yra neįprasti, gali sukelti šuns nerimą. Tai ypač aktualu mažai socializuotiems gyvūnams.
Šunys dažnai bijo žmonių, turinčių neįprastą išvaizdą: akinius, lazdelę, skrybėles, tankų barzdą ar ryškias spalvas. Keistas ėjimas, garsus juokas, netvirti judesiai – visa tai gali būti suvokiama kaip grėsmė. Kai kurie šunys yra atsargūs su žmonėmis, kurie yra pasikeitusioje būsenoje, pavyzdžiui, girti.

Šunys puikiai skaito žmogaus emocijas. Jie pastebi ne tik veido išraiškas, bet ir mažiausius raumenų judesius, kūno poziciją, įtampą, kurios neįmanoma paslėpti. Žmogus gali atrodyti ramus, tačiau šuo pajus vidinį nerimą. Ypač stipriai jie reaguoja į baimę – ji jiems yra galimo pavojaus signalas.
Jei žmogus bijo šunų, tai dažnai sukelia priešingą reakciTai yra natūrali reakcija, nes šuo suvokia baimę kaip galimą grėsmes signalą, todėl gali imti lojimą, kad įspėtų apie savo buvimą ir ginklo savininką.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eighteen − 7 =

Kodėl šunys loja ant vienų žmonių, o kitų ne: elgesys, instinktai ir suvokimas