„Jo pėdomis“
„Tomas, ką aš darysiu su tavimi? Pažvelk į pažymėjimą – lietuvių kalba – ketvertas, matematika – dvejetas, o iš literatūros išvis pasislėpei! Kodėl tu nemokaisi ir nuolat praleidi pamokas? Kas iš tavęs išaugs, varge mano!“ – Liuda vėl susierzinusi vartė sūnaus aštuntoko pažymėjimą.
„Nežinau“, niūriai atsakė paauglys ir nusigręžė nuo motinos.
„Liud, palik berniuką ramybėj! Ta literatūra, biologija… Aš irgi mokykloj praleisdavau pamokas, bet štai – normalus vyras išaugau!“ – iš gretimos kambario pusės pasigirdo girtas vyro Algirdo balsas, gulint ant sofos.
„Matosi! Vietoj to, kad su sūnumi kaip vyras pasikalbėtum, o tu trečią dieną nesnauji!“ – sušuko Liuda.
„Nu ir kas? Turiu teisę! Aš iš savo neuždirbtų negeriu! Be to, Mikio jubiliejus buvo, svarbus renginys!“ – atsakė Algirdas, užmetė galvą ant pagalvės ir vėl užmigo.
…Liuda gimė inteligentiškoje šeimoje. Tėvai įskiepijo mergaitei ne tik gerus manierius, bet ir rūpinosi jos auklėjimu. Liuda stropiai mokėsi mokykloj, įstojo į prestižinį universitetą. Tačiau likimo ironija ji susipažino su Algirdu.
Jie susitiko studentų vakarėlyje. Liuda mokėsi ketvirtame kurse, o Algirdas jau baigė profesinę mokyklą ir įsidarbino gamykloje. Liuda iš karto pastebėjo patrauklų jaunuolį, kurio akys žavėjo gyvumu. Algirdas atrodė šiek tiek vyresnis už savo amžių. Tuomet mergina dar nežinojo, kaip šis žmogus subjuros jos tvarkingą ir pagal planą einantį gyvenimą.
Jie pradėjo susitikinėti, o tuomet vasarą, kai Liuda išlaikė visus egzaminus ir apgynė diplominį darbą, susituokė. Iš pradžių viskas buvo neblogai, tačiau Liudai jau tada nepatiko, kad vyras nepraleisdavo nė vienos progos pavakarieniauti. Net menkiausias pasiteisinimas Algirdui tapo puikia galimybe sukviesti draugus ir išgerti.
Vieną dieną Liuda suprato, kad padarė klaidą – ji ir vyras buvo visiškai skirtingi. Ji ketino išsiskirti, bet likimas nusprenda kitaip – moteris sužinojo, kad laukiasi kūdikio.
Nutraukti nėštumą ranka nekilo. Palikti vaiką be tėvo taip pat nebuvo geriausias sprendimas. Optimistė Liuda nusprendė, kad gimus vaikui vyras atsities. Tačiau kai jis priribo į gimdymo namus girtas, su skausmu suprato – niekas šiame žmoguje niekada nepasikeis.
Taip ir buvo. Algirdas gėrė dažnai ir daug. Namų ruošą atlikdavo be didelio noro, nes dažniausiai išbėgdavo su draugais į vakarėlius arba ilsėjosi po vakarėlio.
Liuda nesiskundė, viską traukė ant savo pečių: dirbo sunkiai ir uždirbo gerai, butas buvo švarus ir jaukus, sūnui Tomui skyrė pakankamai dėmesio. Tačiau kuo vyresnis tapo berniukas, tuo labiau jis ėmė panašėti į savo tėvą. Liuda savęs jame visai neatpažino: Tomas mokėsi be noro, nuo būrelių ir sporto sekcijų atsisakydavo.
Septintą klasę baigęs berniukas buvo visiškai nevaldomas.
„Liuda Vytautovna, pasikalbėkite su sūnumi. Pamokose grybštausia, nesiklauso, o apie pažymius ir kalbos nėra… Verkti norisi“, – tokius pastabus ji girdėdavo nuolatos iš sūnaus klasės vadovės.
Iš kiekvieno tėvų susirinkimo moteris grįždavo namo ir galvojo, kur ji padarė klaidą, kur praleido sūnų.
Iš pradžių Tomas atsiprašinėdavo ir žadėdavo pagerinti pažymius, bet visos jo pažados likdavo tuščiais žodžiais.
Tomas baigė devintą klasę. Apie dešimtuką nebuvo net kalbos. Reikėjo stoti į profesinę mokyklą. Liuda su siaubu suprato, kad sūnus eina savo tėvo pėdomis. O Algirdas tuo metu jau buvo visiškai prisigėręs. Liuda nuolatos turėjo jį traukti iš išgėrimų, kentėti nuolatinius barnius ir, kas dar gėdingiau, eiti į gamyklą ir prašyti, kad vyrą neatleistų iš darbo.
Profesinėje mokykloje Tomas taip pat mokėsi prastai: nuolat praleisdavo pamokas, grubiaudavo mokytojams, pykdavosi su kursiokais. Namuose sakydavo motinai, kad mokymasis jam nepatinka.
„Mama, gal aš mesti”Gal aš mesti mokyklą ir eisiu su tėvu į gamyklą? Iš karto pradėsiu dirbti… Pinigų užsidirbsiu,” – kartą pasiūlė Tomas.