— Aš nenoriu pas tėtį… Tetulė Lina sakė, kad tėtis mane daugiau nemylėjo, — Matukas apsikabino kelius ir į juos susiraukė, sėdėdamas lovoje.
Gabija sustojo. Atrodė, viskas buvo kaip visada. Susimauta pizama su mašinėlėmis, kuprinė su žaislais kampe, striukė ant kėdės. Tokia jauki ir šeiminė atmosfera. Tik dabar sūnus nebeskriejo po namus kaip pakvietęs, o susigūžęs sėdėjo kampe.
Šiandien jis turėjo važiuoti pas tėtį, bet kažkodl prašėsi likti namie. Jei gerai pagalvoti, jau kuris laikas jis į šias keliones žiūrėjo be buvusio entuziazmo. Gabija bandė jį įkalbėti, bet staiga sūnus papasakojo, kad Lina, Artūro naujoji draugė, su juo elgiasi blogai.
— Matuk… — moteris atsargiai atsisėdo šalia. — Papasakok, prašau, kas nutiko?
Jis tylėjo. Po to šiek tiek pakėlė galvą ir pažiūrėjo į ją iš apačios. Jis nebeatrodė kaip penkiametis vaikas. Jo žvilgsnyje slepėsi tokia nuovargis ir liūdesys, tarsi būtų suaugęs, kuriam niekas netiki.
— Aš tiesiog žaidžiau… Ji supyko, nes žaislas buvo triukšmingas. Tas robotas. Atsimeni? Ji jį atėmė ir pasakė, kad jie netrukus turės kito vaiko, o tėtis mane pamirš. Ir kad aš… per daug. O jei kas nors sužinos, — jis garsiai atsiduso, — visi galvos, kad meluoju. Nes tetulė Lina sakys, kad tai netiesa. O ji suaugusi. Jai patikės.
Jis neaiškiai kalbėjo, beveik verksdamas. Gabijos širdyje užvirtė pykčio, baimės ir kaltės jausmai dėl to, kad ji leido taip nutikti.
Matukas atsisuko ir ėmė graužti nagus ant užtiesalą. Gabija pačiupo jo ranką.
— Aš tave tikiu. Žinai kodėl? Nes tu niekada nemeluoji. Na, nebent kai randi slėptuvę su saldainiais.
Jis nurunkštelėjo, bet nesišypsojo.
— Tėtis pasirinko ją vietoj manęs…
— Tėtis tiesiog dar nežino visos tiesos, — tarė Gabija, stengdamasi skambėti užtikrintai. — Bet jis supras. Būtinai.
Kai Gabija pagulė sūnų miegoti, nusprendė išgerti arbatos. Sėdėdama tyloje, staiga prisiminė, kaip susipažino su Lina. Jei tai galima pavadinti susipažinimu.
Prieš metus jai parašė iš anoniminės paskyros: „Labas dienos! Neatsistatysiu, tiesiog žinokite, kad esu geros valios. Jei jums įdomu, kur jūsų vyras leidžia vakarus, ateikit pirmadienį devynioliktą valandą į restoraną Kranto gatvėje, aštuoni. Stalas prie lango.“
Tada Gabija dar spėliojo, kas slepiasi po „geros valios“ kauke. Dabar ji žinojo – tai buvo Lina. Geranoriška, bet su dvokeliu.
Tą vakarą Gabija viską pamatė. Artūras sėdėjo priešais Liną. Jų rankos ant stalo. Susipynę pirštai. Bučinys ant skruosto. Vėliau jis murdėjo kažką apie verslo susitikimą, apie draugę, galiausiai – apie „nieko rimto“. Bet Gabija nesiruošė atleisti išdavystės.
Jie išsiskyrė. Bet Matukas – liko. Kaip ir Lina, kuri netrukus tapo Artūro žmona.
Jos įvaizdis buvo nepriekaištingas: mandagumas, saldus šypsenėlėmis nupurtytas balsas, gebėjimas sutarti su vaikais. Viskas viename. Ji netgi dovanojo Matukui žaislus šventėms. Dėliones, dinozaurų rinkinius, kartą – didelę meškuotą vėžlę.
Bet tie dovanos buvo skirtos ne vaikui, o Artūrui. Lina ne kovojo dėl vaiko meilės, o siekė suaugusio vyro dėmesio. Jos meiliai buvo tik įrankis, šypsena – masalas. O dabar, kai jos kantrybės galiojimo laikas baigėsi, ir horizontėlėje pasirodė galimybė turėti savo vaiką, Lina pakeitė toną.
Ji klydo vienu: Gabija galėjo atsisakyti vyro. Bet ne savo sūnaus jausmų.
Ant šaldytuvo kabėjo rytojui skirtų darbų sąrašas, bet Gabijai buIr kai Artūras vėl atėjo pasiimti Matuko, jis atnešė žaislų ne tik sūnui, bet ir Gabijai – mažą sidabrinį širdyje užrakintą medalioną, kuris viską pasakė be žodžių.