BEŽDIBĖ IR ALKANAŽenio, kurį priėmiau – tik kad tą pačią dieną būčiau išmesta iš savo namų
Buvau devynį mėnesį nėščia ir vos laikiausi. Kiekvienas žingsnis atrodė sunkesnis nei ankstesnis, ne tik dėl vaiko, bet ir dėl savo gyvenimo svorio. Prieš metus maniau, kad ištekėjau už meilės savo gyvenimo. Dainius buvo žavesingas – tylus, dėmesingas, žadėjęs rūpintis manimi, kad galėčiau siekti savo svajonės tapti rašytoja ir sukurti šeimą.
Bet Dainius dingo netrukus po vestuvių.
Vyras, su kuriuo dabar gyvenau, buvo šaltas, kritiškas ir kontroliuojantis. Nors namas buvo mūsų, jis visada priminė, kad paskolos dokumente parašyta tik jo pavardė. Sakė, kad jis pasirūpins finansais – ką aš sutikau, kai dar tikėjau „lygiaverte partneryste“. Bet ta kontrolė virto valdžia. Visko. Mano pasirinkimų. Mano balso. Net mano laiko.
„Tu nieko nepridedi“, šnairiodavo jis. „Bent namų tvarkykis. Tai mažiausias dalykas, kurį gali padaryti.“
Aš jau nebeneiginau. Neturėjau jėgų. Kūdikis smigdė pilve, primindamas, kad ne tik už save stengiuosi. Tiesiog norėjau ramybės.
Tą popietę grįžau iš parduotuvės, rankos skaudėjo nuo maisto, kurio Dainius reikalavo, bet nepadėjo nešti. Sustojau prieš perėją, kai ją pamačiau.
Ji stovėjo prie autobusų stotelės, apsivilkusi senais palaidais, laikydė kartono lentelę su užrašu: „BEŽDIBĖ IR ALKANA“.
Atrodė, kad jai šešiasdešimt. Pilaplaukė, su virpančiomis rankomis susisukusi kasas, o akyse – nors ir nuovargio, bet pilnu ramaus atsparumo – užfiksuojo mano žvilgsnį. Žmonės praeidavo pro šalį, bet aš negalėjau. Ne šį kartą.
Susilaikiau, o paskui šyptelėjau: „Ar norėtum ko nors pavalgyti?“
Ji nustebo, lyg kas nors su ja pirmą kartą kalbėtų. „Tik jei ne per didelė našta“, atsakė tyliai. „Nenoriu būti našta.“
„Aš Daiva“, pasakiau, „o man malonumas niekada nėra našta.“
Sėdėjome kavinėje užkampyje, užsisakius sumuštinių ir sriubos. Valgydamos ji pasakojo, kad vardas Irena. Daugelį metų siūto drabužius, turėjo dukterį, su kuria seniai neteko ryšio, o dabar… gyvenimas tiesiog praslydo pro pirštus. Nuoma pakilo. Darbas baigėsi. Vienas išsirutuliojo iš kito.
„Nėra gėdos kristi“, tyliai tarė ji. „Gėda – nepakelti kito, kai gali.“
Žodžiai įsiskverbė į širdį. Net nežinau, kas mane užvaldė, bet iš lūpų paslydo: „Eime kartu. Gali nusiprausti, gauti švarų drabužį, pailsėti. Pažadu, tai ne per didelė našta.“
Ji žiūrėjo į mane lyg aš jai būčiau pasiūlius saulę.
Žinojau, kad Dainį tai įniršins, bet man nerūpėjo. Pagaliau klausysiu širdies.
Atėjus namo, davė Irenai rankšluostį, nėščiajam drabužių – pakankamai lanksčių, kad tilptų – ir paruošiau jai karštą pietų. Tiek ilgai nebuvau taip šypsojusi. Kai ji sėdėjo prie stalo, su šlapiais plaukais ir šviesesniu žvilgsniu, supratau, kaip ilgai trūko paprasto žmogiško šilumos jausmo.
Taikai ramybę sudaužė durų tranktelėjimas.
Dainius įsiveržė į namą, metė raktus ant stalo ir sustingo, pamatęs Ireną.
Veidas raudonas, akys išplėstos. „KAS čia?“, surjožė jis.
Aš atsistojau, įsijungusi gynybos instinktas. „Ji mano svečias. Reikėjo pagalbos.“
„NĖRA SVARBU! Negali taip tiesiog į namus varyti svetimų žmonių! Ar tu pamišai?!“
Irena apsigręžė į jį, ir tada įvyko kažkas keisto.
Dainius sustingo.
Burną atvėrė, bet neatsakė. Rankos drebėjo.
„Tu?!“, pagaliau ištrūko iš jo. „Po visų šių metų?!“
Irenos žvilgsnis nesvyravo. „Labas, Dainiau.“
„Ką… ką tu čia veiki?“ Balsas drebėjo.
„Pasakyk tu“, tyliai atsakė ji. „Tu mane palikai.“
Žiūrėjau iš vieno į kitą, sutrikusi. „Kas čia vyksta?“
Dainiaus veidas išblyško. „Ji… ji mano motina.“
Tylą galėjo sukirsti.
Žiūrėjau į jį. „Tavo motina? SakėTą naktį, kai išėjome su Irena, žvaigždės danguje atrodė šviesesnės, lyg rodydamos, kad kadaise tamsūs keliai gali vėl įsišviesti.