Antrasis Kvėpavimas
Jonas nebuvo gražuolis kaip Vytautas Kernagis. Jis dirbo paprastu inžinieriumi ekskavatorių gamykloje. Negėrė, nebent per šventes. Nerūkė. Būdamas vedęs dvidešimt dvejus metus, niekur nežiūrėjo.
Duktė ištekėjo ir išvyko su vyru į Vilnių. Su anūkais neskubėjo džiaugti. Jonas nesirūpino dėl to. Vaikai – tai atsakomybė, triukšmas ir žaislai, išmėtyti po grindis. O jis pripratęs prie ramių vakarų prie televizoriaus, laikydamas laikraštį. Kokie ten metai? Spės dar pažaisti su anūkais.
Jo žmona Rasa atitiko visus jo lūkesčius: išvaizdi ir švaruoli, namie buvo šilta ir tvarkinga, visada buvo paruošta gardi vakarienė, o per šventes ant stalo stovėjo naminiu būdu kepytas tortas ir šašlykai. Žodžiu, gyvenimas buvo susiklostęs.
Jis važiavo namo savo senu automobiliu, squintydamas nuo saulės, nusileidžiančios už horizonto, tikėdamasis sotus vakarienės ir poilsio prie televizoriaus.
Jonas įėjo į butą, nusivilko batus priešakyje ir išklausė. Paprastai Rasa išlisdavo iš virtuvės ir sakydavo, kad vakarienė beveik paruošta. Bet šįkart jos balso nesulaukė. Neaiškus nerimas įsunkėjo į širdį. Jonas įėjo į kambarį. Rasa stovėjo prie spintos, atvėrusi duris, nuimdama sukneles ir mėtydama jas ant sofos, kur gulėjo atidarytas lagaminas.
– Kur tu? Į dukrą, į Vilnių? Ar ji, galbūt, laukiasi? – paklausė Jonas.
Rasa, nežiūrėdama į vyrą, prisiartino prie lagamino ir ėmė kuopti savo drabužius.
– Klausiu, kur tu? – pakartojo Jonas, imdamas nervintis.
Rasa apsidairė po kambarį, patikrino, ar nė ko nepamiršo, ir pradėjo uždaryti lagaminą. Tačiau dėl daugybės daiktų jis buvo perpūtęs, užtrauktukas grėsė palūžti.
– Gal geriau padėtum, užuot stovėjęs ir klausinėjęs kvailų klausimų, – Rasa atsitiesė ir nupūtė nuo akių nukritusį plaukų sruogelį.
– Klausiau, kur tu vyksti su visais savo drabužiais? Ar tai kvailas klausimas? – Jonas vos susilaikė, kad neišsiveržtų jo užsilindęs pyktis.
– Kur? Išeinu nuo tavęs, – iššūkiu tarė žmona.
– Kodėl? – Jonas nustebęs pakėlė antakį.
– Pavargau. Taigi, padėsi? – Rasa linktelėjo į lagamino pusę.
– Kas tau nuobodžiu? – Jonas priėjo prie lagamino, prispaudė ranka dangtį ir vienu staigiu judesiu užtraukė užtrauktuką.
– Viskas nuobodu. Tu nuobodus, virtuvė nuobodi. O šiaip kasdien sėdėti namie ir žiūrėti į televizorių – šiaip nuobodu.
– Galėjai pasakyti. Galėjome nueiti į teatrą, kad šiek tiek pasikeistų aplinka, – Jonas ištarė pirmą mintį, kuri atėjo į galvą.
– Kad gėdintumeisi, kai pradėsi knarkti spektaklio metu? Viena diena pakeičia kitą, o gyvenimas praeina. – Rasa balse Jonas išgirdo neviltį ir nepasitenkinimą.
– Tai nuo mūsų nepriklauso. EisiJis paėmė jos ranką, sučypsojo pirštus ir žvilgtelėjęs į tą patį laikrodį, kurį katik pirkęs jai, tarė: “Tu – mano ateitis, o tas laikas, kai išėjai, – tik praeities sapnas”.