Ar tai tu, kuri viską sureguliavai? – paklausė mergina, žvelgdama į paveikslą.

– Tai gi tu viską suplanavai, močiute? – paklausė Julija, žvelgdama į portretą.

Po ginčo su vyru Julija nemiegojo visą naktį. Jau senai jautė, kad kažkas negerai jų santykiuose, bet kai jis vakare grįžo namo ir prisipažino mylintį kitą, ji vis vien nebuvo pasiruošusi tokiam posūkiui. Jis išėjo, o Julija ilgai verkė ir gailėjosi savęs.

Tai norėjo jį atgal, bet tai reikštų, kad turės jam atleisti išdavystę. O ji tikrai nežinojo, ar po visko dar galės pasitikėti Igoriu.

Tai žaibo greičiu norėjo atsikratyti jo ir padaryti jam taip, kad jis taip pat kentėtų. Bet širdies skausmas neišnyksta per naktį, net kai tave išduoda. Todėl šią mintį paliko vėlesniam laikui, o dabar ėmė galvoti, kaip gyventi toliau.

Prieš aušrą kažkodėl atsiminė, kaip kiekvieną vasarą tėvai veždavo ją pas močiutę į mažą miestelį netoli Vilniaus, ir kaip ji ten buvo laiminga. O kad būtų galima grįžti atgal, tapti vėl maža mergaite…

Bet močiutė mirė prieš trejus metus. Julija nepamena, kad tėvai būtų pardavę jos butą. Gal ten vis dar gyvena kokie močiutės giminės? Reikės pasiteirauti pas mamą. Ir su šia laiminga mintimi ji užmigo.

Naktį jai sapnuose pasirodė parkas prie močiutės namo. Močiutė kreminėje senamadiškėje palaidinėje ir šiaudiniame skrybėlėje sėdėjo ant suolo ir žiūrėjo, kaip Julija su kažkokiu berniuku žaidžia su šunėliu. „Aš žinojau, kad tu atvažiuosi, laukiau“, staiga tarė močiutė ir pažvelgė tiesiai į Juliją. Ne į tą mažos mergaitės, o į ją, suaugusią.

Nuo to močiutės žvilgsnio Julija ir pabudo. Sapnas buvo toks gyvas, kad ilgai negalėjo atsikratyti pojūčio, kad močiutė čia, šalia.

Kuo ilgiau Julija prisiminė sapną, tuo aiškiau suvokė – tai ženklas. Jei močiutė sakė, kad laukia, vadinasi, reikia važiuoti.

– Mam, o kas liko su močiutės butu po jos mirties? Nepardavėt jo? Ar ten kas nors gyvena? – paklausė ji vakare.

– Ne, žinoma ne. Iš kur tau tokios mintys? Močiutė neturėjo jokių giminių, išskyrus mus. Ji paliko laišką, kad butas lieka tau.

– Tai aš galiu jame gyventi? – nudžiugo Julija.

– Nesuprantu, ką tu čia sumąstai? Norėsi išvažiuoti į tą miestelį? O ką ten veiksi? Kokios tau ten vietos? – susierzinusi paklausė mama.

– Mam, aš negaliu taip gyventi. Tu man trukdi, aš man trukdu. Man reikia bent trumpam pakeisti aplinką, pagalvoti, susitvarkyti su savimi…

Faktas buvo tas, kad butas, kuriame jie gyveno su Igoriu, buvo jo tėvų dovanotas. Likti ten Julija negalėjo, todėl persikėlė pas mamą. Šiems dvejiems metams ji jau buvo pripratusi gyventi savarankiškai, be mamos pamokymų. O dabar teko klausyti, kad Igoris „atsigaus“, grįš, ir kad reikia jam atleisti, nes tokio gero vyro ji daugiau nerasi…

– Bet ten senas butas, seniai reikia remonto. Manau, tau ten nebus geriau nei čia. Jei nori pailsėti, važiuok į Palangą. Geriausios vietos nerasi.

Kitą kartą Julija tai ir būtų padariusi, bet sapnas jai nedavė ramybės.

– O ar turi rakto nuo močiutės buto?

– Raktą? Kažkur turėjau. – Mama atidarė spintą ir išsitraukė ryšelį. – Štai. Atrodo, tai jie. – Ji padavė Julijai porą senų raktų. – Kol gyvas buvo tavo tėvas, jis rūpinosi močiutės butu. Aš ten nesikišau. Ir visai pamiršau apie jį. Seniai reikėjo parduoti, – mama nusisuko.

– Aš nuvyksiu, apsižiūrėsiu, tada nuspręsime. Gerai? – Julija suspausdavo raktus delne.

– Tu rimtai nori ten važiuoti? O darbas?

– Pasiimsiu atostogų. Nesiblaškyk, man reikia bent trumpam išvykti.

Kitą dieną Julija su liūdna veido išraiška atėjo pas savo viršininkę ir padavė prašymą atostogoms. Viršininkė užjautė vargšę merginą, pareiškė, kad „visi vyro kiaulės“, ir pasirašė.

Vakare Julija susikrovė keletą daiktų, o ryte išvyko į autobusų stotį su mintimi, kad prasideda naujas jos gyvenimo etapas. Po penkių valandų taksi sustojo prie senos mūrinės penkiaaukštės. Julija užėjo į antrą aukštą ir sustojo prie rudai dažytų durų.

Čia ją apėmė abejonės – ar ne per daug staigiai viską nusprendė? Juk visi žino, kad į praeitį negalima grįžti, močiutės nebėra, o nuo savęs nepabėgsi. Bet Julija buvo per daug pavargusi nuo kelionės, kad iškart varytų atgal. Tikėdamasi, kad mama neJulija atsisėdo ant sofos ir žvelgdama į močiutės portretą sušnibždėjo: “Dėkui, kad parvedei mane čia, kur tiek daug laukia naujo ir gero.”

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

sixteen − 7 =

Ar tai tu, kuri viską sureguliavai? – paklausė mergina, žvelgdama į paveikslą.