Kai pirmą kartą pamačiau Oną ir jos sūnų Dovydą, jie buvo tik dar dvi apleistos sielos, besistengiančios išgyventi. Dirbo mano ūkyje už maistą ir stogą, o vieną naktį atsitiktinai išsiaiškino tamsią paslaptį – kažkas iš artimo aplinkimo tyčia gadino mano ūkį.
Erškančios degimo kvapo gniaužtas mane pažadino kaip naktinis vagis, nebelankęs durų, o įsiveržęs su smurtu. Pašokau iš lovos, širdis daužėsi taip smarkiai, lyg norėtų išlįsti iš krūtinės. Naktis lauke buvo nenatūraliai šviesi – drebančios, kankinančios liepsnos apšvietė kambarį, ant sienų mėtydamos ilgas šešėlias.
Pribėgau prie lango ir sustingau. Visas ūkis degė. Ne tik užsiliepsnojęs – jį rėžė siaubingas, nepakurstomas ugnies verglas. Kas buvo pastatyta mano rankomis, mano svajonės, prisiminimai… viską ryjo ugnis.
Širdis sustojo akimirksnį, o paskui pradėjo plakti gerklėje. Supratau iškart – tai nebuvo nelaimingas atsitikimas. Tai buvo padaryta tyčia. Ši mintis skaudėjo labiau nei pačios liepsnos. Pirmas instinktas buvo grįžti į lovą, užmerkti akis ir leisti, kad ugnis sudegintų viską iki pelenų. Juk viskas jau buvo pabaigta.
Bet tada išgirdau išsigąstingą, ilgą karvės bliaumą. Mano gyvuliai, kurie mane išlaikė, davė jėgų kovoti, buvo uždaryti viduje. Nusivylimas virto į pyktį. Išlėkiau iš namo, pakeliou pasigriebiau kirvį ir nubėgau link tvarto. Medinės durys jau degė, karšta ugnies kvapa degindama veidą.
Keli kirvio smūgiai – ir skląstis pasidavė. Durys atsivėrė plačiai, išleisdamos išsigąsusią bandą. Karvės, mūkdamos ir stumdamasi, pabėgo į tolimiausią kiemo kampą, bėgdamos nuo pragaro.
Kai jos buvo saugios, jėgos mane paliko. Nukritau ant šaltos, drėgnos žemės ir žiūrėjau, kaip ugnis ryjo dešimt metų mano gyvenimo. Dešimt metų darbo, skausmo ir vilties. Atsikraučiau čia vienas, be pinigų, tik su akla savimi pasitikėjimu. Dirbau iki išsekimo, prakaituodamas kaktą. Tačiau pastarieji metai buvo tikra prakeikima: sausros, gyvulių ligos, konfliktai su kaimo gyventojais.
O dabar… paskutinis smūgis. Padegimas.
Kol sėdėjau ten, įsikandęs kartą, tarp dūmų ir liepsnų pamačiau judesį. Dvi figūros, lyg šešėliai, judėjo stebėtinai harmoningai. Moteris ir paauglys. Nešė vandenį, pabarsto smėliu, gesino liepsnas senomis antklodėmis. Lyg žinotų, ką daro.
Stebėjau juos akimirksnį, suspėjęs, paskui atsitiesiau ir puoliau padėti. Be žodžių, beviltiškai, trys kovėmės su ugnimi, kol paskutinė liepsna buvo užgesinta. Kritome ant žemės išsekę, sudegtų, bet gyvi.
„Ačiū“, sušnairčiau, stengdamasis atsikvėpti.
„Nėra už ką,“ atsakė moteris. „Mano vardas Ona. O tai mano sūnus Dovydas.“
Sėdėjome prie sudegusio tvarto, kol aušta piešė dangų švelniais, lyg tyčiojantis, tonais.
„Ar jūs… galbūt neturite kokio darbo?“ staiga paklausė Ona.
Nusijuokiau kartaus juoko.
„Darbą? Dabar jo yra metams… bet neturiu kuo mokėti. Ruošiausi išvykti. Viską parduoti. Išsikraustyti.“
Atsikėliau ir ėmiau bastytis po kiemą, galvodamas. Pro mintis šmėkštelėjo beprotiška idėja, gimusi iš nuovargio, nevilties ir keistos vilties.
„Žinot ką? Pasilikite. Saugokite ūkį porai savaičių. Galvijus, kas liko. Aš išvažiuosiu į miestą. Pabandysiu viską parduoti. Mažai tikėtina, bet man reikia išvykti. Net jei trumpam.“
Ona pažiūrėjo į mane, ir jos akyse matėsi baimė, nustebimas ir drovi vilties kibirkštėlė.
„Mes… bėgame,“ prisipažino tyliai. „Nuo mano vyro. Jis mus mušdavo. Neturime nieko. Nei pinigų, nei dokumentų.“
Dovydas, iki tol tylėjęs, tyliai murmejo:
„Tiesa, ką sako.“
Kažkas sudužo manyje. PamIr tada supratau, kad kartu mes galime atstatyti ne tik ūkį, bet ir vieni kitų širdis – taip prasidėjo mūsų naujas gyvenimas, pilnas vilties ir šiltų rankų, supportinčių vienas kitą.