Vien kam nors tu buvai reikalinga
— Tau nereikalingas mano sūnus, jis tavo gyvenimą sugriaus.
— Netiesa, Ona Antanina! Ir kodėl jūs taip kalbate apie Raimį? Juk jis jūsų vienintelis vaikas!
— Būtent todėl ir perspėju. Per gerai pažįstu savo sūnų, kad abejotų savo žodžiais.
Ona Antanina lėtai išėjo iš virtuvės, o Lina liko sėdėti prie stalo savo naujame vakarinėj suknelėj. Ją vilkėjo specialiai, atėjo pas kaimynę parodyti savo naujųjų drabužių, kuriais norėjo pagrožti Raimį.
Į kaimynės sūnų Lina buvo įsimylėjusi jau daug metų. Jos jausmai atsirado dar tada, kai ji buvo maža ir neraštinga mergaitė, bet, kaip paaiškėjo, sugebėjusi stiprų prisirišimą.
Raimis buvo septyneriais metais vyresnis už Liną. Jam buvo septyniolika, o jai – dešimt, kai jie pirmą kartą susitiko. Lina su tėvais atsikraustė į Eišiškes iš kaimo, kur tėvas liko be darbo, o Ona Antanina jau daugelį metų gyveno čia su sūnumi, augindama jį viena.
„Labai padori šeima“, – vakare pasakė Linos motina, grįžusi iš Onos Antaninos. Kaimynė, nors ir penkiolika metų vyresnė už Linos motiną, su ja užmezgė draugiškus santykius, o Lina ir Raimis ėmė dažniau matytis.
Po metų po susipažinimo Raimis įstojo į universitetą ir išvyko iš Eišiškių, o Lina liko su tėvais, nepamiršdama apie Raimį ir nuolatos lankydamasi pas Oną Antaniną.
Iškart po universiteto baigimo Raimis susituokė, ir tai tapo smūgiu Linai, kuri jį mylėjo. Ji iki paskutinio momento nenorėjo tikėti, kad Raimis rado tikrą meilę, Lina buvo įsitikinusi, kad jei kas susituokia, tai jau – kartam. Jos tėvai buvo susituokę beveik dvidešimt metų, močiutė su seneliu irgi gyveno kartu iki pat mirties, net Ona Antanina pasakojo, kad su Raimio tėvu buvo ištekėjusi iki pat jo nežinia kur dingimo karštose vietose.
„Jis net nepažindino manęs su savo žmona“, – skundėsi Ona Antanina, atėjusi svečiu pas Linos tėvus, „Kažkokia miestietė, visokia išsisukinėja.“
„Tai nuvyk pati pas juos į miestą“, – patarė Linos motina, „Susipažink su uošve, pažiūrėk, kaip sūnus gyvena.“
Ona Antanina tik ranka mostelėjo:
„Kam? Kam reikia? Jei Raimukas manęs nepakvietė į vestuves, reiškia, taip ir turi būti. Todėl man nereikia pažinti jo žmonos. Neisiu aš į miestą.“
Linai buvo gaila Onos Antaninos, bet labiausiai ji nerimavo, kad Raimis niekada nebegrįš į Eišiškes. Tačiau praėjus kiek daugiau nei metams po vestuvių, Raimis atvyko atgal į kaimą su savo nedaugybe daiktų.
„Ten tavo Raimukas grįžo“, – pasakė Linai motina, grįžusi iš darbo.
Mergina pašoko iš vietos, metėsi prie durų, vos nepamatydama motinos. Per kelias sekundes nubėgo iki Onos Antaninos namo, o prieškambaryje susidūrė su Raimiu, tiesiog išėjusiu į lauką užsirūkyti.
„Oi, Linai-Lina!“ – linksmai tarė jis ir nušypsojo.
Lina pastebėjo, kokiu žmogumi tapo Raimis: subrendęs, jau tikras vyras. Užsidaugino barzdą, o ant skruostų pasirodė žilakakčiai plaukai, nors Raimiui vos sukako dvidešimt penkeri.
„Labas, Raimi“, – švelniai tartė Lina, kovodama su noriu paliesti jo veidą, „Tu grįžai?“
Jis abejingai pažvelgė į Liną ir nerūpestingai pečiais patraukė:
„Nežinau, pažiūrėsim. Su žmona išsiskyrė, teko grįžti pas motiną. Aš gi gyvenau pas jos tėvus, o tada viskas ėmė blogėti. Tai ne taip darau, tai negerai. Iki velnio užknisa.“
Lina, nemirksėdama, žiūrėjo į Raimį ir galvojo, kaip gi ši moteris galėjo manyti, kad Raimis blogas? Juk jis toks nuostabus! Toks gražus, geras, protingas! Tikriausiai su ta miestiete kažkas ne taip, ne be reikalo Ona Antanina nenorėjo su ja susipažinti.
„Gal nueitum į kiną?“ – pasiūlė Lina, bet Raimis neigiamai papurtė galva.
„Ne, nenoriu. Turiu krūvą reikalų, motina visko užsipuolė.“
Lina nusiminė, bet nesirodė. Jai buvo svarbu, kad Raimis tiesiog buvo šalia: kvėpavo tuo pačiu oru, kalbėjo su ja, klausė, kaip sekasi. Gal vėliau ar ankščiau jis suprastų, kad Lina yra ta mergina, su kuria jam lemta gyventi iki gyvenimo galo?
Ona Antanina nesidžiaugė sūnaus sugrįžimu. Ji bandė jį įdarbinti kolūkyje, važiavo į miestą pažįstamų, kad ir ten Raimį įdarbintų, bet jam nepatiko pasiūlyti darbai.
„Pavargau nuo jo amžino nepasitenkinimo“, – vieną kartą prisipažino Linai Ona Antanina, „Dabar suprantu, kodėl Raimis išsiskyrė su žmona. Ne joje buvo problema, o mano sūnuje.“
„Ne— Ne, — užsimiršusi atsakė Lina, žvelgdama pro langą į saulėlydžio žiežirbas, — tiesiog norėjau pasakyti, kad aš vis tiek esu laiminga, nes visa ši kelionė išmokė manęs mylėti save.