Antrą šansą
Širdyje Aušros buvo liūdna, kaip visada po kapinių lankymo. Autobuse kartu su ja važiavo dar keli žmonės. Visi savo mintyse.
Autobusas pasuko nuo aplinkkelio į miestą. Už lango ėmė driektis vieno ir dviejų aukštų priemiesčio namai. Netrukus ir jie išnyks, o jų vietoje iškils nauji mikrorajonai su platiais keliais ir daugiaaukščiais pastatais.
Aušra, paskatinta staigaus noro, išlipo pusiaukelėje. Staiga pagalvojo – o kas, jei kitą kartą atvykus šis rajonas, kuriame ji augo, jau bus praeitis? Ji ėjo gatve, apvaikščiodama apdėvėtus, prisišliejusius dviejų aukštų namelius, ir nerimastingai galvojo, ar suras tą patį namą, kuriame praleido laimingiausius savo gyvenimo metus.
Daugumoje langų stiklai išdaužyti, o laiptinės durys atviros, lyg bėtantys tylūs šauksmai. Gyventojus jau išsikėlė į naujus, patogius butus. Tuščia, tik pro šalį pravažiuoja mašinos ir autobusai. Štai ir jos namas. Aušra džiaugsmingai nusijuokė, tarytum sutikusi seną draugą.
Be gyventojų namas atrodė tuščias, be gyvybės. Prie įėjimo dar stovėjo suakmenėjusi suodu nudžiuvusi suolelė. O per kelis namus nuo jo jau kyšojo krano strėlė. Netrukus nugriaus ir šį namą.
Aušra užmerkė akis ir staiga pamatė mamą antro aukšto lange, žiūrinčią į kiemą, kur ji žaidė klasikas su draugėmis. Atvirais langais girdėjosi indų džingesys, kvepėjo keptu svogūnu. Kažkur bute murmėjo televizorius. Iš teta Mortos lango sklido jos aštrus balsas – ji barti girtą vyrą.
„Aušra, pietums!“ – iš tolo atskambėjo mamos balsas.
Aušra krūptelėjo ir atmerkė akis. Ne jau mamos, ne nieko – tik tušti langai žiūrėjo į ją lyg akiduobės.
Bet ji jau negalėjo sustoti ir prisiminimai plūdo, plūdo…
***
„Aušra, pietums!“ – šaukia pro langą mama.
Ji bėga į viršų, šiurkščiais laiptais į antrą aukštą, įbėga į butą ir dar prieškambaryje girdi mamą: „Rankas nusiplauk ir prie stalo!“ O tėtis sėdi tarp stalo ir šaldytuvo, laikydamas laikraštį, kol visi susirinks.
Aušra taip ryškiai prisiminė tą akimirką, kad net pajuto rūgščių šaltibarsių kvapą. Ašaros pasruvo veidą. Ji lengvai nubraukė jas pirštais.
O štai ji su kuprine eina į mokyklą. Tik atsitraukė nuo namo kelis žingsnius, kai iš paskos pasigirdo Jono pėdų kratinys.
„Aušra, palauk!“ – šaukia jis.
Pasisuko, palaikė.
„Duosi algebros užduotis nusirašyti?“
„O kodėl vakare neatėjai?“ – paklausė Aušra.
„Tavo mama į mane žiūri taip įtariai, lyg aš ką nors pavogsiu.“
„Nesvaigink,“ – lengvai atsakė Aušra ir pažvelgė į Jono profiliJi pažvelgė į Jono veidą ir suprato, kad visa ta meilė niekada neišnyko, tik laukė tinkamo momento, kad sugrįžtų.