“Atėk, kai galėsi”
“Alio, Gabija?” – skambėjo pažįstamas balsas.
Iš staigaus jaudinimo, kuris kėlė širdį iki pat gerklės, ji negalėjo ištarti nei žodžio. Jei ne murmantis televizorius, širdies plakimas būtų pažadinęs jos vyrą.
“Aš pasiilgau tavęs. Neabejau ilgiau. Aš nuolat galvoju apie tave. Susitikime,” – kalbėjo malonus vyriškas balsas telefono ragelyje.
Gabija išėjo iš kambario ir sandariai užsidarė duris. Prisiglaudė prie sienos prieškambaryje. Koja staiga tapo kaip vatos, neklausnios.
“Gabija, ar esi čia?” – balsas viliojo, gasdino savo tikrumu.
Reikėjo neskambinti, neatsiliepti. Veltui ji nepažvelgė į ekraną.
Ji stengėsi pamiršti, visa jėga bandė užgožti tą pamišusią naktį. Kalbino save, kad turi tvirtą santuoką, gerą vyrą, jie kartu daugelį metų. Jai nereikia nieko ir nieko…
Su savo būsimuoju vyru Gabija mokėsi toje pačioje klasėje. Tomas buvo puikus mokinys, laimėdamas matematikos ir fizikos olimpiadose. Vyresnėse klasėse pradėjo nešioti akinius, todėl įsitvirtino pravardė “Protininkas”. Ir ne be reikalo. Tomas buvo ramus, pilnavidis, rožinis – tikrasis Tolstojaus romano herojus.
Gabija, kaip ir visos klasės mergaitės, nematė jam meilės objekto. Paprašyti nurašyti sudėtingą uždavinį, pasakyti atsakymą kontrolinėje – tai kas kita. Jai patikdavo ryškūs, gražūs, sportiški, šmaikštūs ir šiek tiek įžūlūs vaikinai.
Vieną kartą jie atsitiktinai susitiko gatvėje, pasikalbėjo, prisiminė klasiokus. Tomas dabar nešiojo lęšius. “Jis tikrai neblogas,” – tada pagalvojo Gabija.
Tomas baigė Vilniaus universitetą, o Gabija dar mokėsi paskutiniame medicinos kurse. Apsikeitė numeriais, tik tuo atveju. Po mokyklos baigimo praėjo penkeri metai, klasiokai planavo susitikti. Tomas pažadėjo paskambinti Gabijai ir pasakyti, kada ir kur vyks susitikimas. Ji davė savo numerį, bet susitikimo vykti nesiruošė. Ji ir Tomą iškart išmetė iš galvos.
Bet po kelių dienų jis paskambino ir pakvietė į kiną. Merginų ji turėjo laikui bėgant, bet rimtų santykių neišsišoko. Tie, kurie jai patiko, ignoravo ją ir susitikinėjo su kitomis. O su tais, kurie jai nepatiko, ji nenorėjo bendrauti.
“Eik, žiūrėk, liksi senute”, – pranašavo motina.
Ir Gabija nusileido su Tomu į kiną. Taip jie pradėjo susitikinėti. Tomas netrukus prisipažino meilėje ir pasiūlio vestuves. Su juo buvo ramu. Dirbo didelėje įmonėje, jam prognozavo gerą ateitį.
“O tu dar galvoji? Imk ir lipdyk iš jo ką nori,” – patarė motina, ir Gabija sutiko.
Jų santykiai buvo lygūs. Jei ir kildavo ginčų, tai tik dėl Gabijos kaltės.
Vėliau jiems gimė dukrelė. Uošvė į jų santykius nesikišo, bet mėgavo praleisti laiką su anūke, jei reikėjo. Ir Gabijos tėvai niekada neišvengdavo pagalbos.
Antro vaiko Gabija taip ir nesiryžo pagimdyti. Aistros tarp jų ir Tomo niekada nebuvo. Ir lovoje jis nebuvo jausmų fontanas. Gabija galvojo, kad jų intyminis gyvenimas per retas ir nuobodus. Bet iš kitos pusės – ji buvo įsitikinusi juo. Toks neapgaus. Daug kolegių ir pacientų su ašaromis pasakojo apie vyrų išdykimus, išsiskyrimus, kaip sunku auginti vaikus be tėvo.
Dukra užaugo, baigė mokyklą. Ji nesekė nei tėvo, nei motinos pėdomis, mokėsi Vilniuje dizaino srityje ir gyveno gana prabangų gyvenimą. Kai Gabija paskambindavo ir klausdavo apie pinigus, ji linksmai atsisakydavo, sakydama, kad močiutės varžosi, kuri iš jų dosnesnė.
Taip, močiutės mylėjo ir lepino vienintelę anūkę. Kartą uošvė kalbino Gabiją pagimdyti dar vieną – tada kiekviena močiutė turėtų savo anūką. Gabija nesigailėjo, kad nebevartojo. Ji stebėjosi, kaip su tokiais Tomo santykiais su intymybe jiems apskritai pavyko susilaukti dukros.
Taip ir gyveno. O prieš pusmetį Gabiją paskyrė poliklinikos vadove, į viešą vietą pasitraukusios į pensiją kolegės. Nauja atsakinga darbas atėmė daug laiko ir jėgų. Reikėjo lankyti susitikimus, vykti į konferencijas.
Vienoje iš jų ji ir susipažino su Ignotu. Vyrų konferencijoje buvo daug mažiau nei moterų. Aukštas, jaunas, patrauklus ir išlaikytas vyras iškart atkreipė visų moterų dėmesį. Vyresnio amžiaus, nors ir elgėsi su juo kaip su sūnumi, taip pat sušypsojo, noriai plepėjo pertraukose. Jaunesnės moterys atvirai flirtavo, prisėsdavo prie jo stalo restorane, viliodavo.
Konferencija baigėsi šventiniu furošetu. Gabija nusprendė nepasilikti, o vykti namo. Gerti nemėgo, panašių vakarų vengdavo. Bet kambario draugė viešbutyje įkalbėjo ją pasilikti.
“Visas įdomiausi dalykai vyksta būtent tokiuose furošetuose. Niekada nežinai, kas ir kada gali praversti gyvenime. Geriau palaikyti naudingus pažinčius. Patikėk mano patirtimi,” – pamokslaujančiai tarė kolegė.
Ir Gabija liko.
Kvietėjusios pusės atstovas pasakė tostą, pasveikino su sėkmingai baigtą konferencija, padėkojo dalyviams ir pranešėjams… Kalbėjo taip ilgai, kad daugelis neištvėrė ir tyliai pradėjo gerti, nelaukdami kalbos pabaigos.
Po valandos garbingų klinikų vadovų buvo nepažinti. Išgėrusio vyno nudžiugę, jie pasakojoJie pasilenkė prie vienas kito, ir netrukus traukinio švilpimas praryjo juos begalėje naktyje, palikdamas tik tylą ir išskirtą širdį, kuri žinojo, kad dabar prasideda visai naujas kelias.