**Kelią dalinamės**
Gabija visada buvo savarankiška ir paklusni vaikė. Tėvai visą dieną dirbdavo, o ji grįždavo iš mokyklos, pašildydavo sriubą, pavalgydavo ir atlikdavo namų darbus. Kartais net mokėjo pati virti makaronus. Ir taip nuo pirmos klasės.
Kai mokėsi dvyliktoje, į jų mokyklą atvyko praktikuotis keli studentai. Istorijos pamokas vedė aukštas, rimtas Dovydas Kazys, akinis, pilkų kostiumų mėgėjas. Berniukai jį pavadino moksliuku, juokėsi ir bandė sutrikdyti pamokas. Bet pabaigoje jau klausėsi atsivertę burnas. Jis pasakojo istoriją taip, kaip niekas kitas prieš jį. Uždavinėdavo klausimus, priversdavo mąstyti, išsakyti nuomonę, pasiūlyti kitokį įvykių vystymąsi.
Berniukams akyse degė ugnis. Pirmą kartą jiems leido kalbėti, keisti istoriją, nors ir teoriškai. Dovydas Kazys atvėsindavo jų karštas galvas, kai per daug įsivaizduodavo pasaulio pertvarkyme. Istorijos pamokų jie laukdavo nekantriai ir niekada jų nepraleisdavo.
Pamokų metu Gabija nežvalgydavo nuo Dovydo Kazio meiliu žvilgsniu. Ji pradėjo skaityti istorijos knygas, kad irgi galėtų dalyvauti diskusijose. Kartą ji išdrįso ir išsakė savo nuomonę. Dovydas Kazys pagyrė ją, sakė, kad jei reforma būtų ėjusi Gabijos siūlytu keliu, dabar gyventume visai kitokioje visuomenėje. Bet paaiškino, kad tada kitaip padaryti beveik nebuvo įmanoma.
„Deja, istorijos perrašyti negalima, galima tik pabrėžti reikiamus įvykius vadovėliuose“, pasakė jis prasmingai.
Tada jo praktika baigėsi, ir Gabija staiga prarado susidomėjimą istorija. Kartą ji ėjo namo iš mokyklos, kai pamatė skubantį jai į pasitikimą Dovydą Kazį.
„Labas, Gabija“, pasisveikino jis.
O dieve, jis atsimena jos vardą! Gabijos širdis nutrūko iš džiaugsmo.
„Į mokyklą? Pamokos jau baigėsi“, sumurmojo ji gėdydamasi.
„Ne, norėjau tave pamatyti.“
Gabija nustėbusi išplėtė akis ir paraudo.
„Į namus? Eikime, palydėsiu.“
Jie ėjo greta, o jis klausinėjo Gabijos apie mokyklą, draugus, kur planuoja stoti.
„Ne į istorijos fakultetą? Man atrodė, kad tau patiko istorija. Beje, turiu daug įdomių knygų, galiu paskolinti.“
Gabija sustingo iš laimės. Jis kviečia ją pas save? Ne Gražiną Didžiulytę, gražiausią mergaitę klasėje, o ją, Gabiją Bernotaitę, Bernužę, kaip švelniai vadindavo tėtis. Ji bijojo pažvelgti jam į akis.
„Ačiū, bet stosiū į ekonomikos… sumurGabija dabar žinojo, kad yra laisva ir turi teisę būti laiminga su žmogumi, kuris ją myli tokią, kokia ji yra.