Viktorija
Viktorija studijavo universitete ir, kaip dauguma studentų, papildomai dirbo daugiausia naktinėse pamainose. Mama negalėjo jai finansuoti, o vienos stipendijos didžiąjame mieste nepakako.
Po vasaros sesijos ji paėmė atostogas ir tris savaites praleido pas mamą. Grįžo atsipūtusi, išsimiegojusi, su krūva daržovių iš sodo ir skardinėmis su uogienėmis, kurias mama rūpestingai sudėjo į kuprinę.
Viktorija išlipo iš autobuso stoties aikštėje. Po ilgos kelionės kuprinė atrodė dvigubai sunkesnė. Ji nuskusdavo iki stotelės ir su palengvėjimu padėjo savo našta ant suolo.
Grįžti į miestą jai buvo lengva. Pas mamą gerai, bet jau dvejus metus ji gyveno viena, pripratusi būti savo šeimininke. Pasigedo triukšmingo miesto, draugų. Kai pradėjo dirbti, galėjo sau leisti išsinuomoti butą ir išeiti iš bendrabučio.
Butas mažytis, miegamajame rajone, bet svarbiausia – nebrangus. Langai žiūrėjo į apleistą sklypą, apaugusį aukšta žole, už kurio tykojo miškas. Naktį už lango nebuvo matyti nė vieno švieselio, bet rytą saulė užliekdavo butą šviesa. O žiemą nuo balto sniego, dengiančio sklypą, buvo šviesu net ir naktį.
Šalia kažkas tyliai subalavo. Viktorija įsižiūrėjo po suolu ir pamatė aštrią rudos spalvos snukį. Didelėse, išsikišusiose tamsiose akyse stingojo liūdesio ir baimės išraiška. Tik dabar ji pastebėjo pavadą, kuriuo šuo buvo pririštas prie suolo. Ji atsisėdo ant kelių. Taksas atšliaužė toliau po suolu, smarkiai drebedamas.
“Nebijok. Išeik,” tyliai tarė Viktorija ir atsargiai patraukė pavadą.
Nerimtai, klykdamas, taksas iššliaužė iš po suolo, bet nuolatos žvalgėsi, ar gali vėl pasislėpti. Bet Viktorija tvirtai laikė pavadą.
Šuo kvėpavo dažnai, iškišdamas liežuvį. Buvo neįprastai karštas rugpjūtis, todėl taksas slepėsi po suolo nuo deginančios saulės.
Viktorija suprato, kad šuo nori gerti. Netoli stovėjo kioskas, kur pardavinėjo gėrimus ir įvairias smulkmenas.
“Palauk,” sušnibždėjo ji taksui ir nuėjo link kiosko.
“Mažą butelį paprasto vandens, prašau,” paprašė Viktorija nesvetimos pardavėjos. “Ar neturite atsitiktinai tuščios konservų skardinės?”
“Galbūt geriau vienkartinį puodelį?” nušiepė moteris.
“Ne, šuniui iš puodelio bus sunku gerti. Ten prie suolo pririštas taksas. Nežinote, kiek jau ten sėdi?”
Pardavėja susiraukė, pažvelgė link suolo ir atsidusė.
“Žmonės kartais būna tokie žiaurūs. Atidariau kioską aštuntą ryto, mačiau, kaip privažiavo automobilis, vyras išvedė šunį, pririšo prie suolo ir išvažiavo. Taip ir negrįžo. Matyt, paliko. Štai, imkite. Tiesa, neplauta.” Ji iškišo pro langelį tuščią sprutų skardinę.
Viktorija padėkojo, sumokėjo už butelį vandens, kuris čia kainavo dvigubai brangiau nei kitur mieste, ir grįžo prie suolo. Nupylė vandenį į skardinę, nuskalavęs ją, ir pastatė priešais taksą, kuris vėl buvo pasislėpęs po suolu.
“Gerk, nebijok.”
Raminta jos balsu, taksas, klykdamas, prišliaužė prie skardinės, užuodė ir ėmė gurksėti. Kai skardinė ištuštėjo, Viktorija vėl prisipylė vandens.
“Ką aš su tavimi darysiu? Naktį tave gali sudraskyti bastūnai. O gal verčiau būsi išvalgytas benamių? Bė.” Viktoriją perbėgo šiurpas nuo savo pačios žodžių. “Eisi su manimi? Tau niekur kitur eiti.”
Ji užrašė ant popieriaus lapelio savo telefono numerį ir paliko kioske, jei šeimininkas visgi sugrįš. Atrišo pavadą ir temptė atsisakančią šunį link atvažiavusios maršrutkės. Sumokėjo už abu, tik tuo atveju. Nei vairuotojas, nei keleiviai nieko nesakė, o šuo ramiai sėdėjo Viktorijos kelių, nebildamas.
Namie jis prasislinko į prieškambario kampą, įsiViktorija paėmė šunį į glėbį, o šis atsainiai ją palizė už ausies, ir ji pajuto, kad širdyje vėl užsidegė ta pati šilta, gydanti šviesa.