Nieko niekados nepamiršiu
Laima Kazlauskaitė ėjo namo neatsegta vilnonėlė paltu, su nubyrėjusiu portfeliu rankoje, kuriame gulėjo mokinių sąsiuviniai. Visą vakarą ji tikrins rašinius.
Neseniai tik pumpurai ant medžių sutinso, o šiandien jau kyšo jauni lapeliai. Gamta atsibudo nuo šviesaus, šilto saulės spindulio. Dar truputėlis – ir viskas žydės.
Eiviai pagarbiai sveikinosi su Laima. Ji atsiliepdavo tylėdama šypsodamasi. Beveik visiems ji dėstė lietuvių kalbą ir literatūrą mokykloje, o dabar mokosi jų vaikai.
Ji buvo mergaitiškai liekna, neaukšta, iš tolo galima būtų pagalvoti, kad tai jauna mergina. Veidu irgi neblogai. Bet už ką čia ištekėti? Taip ir gyveno viena mažame mediniame name siauroje gatvelėje. Namą jai suteikė kaip tarnybinį būstą prieš dvidešimt penkerius metus, kai atvyko čia iš didelio miesto.
Pats miestelis taip pat buvo mažas, labiau priminė kaimelį. Jauniems specialistams dabar duoda butus trijų aukštų mūriniuose namuose. Bet jie nelabai nori čia keltis, veržiasi į Vilnių ar Klaipėdą.
Tačiau Laima priprato prie savo namuko ir negalvojo jo palikti. Laisvalaikiu mėgo belstis darželyje. Atvykusi čia, nieko nemokėjo, o dabar moka ir krosnį kūrenti, ir daržą raustyti, ir kopūstus rauginti, uogienes ir marinuotas daržoves uždariniuose laikyti. Gyvenimas išmokė visko.
Gyvenimas…
Tada taip pat buvo pavasaris. Prie bendrabučio langų sėdėjo du vaikinai ir ką rašė. Laima nebūtų jiems atkreipusi dėmesio, jei nebūtų įsivėlę ginčo, kaip rašomas tas ar kitas žodis. Abu klydo. Jai nusibodo klausytis jų byrėjimosi, ji išsikišo pro langą ir pasakė, kaip teisingai.
Vienas iš vaikinų nepražuvo ir paprašė peržiūrėti visą paaiškinamąjį raštą. Laima išėjo pas juos, patikrino, ištaisė klaidas.
„Ačiū. Mums pasisekė sutikti jus. O kaip jūsų vardas?“
„Laima.“
„O aš Vytas. Jūs būsima mokytoja? O mes čia netoliese dirbame.“
„Tiksliau sakant, mokytojas ar pedagogas, dėstytojas,“ pataisė Laima.
Vytas jai patiko. Jis priminė lokį. Šalia jo jautėsi saugiai. Kai jis pasipiršo, ji neatidėliojant sutiko.
Jo mamai Laima nepatiko.
„Ką tu su ja veiksi, knygas skaitysi? Ji turbūt ir virti nemoka. Oi, prisišiks su ja. Rinktumeis ką nors paprastesnio“, kurnėjo mama, kai Laima išėjo.
Mama nelabai klydo. Laima mokėjo tik makaronus virti ir kiaušinienę kepti. Ir tai sugebėdavo sugadinti. Uždės keptuvę ant ugnies, o pati atsisės su knyga. Paskaitys, pamirš viską, kol neužuods degimo kvapo.
Mama suprato, kad su tokia šeimininke sūnums badu mirti, o ji pati neteks indų, ir paėmė virimą į savo patyrusias rankas. Laima mokėsi iš uošvės vesti namų ūkį ir gaminti, o Vytas stengėsi jai prilygti, gerai rengdavosi, metė šiurkščius žodžius. Trumpai tariant, jaunavedžiams sekėsi.
Po metų jiems gimė sūnus, ramus ir rimtas kaip tėvas. Anksti, žinoma. Bet vėliau, kai Laima dirbs, bus sunkiau. Kaip išeiti motinystės atostogų, palikti klasę mokslo metų vidury? Dabar „iššovė“ ir viskas.
Uošvė vis dažniau kapojo sūnui, nesigėdindama Laimos, kad apsiėjo su nemoka. Laima tyliai kentėjo. Tik naktimis skųsdavosi vyrui, kad jo motina jos nemėgsta.
„Svarbiausia, kad aš tave myliu“, sakydavo Vytas ir bučiuodavo žmoną.
Laima siekė grįžti į darbą. Todėl kai Andriukas užaugo, nusprendė jį atiduoti į vaikų darželį.
„Ko čia dar. Sugadinsit vaiką. Aš pati su juo būsiu“, pareiškė uošvė ir išėjo iš darbo.
Laima jai buvo dėkinga. Vakarais iki vėlyvos nakties tikrindavo sąsiuvinius, ruošdavosi pamokoms. Uošvė dūsavo ir garsiai reikšdavo nepasitenkinimą uošve.
Ar uošvės požiūris paveikė, ar VytaBet ta diena, kai jis paliko ją, liko širdyje kaip neužgydoma žaizda, ir nors praėjo daug metų, Laima niekada nebepaliko vilties, kad vieną kartą išgirs jo balsą prie savo durų.