Dėl manęs…

Irma monotonškai lygino marškinius lygintuvu. Pota varvėjo per kaktą, kaklą ir nugarą. Vakare karštis truputį atslūgo, bet nuo lygintuvo kūrės karštis dar drėkino orą. Jau beveik baigė lyginti, kai nutarė skambinti telefonas. Jis nutilo, bet po sekundės vėl pradėjo skambėti, erzindamas nervus.

Irma atidėjo lygintuvą, priėjo prie stalo ir paėmė telefoną. Pamatė draugės vardą ekrane ir labai nustebo.

“Deima, tu? Kas atsitiko?” – susirūpino ji.

“Aš. Kas dar gali būti? Atvažiuoju. Komandiruotė, bet iš viešbučio atsisakiau. Nusprendžiau apsistoti pas tave. Priimsi dviem dienom?”

“Žinoma! O kada atvyksti?” – įsitempė Irma, prisiminusi, kad šaldytuve turi tik būtiniausius produktus. Ji pati maistą sau beveik neverdavo, apsieidavo minimumu.

“Jau rytoj. Žinau, kad staiga, bet viskas išsisprendė paskutinę akimirką. Pateiksiu traukinio numerį, vagono ir laiką žinutėje. Sutiksi mane?”

“Sutiksiu, žinoma,” – pažadėjo Irma, bet galvoje pagalvojo, kad jau dažnai ima nedarbingumą, dar paprašyti laisvos dienos būtų nepatogu.

Tačiau draugė nutvėrė, sakė, kad atvyks vakare ir pasiliks dviems dienoms. Širdis nuslūgo.

“Tik nerengk iš anksto, aš tave gerai pažįstu. Lauksiu, greitai iškalbėsime,” – tarė Deima ir atsisveikino.

Irma užbaigė lyginti, sutvarkė skalbinius į spintą lygiais krūvelėmis. Ji džiaugėsi išgirdusi draugės balsą. “Deima imsis klausinėti, įsiklausinės, o aš jau buvau apsitvarkiusi, priėmusi gyvenimą tokiu, koks jis yra, net pripratau prie vienatvės. Dabar reikės galvoti, kuo ją pavaišinti.” – Irma žvilgtelėjo į sieninius laikrodžius. “Spėsiu į parduotuvę prieš uždarymo valandą, rytoj laiko nebus. Tik pažiūrėk, atvažinėja…”

Irma pažvelgė į šaldytuvą. Ji sau maistą ruošdavo minimaliai, o pastaruoju metu ir apetitas išnyko. Vaistai viską užgniaužė. Ji persirengė ir išėjo į parduotuvę, galvodama apie draugę.

Jos susidraugavo iš karto, nuo pirmos dienos, kai šeštoje klasėje metų viduryje į jų klasę atėjo nauja mokinė su romantišku ir paslaptingu vardu Deima. Vėliau kartą įstojo į tą patį universitetą. Trečiam kurse Deima įsimylėjo karo mokyklos absolventą, greitai ištekėjo ir išvyko su juo į tolimą garnizoną, perėjo į artimiausio universiteto neakivaizdinį skyrių.

Iš pradžių jie susirašinėjo, o paskui, kai mobilieji telefonai įsitvirtino, pradėjo skambinti viena kitai, tačiau su laiku bendravimas susivedė tik į naujųjų metų ir gimtadienio sveikinimus. Kiekviena turėjo savo gyvenimą, rūpesčius, vaikus. Deima turėjo du sūnus, kuriuos reikėjo globoti.

Irma ištekėjo metais po universiteto baigimo ir iškart pastojo. Gimdymas buvo sunkus, daugiau vaikų ji negalėjo turėti. Dukra užaugo. Prieš pat baigiant medicinos institutą ištekėjo ir išvyko su vyru į jo gimtąją vietą.

Parduotuvėje rinkdamasi produktus, Irma pagalvojo, kad nespės sutvarkyti buto. “Na ir kas? Kas čia mano namuose teršia? Draugė atvažiuoja, ne prezidentas…” Ji dar pagalvojo, ar nepasakyti draugei apie vyro komandiruotę ar jo kelionę pas dukrą? Bet nusprendė, kad Deima ją gerai pažįsta ir greitai išaiškintų melą. “Iškart pamatys, kad vyro čia nebuvę jau seniai. Ir kam slėpti? Ne pirmoji ir ne paskutinė, kuriai vyras pabėgo pas jaunesnę…”

Dar gerokai prieš išvyką Irmai tapo aišku, kad vyras turi kitą. Staiga pradėjo rengtis paprasčiau – džinsus ir megztinį, kostiumus vilkėdavo tik į oficialius renginius ir posėdžius. Staiga nusipirko sportbačius, pradėjo bėgioti rytais. Tiesa, neilgam to užteko.

Kol su jais gyveno dukra, abu nusprendė, kad nieko nekeis. Vyras apsimeta, kad užsiveda darbe, grįždavo tik permiegoti. Ir ir pati Irma pradėjo jaustis nepatogiai, kai jis ateidavo. Ateidavo sočias, iškart ėdavo miegoti. Tai reiškė, kad pavalgydavo ir malonumų gaudavo kitur.

O kai dukra ištekėjo ir išvyko pas vyrą, nebeliko priežasties laikytis konvencijų, ir ji pati pasiūlė jam išeiti. Kruopščiai sudėjo jo išlygintus drabužius į lagaminą. Nusprendė, kad nesuteiks priešai malonumo matyti, kad žmona buvo bloga, kaip, turbūt, vyras pasakodavo. Tegul mato, kad žmona buvo rūpestinga. Ir tegul jis pats žino, ką praranda. Ar kita tokia bus, nežinoma. Vyrai su amžiumi vertina komfortą ir ramybę. Aistra, kaip žinoma, greitai praeina. Irma tikėjosi, kad jis greitai atsitars ir grįš. Tačiau laikas bėgo, o vyras nesugrįžo.

Ir tada… Tada atsitiktinumo dėka, profilaktinės patikros metu, jai nustatė vėžį. Tai nukreipė nuo įspūdžių ir skausmo. Jau nebuvo laiko pykti. Operacija, chemoterapijos kursai. Į kiekvieną planinę patikrą ėjo kaip į egzekuciją, bijodama išgirsti nuosprendį. Bet kol kas situacija išliko stabili, nepablogėjo.

Būdavo akimirkų, kai ji beprotiškai norėjo pamatyti vyrą, papasakoti jam. Ir ką? Jis pasigailėtų, pasiliktų. Ji kiekvieną dieną matytų jį ir žinotų, kad jis grįžta nuo kitos. Jau ne. Gailestis – tai ne meilė.

Taip ji ir gyveno viena. Draugių neįsiveikė. Kartais pasivaikščiodavo parke, kur sutikdavo tuos pačius senelius arJie abu žinojo, kad jau laikas vėl būti kartu, nes niekas nėra vertas praleistų metų ir vienatvės, kuri taip ilgai juos skyIr kai pirmasis saulės spindulys palietė upės paviršių, jie abu suprato, kad laikas atsikratyti praeities nusiskundimų ir pradėti viską iš naujo.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

four × five =

Dėl manęs…