Paskutinias savaites mano penkiolikmetis sūnus Matas buvo kažkokios kitoks. Jis nebuvo grubus ar maištingas, tiesiog atitolęs. Grįždamas iš mokyklos atrodydavo pavargęs, užsidarydavo kambaryje be didesnio žodžio. Netekdavo apetito, o kai paklausdavau, kur ėjo ar su kuo susirašinėja, net nepakvepdavo. Galvojau, gal įsimylėjo ar įsivėlė į paaugliškas dramas – tokias, kurias vaikai stengiasi išspręsti be tėvų pagalbos.
Bet nejaučiau ramybės – rodėsi, kad čia kažkas rimtesnio.
Tada vieną vakarą, kai Matas plaukė duše, o jo kuprinė gulėjo nepriežiūrima virtuvės grindims, smalsumas nugalėjo. Atsegiau ją. Viduje buvo sąsiuviniai, nepabaigtas baronas ir – saująkelis.
Taip. Saująkelis. Visas pakelis 2 dydžio saująklų, suspaustas tarp matematikos sąsiuvinio ir megztinio. Širdis vos nesustojo. Kam mano paaugliui reikia saująklų?
Daug mintžių šovė per galvą. Gal įsivėlė į bėdą? Gal susiję su mergina? Gal slepia kažką svarbaus?
Nenorėjau daryti skubotų išvadų arba jo gąsdinti, kad nesinorėtų atsiverti. Bet nepavykdavo tiesiog nusiraminti.
Kitą rytą, palikus jį mokykloje, pasistaciau automobilį kelis kvartalus toliau ir stebėjau.
Ir štai – po dvidešimties minučių jis išslinko pro šoninę vartų skylę ir ėjo priešinga mokyklai puse. Sekiau iš tolo, širdis plakė kaip pamišus.
Matas ėjo penkiolika minučių, pasukdavo į siauresnes gatveles, kol pasiekė apleistą namą miesto pakraštyje. Sienų dažai luposi, kiemas apleistas, o vienas langas užklijuotas kartono.
Staigiai Matas iš kišenės ištraukė raktą ir įėjo vidun.
Nelaukiau. Išlėkiau iš automobilio ir žingsniavau tiesiai prie durų. Pabeldžiau.
Durys pajudėjo lėtai – ir pražiebęs stovėjo mano sūnus, laikydantis kūdikį.
Atrodė lyg stirna, užklupta priemiesčio šviesų.
„Mama?“ sukrėtęs tarė. „Ką tu čia darai?“
Įėjau vidun, apimta šoko. Kambaryje buvo tamsu, o visur išmėtyta kūdikių daiktų – buteliukai, žindukai, ant sofos mėlynas pledas. Ant jo rankų gulintis kūdikis – maža mergaitė, turbūt šešių mėnesių – žiūrėjo į mane didelėmis rudomis akimis.
„Kas čia vyksta, Matai?“ paklausiau švelniai. „Kieno tai kūdikis?“
Jis nuleido žvilgsnį, sūpuodamas jį, kai mažylė ėmė alpti. „Jos vardas Gabija“, tyliai atsakė. „Ji ne mano. Tai mano draugo Dovydo seselė.“
Aš apsiblausau. „Dovydo?“
„Taip… jis vyresnysis. Draugaujame nuo šeštos klasės. Jo mama mirė prieš du mėnesius. Staiga. Jie neturi nieko kitos šeimos – tėtis išėjo, kai jie buvo maži.“
Atsisėdau lėtai. „O kur dabar Dovydas?“
„Mokykloje. Dalijamės. Jis eina ryte, aš popiet. Nenorėjom niekam pasakyti… bijojom, kad Gabiją atims.“
Aš neatsakiau.
Matas papasakojo, kaip Dovydas bandė rūpintis mažąja sesele po mamos mirties. Jokių giminaičių neatsirado, o bijojo, kad juos išskirs. Tad jiedu sugalvojo planą. Sutvarkė apleistą šeimos namą, o Matas pasiūlė padėti. Dalijosi pamainomis – maitindavo, prižiūrėdavo, keisdavo saująklus.
„Taupiau kišenpinigius, kad nusipirkti saująklus ir pienelį“, tyliai pridūrė Matas. „Tiesiog nežinojau, kaip tau pasakyti.“
Aš negalėjau susivaldyti. Mano sūnus – mano paauglis – slėpė šį didį, drąsų poelgį, bijodamas, kad privertsiu jį liautis.
Pažvelgiau į mažytę kūdikį jo rankose. Ji ėmė užmigti, mažytė rankelė sukaibusi apie Mato marškinį.
„Reikia jiems padėti. Teisingai“, pasakiau.
Jis pažvelgė į mane, nustebęs. „Nepyksti?“
Pakratiau galvą, nušluostydama ašaras. „Ne, mielasis. Aš tavimi didžiuojuosi. Bet tu neturėjai visko nešiotis vienas.“
Tą popietę paskambinau – socialiniam darbuotojui, šeimos teisėjui, Dovydo mokyklos vadovai. Su pagalba ir įrodymais, kad vaikinai nuoširdžiai rūpinasi Gabija, pavyko sutvarkyti laikiną globą Dovydui. Pasiūliau priimti Gabiją pas mus dalį laiko, kol jis baigs mokyklą. Pasiūliau ir pati padėti.
Tai nebuvo lengva. Buvo daug susitikimų, patikrinimų, namų apsilankymų. Bet palaipsniui viskas susitvarkė.
Per visą šį laiką Matas nepraleisdavo nei vieno maitinimo, nei vieno saująklų keitimo. Išmoko maišyti pienelį, raminti skrandžių pykinimus ir net skaityti pasakas su tokiais balsais, kad Gabija kikendavo.
O Dovydas? Jis imdavo drąsos, turėdamas paramos. Galėjo užverti motinos netektį, atsikvėpti ir vėl būti paaugliu – bet ir toliau mylėti mažąją sesę.
Vieną vakarą nusileidau žemyn ir pamaciau Matą sėdintį susu Gabija ant kelių, kuri guodėsi jam šypsodamasi, o jis žiūrėjo į mane su tokiu šilumu akyse, jog supratau – šis mažasis stebuklas jau visam laikui pakeitė mus visus.