Kelionė į jūrą
Gediminas Vytautas Didžiokas būdamas penkiasdešimt devynerių tapo našliu. Dukra po motinos laidotuvių iš karto pasiūlė tėvui persikelti gyventi pas ją.
– Tėti, važiuok pas mus. Kaip tu čia vienas gyvensi? Sunkiai, juk. Bent pirmam laikui privažiuok. Atsigausi…
– Ačiū, dukre, bet nevažiuosiu. Nesijaudink už mane. Aš ne senis invalidas, galiu pats save aptarnauti. Ką aš pas jūs veiksiu? Geriau tu pasilik ilgiau pas mane, – žvilgtelėjęs į dukrą užsiminė Gediminas.
– Tėti, ten Lukas su Tomas vieni. Lukui sunkia paauglystė, Tomui darbai… Man reikia važiuoti, – kaltai tarė Rasa ir apkabino tėvą.
– Suprantu, – Gediminas paglostė dukrą už rankos.
– Tėti, jei ko prireiks, iš karto paskambink. Pažadi?
– Ko man vienam gali prireikti? Pavalgysiu, skalbinius išplauna mašina, grindis nuplausiu. Kol Verutė sirgo, visko išmokau. Ji tik patardavo. O gal pas mane purvina? – Gedimino balse skambėjo įsižeidimas.
– Ko tu, tėti, pas tave labai švaru. Nepyšk, tiesiog rūpinuosi tavimi, – Rasa prisiglaudė prie tėvo peties.
– Nusigėręs nesinerti. Jaunystėj degtinės nevartojau, o dabar jau per vėlka pradėti. Nesijaudink, važiuok.
Taip ir nusprendė. Gediminas sudėjo dukrai į kelionę skanėstų. Rasa pakėlė sunkią krepšį.
– Tėti, kam tiek daug? Mums visko užtenka.
– Pabandyk motinai atsisakyti. Imk, nebus per daug. Traukinys nuveš, o ten Tomas sutiks, – nerūpestingai murėjo jis.
Į stotį jie atvažiavo kelias minutes prieš traukinio išvyką. Konduktorė patikrino bilietą ir liepė įlipti – traukinys tuoj pajudės.
Rasa paskutinį kartą apkabino tėvą, pabučiavo jo štampuotą skruostą. Susigąsdama ištraukė iš jo rankų krepšį, slėpdama ašarotas akis. Greitai įlipęs į vagoną, per uždaromas duris masėjo tėvui ir šypsosi per ašaras.
Gediminas ilgai stovėjo, kol traukinys, nuvažiuodamas, virto tašku ir galiausiai dingo iš akiračio. Širdį spaudė liūdesys ir skausmas. Štai ir liko vienas. Kol dukra buvo šalia, drąsino save, o dabar leido ašaroms. Aplink gausėjo žmonių, juokas, o jis ėjo link autobusų stotelės tarsi dykuma, nieko nematydamas.
„Ak, Verute, kaip man be tavęs gyventi? Gal aš klydau, nenuvykęs su Rasa?“ Prie autobusų stotelės jis nusprendė, kad namo eis pėsčiomis, atidėdamas susitikimą su tuščiu butu.
Lėtai žingsniuodamas dulkėtu gatve, prisiminė, kaip sutiko Verutę…
***
Mokyklos laikais Giedrius buvo įsimylėjęs Saulė – trapią merginą su auksiniais strazdanais veide ir vario spalvos plaukais. Strazdanai neišnykdavo net žiemą, tik šiek tiek blankesni. Giedrius ją švelniai vadino savo saulele.
Išleistiniuose jos tėvui nustatė plaučių tuberkuliozę. Gydytojai patarė persikelti gyventi į šiltesnį klimatą, palikus drėgną vidurio juostą. Saulės tėvai greitai pardavė butą ir išsikraustė į pietus, prie Baltijos jūros. Ten nusipirko namą.
Iš pradžių jie su Saule dažnai rašė vienas kitam. Kad motina įeidavo į kambarį, Giedrius ar mąstydamas žiūrėdavo pro langą, ar rašydGiedrius liko stovėti krante, kol paskutinės saulės spinduliai nuslūgo, ir sušnibždėjo: „Ačiū už viską, Verute“, – tada atsigręžęs nuo jūros, nusprendė, kad laikas namo.