Prašome kviesti!

Prašau, pakvieskite Laimę…

Nuo ryto Gabrielę persekiojo jausmas, kad kažkas turėtų nutikti. Bet iš tikrųjų jau viskas, kas turėjo nutikti, jau seniai įvyko. Ir meilė, ir šeima, o dabar ji liko viena. Vyras, su kuriuo praleido trisdešimt šešerius metus, mirė prieš dvejus metus. Sūnus turi savo šeimą, du vaikus, visi gyvi ir sveiki. Galbūt tiesiog šventės nuojauta, pagalvojo ji. Rytoj – Motinos diena.

Ir staiga prisiminė vyrą. Nėra kam dovanojavoti mimozų ar tulpių. Bet pala, o sūnus Aleksas? Juk tikrai užsukės ir pasveikins.

Anksčiau jie turėjo sodą. Mažą trobelę ant šešių šimtų kvadratinių metrų žemės, kurią tėvai nusipirko po senųjų ekonominio vargo metų. Kol dirbo, važiuodavo ten atostogų metu ar savaitgaliais. O kai Gabrielė išėjo į pensiją, beveik visą vasarą praleisdavo sode, grįždama į miestą tik išsipraust ir atsinešti maisto.

Tą vasarą buvo sausra ir karsčiai. Kasdien teko laistyti daržoves. Vyras, kaip įprasta, atvažiavo po darbo penktadienį. Gabrielė iš karto pastebėjo jo išblyškusį veidą.

“Viskas gerai, tiesiog karšta,” – jis nusišypsojo į jos pastabą.

“Pailsėk, aš pati viską padarysiu, neliko daug,” – tarė Gabrielė. Jis atsisėdo ant suolelio, atsiremtas į saulėje įkaitusią sieną, stebėdamas, kaip ji laisto daržoves iš žarna. Kai ji baigė ir priėjo prie jo, iškart suprato, kad kažkas ne taip. Atrodė, kad snaudžia. Bet kai Gabrielė palietė jo petį, jis nusvirto ant šono. Užmigo amžinai ant suolelio.

Tą rudenį Gabrielė pardavė sodą. Negalėjo ten važiuoti. Vis atrodydavo, jog mato jį sėdintį ant suolo. Sūnus ją palaikė.

“Jau seniai reikėjo jo atsikratyti. Kam vargti, kai viską galima nusipirkti parduotuvėje ištisus metus,” – sakė jis.

Pats jis su žmona ir vaikais važinėjo atostogauti prie jūros. Pinigus už sodą Gabrielė atidavė sūnui. Jam dviese vaikų – jam labiau reikia. O jai vienai užteks pensijos. Norėjo vėl eiti dirbti, bet sūnus atkalbėjo.

“Gausi centus, o nervų išleisi už tris litus,” – sakė jis.

Kaip ir vyras sakydavo.

“Dabar mokyklą dėstyti – reikia geležinių nervų. Jei pasiilgai pamokų, užsiimk su anūkais. Tu turi mane. Jei ko prireiks, padėsiu.”

Taip ji ir gyveno viena. Žinoma, vyrų rankų trūko. Bet sūnus visada iškviesdavo meistrus, jei kas sugriūdavo ar čiaupas pradėdavo tekėti.

Paskutiniais metai su vyru buvo ramūs. Jaunystėje gi buvo ko tik ne. Pykdavosi taip, kad vos ne išsiskyrė. Vyras elgėsi atsargiai, bet moteris vis tiek jaučia. Kartą ji nepatvėrė ir viską išdėstė vyrui, parodė duris. Dar kažkokią ligą į namus atsineš.

Vyras susirinko lagaminą, atsisėdo ant sofos. Tuomet iš mokyklos grįžo Andrius. Jam tuomet buvo trylika. Pamatė tėvą su lagaminu ir viską suprato. Jau didelis, viską girdėjo ir žinojo. Tėvų barniai ir jam ėmė nervus.

“Neapkenti manęs?” – paklausė tėvas.

“Apkentinsiu,” – atsakė sūnus ir išėjo į savo kambarį, trankydamas durimis.

“Negaliu taip! Negaliu,” – sušuko vyras, pliaukštelėjes plaštakomis ant kelių. Atsistojęs nustumė lagaminą už sofos. – “Vakarienės duosi?” – paklausė, nekreipdamas dėmesio į Gabrielę.

Ji pavargo nuo rietenų. Kokia skirtumas, ar išeis šiandien, ar rytoj? Gal net geriau. Tebūnie išeina, kol jie su sūnum bus mokykloje. Gabrielė padėjo stalą, pašaukė Andrių valgyti. Valgė tylėdami, neužsiprašę nei žodžio.

Kitą dieną Gabrielė iš darbo neskubėjo namo. O kai grįžo, iš karto pasižiūrėjo už sofos. Lagamino nebuvo. Širdį apėmus siaubas ir liūdesys. Ji grįžo į koridorių ir lėtai nusiėmė viršutinius drabužius. Staiga pakėlė akis ir pamatė lagaminą lentynoje po lubomis. Nubėgo į kambarį ir atidarė spintą. Ant kartiklių kabėjo vyro marškiniai ir kelnaitės. Širdis nuslūgo.

Bet kai jis grįžo iš darbo, Gabrielė kartžodžiai pasakė, kad veltui lagaminą išsiėmė – gal dar vėl tektų krautis.

Vyras tylėjo, bet darbe vėl nelįsdavo, o jei užsivilkdavo, paskambindavo perspėdavo. Nuo tados pyktis sumažėjo. O paskutiniais metais gyveno kaip du vandens lašai. O kad būtų taip nuo pat pradžių!

Gabrielė stengdavosi prisiminti tik gerą. Kam atmintyje laikyti blogą? Visi įžeidimai išėjo kartu su vyru. Žinoma, kartais apimdavo liūdesys, bet jis greitai praeidavo.

Vienume buvo ir pliusų. Rečiau teko valyti butą. Kam jai teršti? Gamindavo sau paprasčiausią maistą. Bet daug skaitė, žiūrėjo serialus. Vyras jų nekęsdavo. Jis sėdėdavo ant sofos, žiūrėdavo futbolą ir žinias. O ji ant kieto taburetės virtuvėj žiūrėdavo į mažą televizorių, stovintį ant šaldytuvo, kol kaklas susirgdavo. Virtuvė buvo siaura, televizoriui vieta – tik ant šaldiklio.

O dabar guli ant sofos kaip karalienė, žiūri, ką tik nori. Galvojo, gal įsiveisti katę. Bet iš jos plaukų būna darbo. Be to, nelabai ir mėgo gyvūnus.

Rytoj – Motinos diena. Gal nupirkti tortą? Bet kas jį valgys? Sūnus tikrai atvažiuos pasveikinti. Ji pati ką nors iškepsJi užmerkė akis ir pasakė sau: “O kodėl gi ne – gal ir išties laikas pamatyti tą jūrą dar kartą.”

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

four × 1 =

Prašome kviesti!