Mama, jei nepriimsit mano pasirinkimo, aš išvyksiu. Visam laikui…
Antanas įlipo į priemiestinio traukų vagono ir apsidairė. Laisvų vietų buvo daug, galima rinktis. Jis atsisėdo prie lango. Durys nuolat atsidarinėjo, įleisdamos naujus keleivius.
Priešais jį pasisodino vyresnė sutuoktinių pora. Moteris krapštėsi maišelyje, išsitraukė dvi bandelės su cinamonu ir jie pradėjo valgyti. Orą užplūdo šviežios kepinės kvapė. Antanas mandagiai atsisuko į langą.
– Jaunasis, paimkite, – moteris padavė jam bandelę.
– Nereikia, ačiū, – nusišypsojo Antanas.
– Paimkite, paimkite, beveik dvi valandos važiuoti.
Antanas paėmė bandelę ir atkando didelį gabalą. Kokia ji buvo skani! Per garsiakalbį užsirėžė, girdėjosi vyrų balsas per truputą užgriuvusį triukšmą: „Traukinys išvyks po… minučių… Maršrutas vyks iki… stotelės… su visomis sustojimomis, išskyrus…“
– Jaunasis, ką jis pasakė? Kurios stotelės bus praleidžiamos? – susirūpino moteris.
Antanas patraukė pečiais. Jam reikėjo važiuoti iki galinės, todėl nesiklausė.
– Sakiau tau, kad reikėjo važiuoti įprastu traukiniu, su visomis stotomis. Tu niekada manęs neklausai, – pradėjo ji pabarstyti vyrą. – Ką dabar darysime? Teks iškilti anksčiau ir laukti kito traukinio…
Ji nurimo tik tada, kai vyras iš gretimos eilės pasakė, kad traukinys sustos jų stotelėje. Ginčai nurimo, Antanas baigė bandelę ir žiūrėjo pro langą į pralekiančius medžius, saulės spindulius, prasiskverbiančius per žalią ląpą, stotis ir miestelius. Vagone tapo karšta, o po kareivinės uniforma šliaužė prakaito lašai.
Antanas įsivaizdavo, kaip atvyks namo, kaip mama džiaugsis, kaip stovės po oro dušo… Kad tik greičiau pasiektų namus, nusimestų tą prakeiktą uniformą, apsivilktų džinsus, marškinėlius, sportbačius ir nebegalvotų apie ankstyvus kelimus bei rikiuotes. Jam rodėsi, kad pramiegos parą ant savo minkšto sofos, o ryte rasią ant virtuvės stalo po rankšluosčiu krūvelę raudonų varškėčių, kurias mama paliks pusryčiams.
„Įdomu, kokia dabar Austėja. Nors praėjo tik metai, vargu ar ji labai pasikeitė…“ Prieš jo akis išdygo trapios merginos su kaštoniniais plaukais ir žaliais akimis vaizdas. Ji buvo metų jaunesnė, gyveno kieme ir tais metais baigė mokyklą. Jis į ją nė kreipdavo dėmesio. Mergaitė kaip mergaitė, nieko ypatingo.
Vakarą prieš jo išvyką jie visas kompanijas sėdėjo kieme, ant vaikų aikštelės. Martynas pykino Antaną dėl kvailo sprendimo – mesti universitetą ir stoti į kariuomenę. Paulius palaikė Antaną, sakė, kad jei ne motina, gal ir jis būtų stojęs. Merginos gailėjosi, kad kompanija išsiskirs, bet pačios žiūrėjo į telefonus ir kikeno.
O Austėja, kurią visi laikė mažyte, staiga rimtai pareiškė, kad jį lauks. Visi sublyko, o mergina susigėdo ir paraudo.
– Antanai, matyt, turi nuotaką, – pasakė Paulius ir sukiko.
– Eikite jūs, – įsižeidė Austėja ir nubėgo.
– Kam kvatini? Tegul laukia. Sugrįšiu ir tuoksiuos, – pusiau juokais, pusiau rimtai tarė Antanas ir stūmė Paulių per petį taip, kad tas vos nenukrito nuo suolo.
Antanas niekam neatskleidė savo poelgio priežasties, net Pauliui ar Martynui. Jis stojo į universitetą, kaip norėjo tėvas. Iki pavasario mokėsi, o tada staiga tėvas paliko šeimą. Paaiškėjo, kad jis turi kitą moterį, kuri laukė vaiko. Pasaulis griuvo per naktį, kaip ir tėvo autoritetas. Antanas metė mokslus ir nuėjo į karo komisariatą. Tai buvo jo protestas prieš tėvo poelgį.
Mama, žinoma, verkė. O jis pažadėjo, kad po metų sugrįš ir nuspręs, ką daryti toliau – gal tęs mokslus, bet neakivaizdžiai.
Metai tarnybos liko už nugaros, Antanas grįžo namo. Keršto mintys dingo. Jis ilgėjosi mamos, savo namų, kiemo ir draugų. Jis viską padarė teisingai, priešais – visas gyvenimas.
Kitą stotelėje išlipo sutuoktiniai, o jų vietas užėmė jaunas pora. Jie važiavo tylomis, laikydamiesi už rankų. Ir Antanas vėl pradėjo galvoti apie Austėją. Visus metus prisiminimai jos žodžius ir savo atsakymą. Tai jau nebeatrodė juoku.
Traukinys sustojo prie platformos, Antanas išlipo ir lengvu žingsniu nusileido į požeminį tunelį. Vaikystėje mėgo klausyti, kaip jo žingsniai atsigrūžia nuo sienų – atrodydavo, kad tuneliu eina šimtai žmonių. Net apsisukdavo pasitikrinti. O tėvas juokdavosi ir sakydavo, kad tai tik aidas.
Antanas išlipo į stoties aikštę ir ėjo namo pėsčias. Norėjosi įsikvėpti gimtojo oro, ištiesti kojas ir atvėsti. Prie namų sutiko kaimynę.
– Tai gi Antanas grįžo? Kaip džiaugsis motina…
Jis nenorėjo laukti lifto, bėgo laiptiukais, praleisdamas po tris laiptelius. Paspirdavo į durų skambutį ir klausėsi. Tik tada pagalvojo, kad mama gal nėjo iš namų, juk nesakė, kada tiksliai atvyks.
Bet spyną pasukė, durys atsidarė, ir mama džiaugsmingai suplojo rankomis. Ji tada apkabindavo jį, tada atitraukdavo, kad įsitikintų, jog tai jis, gyvas ir sveikas, o ne sapnas. Pabambėjo, kad nepranešė, o paskub į virtuvę ruošti vakarienės. Kol ji gamino, Antanas nAntanas paėmė mažąją Alenukę ant rankų, žvelgdamas į jos žalias akis, lyg Austėjos atspindį, ir suprato, kad rūpestis šiai šeimai taps jo pašaukimu ir džiaugsmu – be jokių gailesčių.