„Mes nepraleidom laiko, tiesiog ilgai ėjom prie savo laimės“, – tarė Rūta ir glaudžiau prisiglaudė prie Romo.
Rūta atsimerkė ir maloniai atsitiesė. Šiandien sekmadienis, gali pabūti lovoje ir neskubėti.
Kai mirė jos vyras, pažįstami ir kolegos tikėjosi, kad Rūta niūrės ir apsipils ašaromis. O ji apsimetė nepalengvintu sielvartu – dėvėjo tinkamą kaukę. Darbe jai dujo atostogų, kad „pagerbtų“ mylimą vyrą.
Išorėje jie atrodė kaip tobula pora, o kas slypi širdyse – niekam nerūpi. Žmogiškai jai buvo gaila Kostos, kaip ir bet kurio kito žmogaus, per anksti išėjusio į amžinybę. Bet ne kaip mylimo vyro.
Rūta pažvelgė į nuotrauką rėmelyje. Gerai, dabar galima ją paslėpti. Anksčiau to nedarė, nes užeidavo „paguodos“, ieškojo mirusiojo portreto.
Kas rytą matyti jo patenkintą veidą, lyg išsirietą katę – per daug. Rūta nusiemo antklodę, paėmė nuotrauką ir apžiūrėjo pagražintą, droviai šypsantį veidą, kuris niekad neabejojo savo patrauklumu. Kiek merginų jis apkvailino! Rūta šypsojosi.
„Na ir ką? Pasiekai ko norėjai? Manai, aš verkšlenu ir tave apraudoju? Nepalauksi. Ate.“ Ji pastūmėjo knygas ir įstūmė tarp jų nuotrauką. „Štai taip. Čia tavo vieta, o ne mano gyvenime.“ Rūta nubraukė nematomą dulkes nuo delnų ir nuėjo vonion.
***
Kai Rūta išėjo iš auditorijos po paskutinio egzamino, koridoriuje nebėra stojančiųjų. Ji buvo paskutinė. Staiga šalia pasirodė eilinis, niekuo neišsiskiriantis vaikinas. Jie stojo į institutą kartu.
„Kaip sekėsi? Išlaikei?“ – paklausė jis.
„Penketą!“ – Rūta neslėpė džiaugsmo.
„Tai mokysimės kartu“, – jis irgi nusišypsojo.
„Laukiam sąrašų dar…“ – pradėjo Rūta, bet pati žinojo, kad pateks.
„Formalumas. Tu turi vieną ketvertą. Peržengi ribą.“
„O kada paskelbs?“
„Poryt, radau išsiaiškinti. Gal švęsim?“ – Jo širdis ėmė plakti sparčiau.
Rūta pagalvojo, kad tėvai dar darbe, mokytis nebereikia, o veikti – beveik nieko.
„Eime“, – atsakė ji.
Jie valkščiojo po miestą, valgė ledus, paskui nuėjo į kiną.
Kritę į skirtingas grupes, Rūtai buvo vis tiek, o Romui – ne. Dabar jie susitikdavo tik pertraukose, o paskaitose jis neatsisėsdavo nuo jos.
Kartą Romui pavėlavus, šalia Rūtos atsisėdo Konstantinas Dobilas, paskutinę akimirką įbėgęs į auditoriją. Ji norėjo pasakyti, kad čia užimta, bet į katedrą jau lipo profesorius, garsėjęs griežtumu.
„Niekas baisus“, – nusprendė Rūta, kad vieną kartą jie su Romu gali ir atsisėsti atskirai.
„Ševcovas pavydi. Jaučiu, kaip jo akys degina mano nugarą“, – tyčiojamasis Konstantinas palinko į Rūtą.
Ji apsidairė. Romėlis sėdėjo gale ir liūdnai žiūrėjo.
„Jaunuoliai, baikit plepėt. Jei neįdomu – eikit lauk“, – griežtas balsas priverstė Rūtą krūptelėti. Studentai pažiūrėjo į juosViskas prasidėjo nuo tos vienos paskaitos, kai kažkas tarp jų atsitiko – negrįžtamo ir neatpažįstamo, lyg pavasario vėjas atnešęs naują gyvenimo puslapį.