Vestuvės nebus
Goda baigė pedagoginę mokyklą su pagyrimu, svajojo stoti į universitetą. Tačiau svajonės neišsipildė. Tėvas pateko į sunkų eismo įvykį, ilgai gydėsi ligoninėje. Išrašius jį namo, motina pasiėmė atostogas, kad slaugytų vyrą, kol šis pripras prie invalido vežimėlio.
Jų miestelyje universiteto nebuvo, reikėjo vykti į apskrities centrą. Goda nusprendė, kad stos kitais metais. Negalėjo palikti tėvų vienų tokį sunku laikotarpiu. Įsidarbino mokykloje.
Gydytojai drįsino, kad laikui bėgant tėvas atsistotų ant kojų, jei regulariai darytų pratimus, masažus, vartotų vaistus. Motina pardavė vasarnamį, kad galėtų samdyti kineziterapeutą, masažuotoją, pirkti vaistų. Tačiau tėvas taip ir neatsistojo.
„Baikime, užteks veltui švaistyti pinigus. Nereikia man nieko, vis tiek neatsistosiu“, – kartą pasakė jis.
Jo charakteris pablogėjo, jis tapo kaprizingas ir įtaringas, viskam kabindavosi. Daugiausia, žinoma, pakentė motina. Jei jis šaukdavo, ji turėjo mesti visus darbus ir bėgti prie jo. Dažniausiai jam tiesiog troško gerti, ar norėdavo kažko paklausti, ar paprasčiausiai pašnekėti. O tuo tarpu ant viryklės degdavo pietūs.
„Jonai, galėtum pats nuvažiuoti į virtuvę. O dabar bulvės sudegė“, – priekaištavo motina.
„Mano gyvenimas sudegė, o tau bulvių gaila. Tau lengva kalbėti – tu ant kojų. Ar sunku atnešti stiklinės vandens?“ – pykindavosi tėvas.
Kartais jis užsirūstinęs galėdavo į motiną paleisti stiklinę ar lėkštę. Vis dažniau tėvas prašydavo nupirkti degtinės. O išgėręs išsileisdavo pyktį ant motinos. Lyg būtent ji būtų kaltė dėl tos avarijos.
„Tėti, negerk, nepadės, tik dar blogiau bus. Neturi ką veikti? Žaisk šachmatais, skaityk knygas“, – maldavo Goda.
„Ką tu supranti. Paskutinę džiaugsmą nori atimti? Tavo knygose vien melas. Skaičiuok jas pati. O gyvenime viskas kitaip. Aš jau niekam netinku“, – niurzgėdavo tėvas.
„Mama, nebenupirk jam degtinės“, – prašydavo Goda.
„Jei nepirksiu, šauks. Jam sunku. Ką jau dabar…“ – dūsavo motina.
„Reikia ne gerti, o pratimus daryti. Juk sakė, kad gali vaikščioti. Jis pats nenori. Jam tiesiog patinka mumis tyčiotis, o mes aplink jį šokinėjam“, – pykdavosi Goda.
Tėvo, žinoma, buvo gaila, bet ir jiems su motina buvo sunku. Kartą Goda grįžo iš mokyklos pavargusi, skaudėjo gerklę, norėjosi pagulti. O tėvas nuolatos šaukė ją. Ir Goda nebekentėjo.
„Užteks. Aš pavargau, vos kojos nešioju. Tu ant ratų – pats nuvažiuok į virtuvę ir gerk, kiek širdis geidžia. Tu ne vienas toks. Šimtai žmonių taip gyvena ir net dirba, dalyvauja parolimpinėse. O tu į virtuvę nenuvarysi? Pirmyn, bandyk pats. O man nėra laiko, reikia pasiruošti pamokoms.“ – Ir Goda nuėjo į savo kambarį.
Girdėjo, kaip invalido vežimėlio ratai čyžkėjo grindimis, kaip tėvas su barškiu pastatė ant stalo stiklinę virtuvėje, kaip ratai praskriejo pro jos duris, akimirką pristabdydami. Laukė, kad jis atvers duris vežimėliu, pradės rėkti. Tačiau ratai praskriejo koridoriu tolyn. Nuo tų dienų tėvas tapo savarankiškesnis.
Šiltu oru Goda palikdavo atidarytą balkoną. Tėvas pririedavo ir sėdėdavo prieš duris – „pasivaikščiodavo“. Pravažiuoti per siauras duris ir slenkstį jis negalėjo. Žinoma, reikėtų praplatinti durų angas, tik iš kur paimti pinigų.
„Atiduokit mane į prieglaudą“, – išgėręs prašydavo tėvas.
„Ką tu kalbi? Kaip galima? Tu gyvas – tai svarbiausia. O visa kita sutvarkysime“, – ramindavo jį motina.
„Dabar taip sakai, vėliau atsibos mane slaugyti. Gyvensi ir kentėsi už gailestį. Kam tau šluota? Tu dar jauna…“
Taip ir gyveno. Nepastebimai pralėko metai, vėl prasidėjo lietinga ruduo. Kartą Goda išėjo iš mokyklos pastato, tačiau nespėjo nueiti iki stotelės, kaip prasidėjo smarkus, šaltas lietus. Ji pasislėpė po stikline stotelės pavėse, tačiau lietaus lašai patekdavo ir ten. Pravažiuojantys automobiliai nesulėtino greičio, lėkė tiesiai per balas, apipildydami stotelėje besislėpiančius žmones purvinomis purškutėmis. Goda stovėjo kaip susikūrusi žvirblė.
Staiga šalia sustojo sunkvežimis. Iš jo išlipo vaikinas. Laikydamas virš galvos striukę, jis įbėgo po pavėsę prie Godos.
„Sėsk į mašiną, nuvėsiu namo.“
Goda jau buvo gerokai sušalusi, kojos sudrėkIr tada, kai jiedu su Pauliumi grįžo iš vestuvių kelionės, tėvas be pagalbos atsistojo ir žengė pirmąjį savarankišką žingsnį.