Luknė buvo labai griežto tėvo. Net motina bijodavo jam užtat žodžio priešinčiam pasakyti. O su svetimais vaikais jis elgėsi visai kitaip – šypsodavosi, kalbėdavo švelniai. Tik su jom dviem vis rėkdavo. Ir Luknė ilgai nesuprato, kodėl tėtis jos nemėgsta. Atsakymą ji sužinojo tik paskutinėse klasėse.
Mokykloje mergaitė stengėsi mokytis geriausiai, kad tėtis nereikštų nepasitenkinimo. Nuo šeštos klasės svajojo surinkti aukštus balus per egzaminus ir įstoti į Vilniaus universitetą.
Kai į svečius ateidavo giminės ar tėvų draugai, visi būdavo priversti pagirti gražią ir protingą dukterį, klausdami, kuo ji nori būti.
Luknė nerimzdingai žvelgdavo į tėtį ir atsakydavo, kad dar nežino. Apie savo svajonę tylėjo.
“Vienuolika metų mokėsi – ir gana. Ne ketinu jos iki pensijos išlaikyti. Sveika išaugo – tegul eina dirbti. Visi mokslininkais nori būti, o kas darbą dirbs?” – už dukrą atsakydavo tėtis.
“Na, ko tu, Albertai! Luknė protinga mergaitė, visada penketukus neša. Su tokiais pažymiais – pardavėja parduotuvėje? Šiais laikais be diplomo niekur neįsidarbinsi. Ir gerą vyrą greičiau rasi su išsilavinimu,” – klastodavo motina.
Bet tėtis nenorėjo nei girdėti.
“Kalbėk, kol liežuvis juda,” – niūriai nusišypsojęs atkirto žmonai. – “Kodėl mergačiai išsilavinimas? Sriubai virinti ir grindis valyti diplomo nereikia. Gimdyt ir be jo gali.”
Motina susiraukdavo, o svečiai, nerimavoje tyledami, išsigasdavo prieštarauti šeimos galvai.
Todėl ir Luknė tylėjo, nesakė niekam apie savo svajones. Bet išlaikiusi egzaminus ir surinkusi aukštus balus, nusprendė pasakyti tėčiui, kad išvyksta studijuoti į Vilnių. Ji jau pilnametė – gali pati priimti sprendimus. Nieks jos čia neišlaikys, o tėčio išlaikyti ji nenori. Įrodys jam, ką išties verta! Tokiais mintimis tvirtai žengė namo, glaudydama pažymėjimą su geriausiais įvertinimais.
Pamatęs tėčio niūrų veidą, Luknės ryžtas iš karto išgaravo. Tačiau ji vis tiek ištarė:
“Važiuosiu mokytis į Vilnių.”
“Niekur nevažiuosi, supratai? Aš tave auginau, dabar tu turi padėti mums su mama. Ko tau ten darbo?” Tėtis užsirietavo ir trenkė kumščiu į stalą.
“Bet tu jos neginki,” – žvilgtelėjo į motiną. – “Prisimeni, ką tau atnešė tas tavo mokslas? Turėtum būti man dėkinga iki pat kapo, kad aš tave išgelbėjau ir tą padugną užauginau!”
“Albertai, ne prieš dukrą,” – sumurko motina.
“Ko ne? Jau suaugusi – tegu žino tiesą. Gal išmoks iš tavo klaidų. Nors… – Tėtis pamojavo ranka. – Iš kur obuolys nukrito, ten ir supuvęs.”
“Mama…” – apsiverkusi Luknė pažvelgė į motiną.
“Eis dirbti. Baigta!” – tėtis garsiai įtraukė sriubą.
Luknė pasisuko ir išbėgo. Kai tėtis išėjo, motina atėjo pas ją.
“Mama, kodėl jis manęs nemėgsta?” – verkdama paklausė mergina.
Tada motina papasakojo viską.
“Dabar suprantu. Bet žinai, aš net džiaugiuosi, kad jis man ne tikras tėtis,” – nusivaliusi ašaras tarė Luknė.
“Bandysiu dar kartą su juo pakalbėti. Laikyk,” – motina padavė jai susuktus pinigus. – “Nedaug, bet pradžiai užteks. Paslėpk gerai, kad nesurastų. Nežadu, kad daugiau galėsiu padėti. Jis kiekvieną centą skaičiuoja.”
“Ačiū, mama. Aš kažką sugalvosiu. Tik jis tave užmuš…” – išgasdinta Luknė žiūrėjo į motiną.
“Neužmuš. Tik pabars, gal užkirs. Jis turi teisę. O tu važiuok, mokykis ir… nepaskandink manęs.”
Luknė apkabino motiną, o po trijų dienų, kai tėtis buvo darbe, išvyko iš namų.
Į universitetą patekė, gavo visuomeninį butą. Tačiau motinos pinigai greitai baigėsi, todėl Luknė įsidarbino valytoja įmonės biure netoli bendrabučio. Valydavo vakarais, kai nieko nebebūdavo.
Bendrabučyje gyveno su gražuole Ieva – ji mėgo linksmybes, o ne mokslus. Turėjo vyresnį už save vyrą, Arnoldą, kurį sutiko klube.
“Kodėl tau toks senas? Jis turbūt vedęs?” – kartą paklausė Luknė.
“Ką tu supranti? Taip, vedęs, bet turi pinigų. Iš skurdžio studento ką gausi? Iš kur mano mados ir kosmetika? Arnoldas man nuomoja butą, rytoj kraustausi. Padėsi?”
“Žinoma,” – Luknė sutiko.
Butas buvo didelis, puikiai įrengtas. Mergina dažnai lankydavosi pas draugę, net nakvodavo, kai Arnoldas negalėdavo atvažiuoti.
Luknė ilgėjosi motinos, skambindavo dienomis, kol tėtis buvo darbe. Tačiau iš karto pasakė, kad vasarą nebegrįš. Tuomet Ieva pakvietė ją į Palangą.
“Man pinigų nėra,” – iš karto perspėjo Luknė.
“Nereikia. Arnoldas viską apmokės. Jis pats pasiūlė tave pasiimti. Bijau, kad ten susirasiu jaunesnį ir jį paliksiu,” – švelniai šypsojosi Ieva.
“Tai jis tau ‘prižiūrėtojas’?”
“Maždaug. Tu rimta, protinga – neleisi man padaryti kvailysčių. Važiuok! Ko čia niūkštum?”
“Ar tikrai jį myli?”
“Tai važiuosi?” – Ievos šypsena pranyko.
“Važiuosiu. Aš Palangoje buvau tik vaikystėje. Beveik nieko neprisimenu.”
Traukinyje sėdėjo viena priešais kitą ir žiūrėjo proJūra buvo tokia pat švelni ir beribė, kaip Luknė ir nusiminusi prisiminė, o laukianti jos likimo paslaptis paskutiniame Palangos vakare atskleidė, kad tikros meilės laukti verta – ir Nikolai, atsidūręs toje pačioje konferencijoje, neišvengiamai sugrįžo į jos gyvenimą.