„Jūs man nieko nepadarysit. Aš nekaltas,“ murmėjo Nikita ir atsitraukė. Jį drebinėjo iš baimės.
Pirmąsias birželio dienas įsivyravo šilta vasaros oras. Žmonės, ilgesiu užsinorėję gamtos ir poilsio, išgarsėjusių miestų traukė į sodybas, kaimus, prie jūros. Vytautas su žmona ir dukteryte anksti ryte taip pat išvyko savaitgaliui į mažą kaimelį, kuriame jis užaugo, kur gyveno jo motina.
„Na, ar pasiruošę? Nieko nepamiršote? Tada važiuokime, kol saulė nesurūkštėjo,“ įsakė Vytautas, įsėsdamas į mašiną.
Gabija atsisėdo šalia tėvo, o Rūta apsistojo gale, toliau nuo oro kondicionieriaus.
Šeimos taryboje nuspręsta, kad paskutines atostogas Gabija praleis pas senelę. Iš miesto išvykti jai nenorėjosi, bet draugai po truputį išsibarstė įvairiomis pusėmis, mieste likti buvo nuobodu.
„Ko tokia liūdna? Pamatysi, tau patiks. Ir ten draugų ne trūksta. Laukiu, kad net nenorėsi grįžti,“ paguodė dukterį Vytautas.
„Aš viskas gerai, tėti,“ niurnojo Gabija, užsisegdama saugos diržą.
„Štai kita kalba,“ nusijuokė Vytautas. „Paskutinės ilgos atostogos. Kitas klasė – išleistuviai: egzaminai, stojimai, o toliau jau suaugusiųjų gyvenimas.“
Miestas pabudo, nusimetęs miegantį apsnūdimą. Gatvės dar nebuvote užgriozdintos, todėl mašina greitai išsirietavo už miesto ribų.
Saulė tik pradėjo kilti. Jos spinduliai perdūrė takų medžių lapiją lyg adatos, smeigėsi į akis. „Viskas gerai, bet kodėl širdyje toks nerimas?“ pagalvojo Vytautas, žiūrėdamas, kaip po ratais bėga pilkas kelio drobulė.
Po keturių valandų jie įvažiavo į kaimelį, kuris skendėjo žalumoje ir gėlėse. Senelė atidarė duris, susigėbė rankomis – pagaliau atvažiavo – ir iš eilės visus apkabino.
„Kaip Gabijau užaugai. Jau visai nuotaka. Vytautai, iškepiau tavo mėgstamus pyragėlius. Įeikite į vidų, kam tupėti prieškambaryje?“ linksmai suirdama kalbėjo motina.
„Čia viskas kaip seniau,“ atsidūsavo Vytautas, apsidairydamas ir įkvėpdamas žinomą nuo vaikystės kvapą. „Nieko nepasikeitė. Net tavo daiktai guli tose pačiose vietose. Mama, ir tu vis ta pati,“ Vytautas apkabino motiną.
„Na, tu man, žinai ką pasakysi,“ motina nusivirpėjo nuo sūnaus žodžių. „Iš kelionės, turbūt, alkani? Plaukite rankas ir pusryčiausime.“
„Mama, geriau prisižiūrėk šios nuotakos. Nebūk per daug atlaisvinta. Kad naktimis neklajotų,“ tarė Vytautas, įkandęs pusę pyrago ir murmėdamas malonumu.
„Na tu jau, o pats nepamiršai, koks jos amžiuje buvai?“ nusipurto motina, stumdama sūnui puodelį su šaltu naminiu gira.
„Tik taip. Na, senelė, papasakok, koks jis buvo. O tai susidaro įspūdis, kad šventu gimė,“ atkirto Gabija.
Senelė spėrusi stalą skanėstais, užmetė akį pro langą.
„Gal kas norėtų karšto arbatos?“ ji apsidairė į ilgai lauktus svečius. „Kieme jau tavo draugai sėdi, laukia. Pamatė mašiną,“ senelė sumaniai pažvelgė į Gabiją.
„Kas?“ paklausė ji ir nubloškė prie lango.
„Pavalgyk pirmiausiai,“ griežtai pasakė Vytautas. „Palauks.“
„Aš jau pavalgiau. Ačiū, senelė, pyragėliai skanūs.“ Gabija nekantriai perbėgo iš kojos ant kojos.
„Eik jau, niekšelė,“ tarė senelė. „Į pietus nepasivėluok.“
Ir Gabija tuoj pat išlėkė iš virtuvės.
„Mama, būk griežtesnė su ja. Išvaizda suaugęs, o galvoje vėjas šalia,“ tarė Vytautas, kai už Gabijos užsidarė durys.
„Pas mus ramu, nesijaudink.“
Kitą vakarą Vytautas su Rūta išvyko atgal į miestą. Stovėdamas prie mašinos, jis davė paskutines nurodymus dukteriai.
„Senelę pagelbėk. Ir telefono neišjunk, gerai?“
„Tėti, užteks, aš viską supratau,“ Gabija užvertė akis. „Jei taip nerimauji dėl manes, gal aš važiuosiu su jumis?“
„Tikrai, Vytautai, tu jau per daug ją kontroliuoji,“ užtarė Rūta dukteriai. „Važiuokime, kitaip iki nakties privažiuosime.“
Išvažiuodamas iš kiemo, Vytautas žiūrėjo į veidrodėlį, kur matė motiną ir dukterį. Jis nubloškė žvilgsnį ant žmonos. „Rami. O aš sau ką sugalvoju? Gabija protinga, nieko jai nenutiks. Reikia išmokti paleisti…“ Vytautas bandė nuraminti nežinia iš kur kylantį nerimą širdyje.
Praėjo trys savaitės. Gabija skambindavo kiekvieną dieną, pasakojo apie gyvenimą pas senelę. Ir Vytautas palaipsniui nurimo. Bet šeštadienio rytą jį pažadino skambutis.
„Į darbą kviečia?“ pamiegojus paklausė Rūta, neatverdama akių.
Vytautas paėmė iš nakties staliuko mobilųjį. Pamatė, kad skambina motina, ir tuoj pat atsiliepė.
„Taip, mama. Ko taip anksti skambini?“ O širdis jau nerimVytautas sunkiai atsiduso ir paspaudė ant dujos, skubėdamas į ligoninę, kur jo dukra laukė su šypsena lūpose ir šviesia viltimi akyse.