Tokia jau lemta kelionė

Greta skubėjo namo. Po tirpstančiu sniegu liko nedidelės ledo salelės, kojos paslysdavo, kas trukdė jos judėjimui. Gatvėse stovėjo balos. Pro šalį lekiančios mašinos apipildydavo susimąsčiusius praeivius purvina vandens purška. Greta laikėsi toliau nuo šaligatvio krašto.

Kai pagaliau atėjo namo, nugara buvo peršlapta, o kojos maudė drėgmėje ir karštė nuo nuovargio. Jau senokai reikėjo nusipirkti naujus batukus.

Prieškambaryje Greta nusivarė ant pufelio. Nusivilko šlapius batus ir pajudino pirštus šlapiuose kelnaitėse. Pagalvojo, kad būtų puiku dabar išsiriesti karšto arbatos su citrina, kad nesirgtų. Nespėjo net batus pastatyti prie radiatoriaus, kai išgirdo beldimą į sieną. Taip mama kvietė Gretą – beldama šaukštu į sieną. Greta atsiduso ir nuėjo į motinos kambarį.

— Ko nori, mama?
Moteris kažką sumurmejo atsakydama.

— Aš buvau darbe, — Greta priėjo prie lovos ir patvarkė nuslydusią antklodę. Į ją pūtė šlapimo kvapas. „Pamperis perpildytas“, suprato Greta.
Ji išsitraukė naują iš pakuotės ir atvėrė antklodę. Bandydama nepaleisti pykčio dėl smarkaus kvapo, Greta pakeitė pamperį. Visą šį laiką motina murmejo. Kalbėti ji negalėjo.

— Viskas. Dabar paruošiu vakarienę ir pavalgysime. — Greta pakėlė nuo grindų sunkią, pilną pamperį ir išėjo iš kambario, nekreipdama dėmesio į motinos murmėjimą. Ji jau seniai išmoko nesiskųsti ir nepykti – tai nieko nepakeis, tik blogins jos pačios nuotaiką. Norėtųsi truputį pailsėti, bet tokios prabangos Greta negalėjo sau leisti. Motina vėl beldė į sieną, kviesdama ją.

Kažkada jie buvo normali šeima. Tėvas vadovavo universiteto katedrai, mama sėdėjo namie su vaikais ir jo laukė. Bet vieną dieną viskas sugriuvo. Greta baigė dešimtą klasę, jos brolis Dovydas – trečią kursą universitete, kai mirė tėvas.

Vienos abiturientės motina bandė jį papirkti, kad padėtų jos sūnui įstoti į nemokamą vietą. Tėvas vadovavo stojamajai komisijai. Jis buvo principingas ir sąžiningas, niekada nesinaudojo savo padėtimi.

Įsižeidusi motina nusprendė atkeršyti ir paskųsi ant jo. Sakė, kad jis paėmė pinigus, bet jos sūnus vis tiek neįstojo. Prasidėjo tyrimas. Tėvo širdis neišlaikė įtampos – jis mirė nuo širdies smūgio pakeliui į ligoninę.

Mama negalėjo susitaikyti su jo netektimi ir pamažu prarado protą. Ji nebematė nei Gretos, nei Dovydo, valandų valandas sėdėdavo ant sofos ir žiūrėdavo į vieną tašką. Po to užsivedusi bėgdavo į virtuvę ir pradėdavo gaminti vakarienę. Ji taip ir nepriėmė vyro mirties, kiekvieną dieną laukdavo jo iš darbo.

Anksčiau du kart per savaitę pas juos užeidavo jauna mergina Eglė, valydavo butą, eidavo į turgų pirkti maisto. Motina nepripažindavo mėsos ir daržovių iš parduotuvių. Po tėvo mirties teko jos atsisakyti. Šeimoje niekas išskyrus tėvą nedirbo. Dabar už ūkį rūpinosi Greta. Todėl motina ir priėmė ją kaip tarnaitę. Greta pavargo aiškinti, kad ji yra jos duktė. Motina tvirtai vadindavo ją Egle ir išdavinėdavo nurodymus.

Sutaupyti pinigai greitai baigėsi, jų ir taip buvo nedaug. Motina nemokėjo taupyti, pirko sau sukneles ir papuošalus. Ji buvo graži moteris, tėvas jai niekada nieko neapribodavo.

Anksčiau pas juos dažnai užsukdavo tėvo kolegos. Ir dabar motina privertė Gretą padengti šventinį stalą ir pati apsirengdavo kaip svečiams. Po to užmiršdavo ir išdavinėdavo Gretai už tai, kad per daug pagamino. Vienintelė Greta ilsėdavosi mokykloje. Bet ir ją teko mesti.

Dovydas pirmas užsiminė, kad Gretai reikia eiti dirbti. Jei jis mes universitetą, iš karto paims į kariuomenę, tai dar mažiau naudos. O baigęs universitetą, įsidarbins ir galės finansiškai padėti Gretai.

Tuo metu šis sprendimas atrodė vienintelis teisingas. Greta metė mokyklą ir ėmė dirbti. Savo laiku ji baigė muzikos mokyklą, buvo didelių viltų. Darželio vedėja ją priėmė darban. Vaikų šventėms Gretos išsilavinimo visiškai užteko. Be to, mažo darželio atlyginimo norinčių buvo nedaug.

Greta galėdavo dieną užbėgti namo ir pasitikrinti mamą, kol vaikai darže miegojo. Tai kompensavo nedidelį atlyginimą, kurio didžioji dalis nueidavo butui ir motinos vaistams.

Baigęs universitetą, Dovydas išvyko dirbti į Vilnių. Pažadėjęs padėti seseriai ir mamai, greitai apie tai pamiršo. Prašydama pinigų mamai nusamdyta saugytojai, Greta girdėdavo, kad jam irgi sunku svetimame mieste, kad reikia mokėti nuomą ir padėti negali.

Tarp brolio ir sesers santykiai visada buvo įtempti. Visa grožio dovaną gavo Dovydas: ir tamsius, išraiškingus akis, ir storų juodų plaukų šluotą, ir taisyklingą veido ovalą, ir ūgį. Tėvai susituokė vėlai. Mamai jau buvo virš keturiasdešimt, kai ji pastojo Gretą. Ilgai abejojo, ar palikti kūdikį.

Greta gimė silpna ir ligota. Nuo menkiausio vėjelio pakildavo temperatūra, prasidėdavo snargliavimas. Augo liesa ir neįspūdinga, panaši į tėvą – pilkos akys, reti, neaiškios spalvos plaukai, plonos lūpos ir atsikišusios ausys. Iš motinos jai nei kiek neatsirado grožio.

Mama žiūrėdGreta pagaliau suprato, kad tikri laisvės ir džiaugsmo akimirkai jai atėjo tik tada, kai ji nusprendė gyventi savo, o ne kitų gyvenimą.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × one =

Tokia jau lemta kelionė