Vykintas sustabdė automobilį netoli aukšto metalinio tvoros. O seniau tai buvo medinė grotelė. Susimąstė, ar nepasiklydo. Ne, antras namas prieš posūkį. Jis tikrai atsiminė, nes dažnai prisiminimais grįždavo. Iš automobilio lango net stogo nebūtų matyti.
Vykintas vis žvelgė į veidrodėlius, ar kas nėra artėja. Automobilis su vairuotoju tuščioje gatvėje sulauktų per daug dėmesio. „Ką aš čia veikiu? Kam?“ – kartojo sau tą patį klausimą. Ilgiau sėdėdamas ir žiūrėdamas į tvorą, jo ryžtas nyko.
Staiga pro vartus išėjo mergina su labradoru. Pirma akimirka Vykintas pagalvojo, kad tai Aldona. Tie patys kaštoniniai garbanoti plaukai, ta pati figūra. Veido nespėjo įžiūrėti. „Negali būti. Praėjo penkiolika metų. Jai jau turėtų būti arti keturiasdešimt, o šitai merginai – dvidešimt daugiausia. Šiuolaikiniai atjauninimo būdai stebuklus daro. O gal tai jos duktė? Bet ji tada neturėjo dukters. Pavyti, paklausti? O ką aš jai pasakysiu? Ir atrodys tai, mažiausiai, keistai – keturiasdešimtmetis vyras vejasi jauną merginą…“
Jis atsilošė sėdynėje, įjungė radiją ir ėmė laukti. Po dvidešimties minučių už posūkio vėl pasirodė mergina su šunimi. Artėdama, Vykintas suprato, kad į Aldoną ji visai nepanaši. Kai tarp jų liko šimtas metrų, jis išlipo iš automobilio.
Labradoras įtempė pavadą, nusirgo link Vykinto.
„Rimtai, Rikas“, – tarė mergina, sulaikydama šunį.
„Atsiprašau. Čia seniau gyveno Aldona. O gal aš namus supainiojau…“ – tik tada Vykintas prisiminė, kad net pavardės nežino.
„Aldona – mano mama. O kas jūs esate?“ – paklausė mergina, įdėmiai žvelgdama į nepažįstamąjį.
„Neseniai grįžau į miestą. Nežinojau, kad ji turi dukterį.“ – Vykintas nusigręžė į šunį ir apsigalvojo artėti.
„O kaip seniai nebuvote mieste?“ – susiraukė mergina.
„Penkiolika metų.“
„Tada jūs tikrai negalite būti mano tėvu.“ – Ji nuoširdžiai nusijuokė. „Tiesą pasakius, aš jai ne gimtoji duktė. Tėvai netrukus grįš. Norite palaukti?“ – Ji nukreipė link siaurų durų šalia vartų.
Vykintas patraukė pečiais.
„O jūs nebijote? Nežinomas vyras…“ – pradėjo jis.
Mergina rimtai pažiūrėjo.
„Ne, nebijau. Kodėl manot, kad namie nieko nėra? Rikas nepaleistų į bėdą. Be to, namie yra kameros. Taigi, ar einate?“ – ji atidarė duris.
Vykintas įjungė signalizaciją ir pasuko paskui merginą. Ji laukė, prilaikydama duris.
Sklypas prie dviejų aukštų namo atrodė švarus, bet ne per daug tvarkingų rankų paliestas. Krūmai nebuvo idealiai apkirpti, o žolę reikėtų pjauti. Nuo vartų į namą vedė gan plati pilkų plytelių takas.
Namas per pastaruosius metus tikrai pasikeitė, bet tai buvo tas pats. Prieš penkiolika metų jis Vykintui atrodė didžiulis. Tada jis gyveno nedidelėje bendrabučio kambaryje, o dar anksčiau – su tėvais ir jaunesniaja seserimi mažame bute. Todėl erdvus namas tada jam padarė didelį įspūdį. O dabar jis pats gyveno tokiame pačiame, net didesniame.
Anksčiau namo interjeras buvo kuklesnis. Dabar – brangi, skoningai parinkta baldų, ant sienos – didelis televizoriaus ekranas. Minkštas kilimas slopino žingsnius.
„Jei norite ko nors išgerti, štai ten baras,“ – parodė mergina, nukreipdama į laiptus.
„Aš vairuoju,“ – priminė Vykintas. „O kaip jūs vardu?“
„Gintarė. Aš jus paliksiu trumpam, persirengsiu.“ – Ji užlipo į antrą aukštą.
Vykintas liko vienas ir apsidairė. Nė vienos nuotraukos ant lentynų. Jis atsisėdo priešais kaminą – kurio anksčiau irgi nebuvo – į minkštą patogų fotelį ir įmigo mintyse…
* * *
„Padek, eik su manimi. Rasa pašaukė draugę. Ką aš ten vienas veiksiu?“ – kalbino Romas.
„Rytą egzaminas. Reikia ruoštis,“ – niūriai atsakė Vykintas, lindamas į vadovėlį.
„Kelios valandos nieko nekeis. Vistoki neišmoksi visko. Geriau į egzaminą ateiti su šviežia galva. Na, Vykai, prašau, eik su manimi. Rasos draugė negali būti negraži,“ – spaudė Romas.
„Gerai. Tik neilgam.“ – Vykintas uždarė knygą.
„Štai kitaip. Tu tikras draugas. Pamatysi, nesigailėsi. Tik į Rasą nežiūrėk. Ji mano,“ – perspėjo Romas.
Vaikinai atvažiavo į namų kvartalą, kur gyveno Romaso draugė, šiek tiek vėluodami. Name grojo muzika, prieš didelį odinį sofą ant stalo jau stovėjo vyno butelis, taurės, keptos duonos riekelės ir vaisių dubuo.
„Kodėl taip ilgai?“ – įsižeidusi pareiško Rasa.
Ji buvo ryški, kaip ugnis, ir labai graži.
„Vykintą teko kalbinti. Rytoj mums egzaminas,“ – paaiškino Romas, apkabinęs Rasą ir šnairuodamas jos ausį.
„Tada negaišime laiko,“ – numalšinta tarė Rasa ir, nusišypsojus, už rankos nuvilko Romą prie stalo. „Pilk. Aldona, tu kur?“ – sušuko ji link laiptų.
Netrukus pasirodė miela mergina margame paprastame suknelėje. Ji akivaizdžiai pralaimėjo Rasai grožyje, bet Vykintą iškart pritraukė.
„Tai mano draugė Aldona,“ – pristatė Rasa.
Ji priėjo prie muzikosVykintas užsidarė akis ir pasakė sau: “Laikas grįžiu namo, kur laukia tie, kurie man tikrai brangūs.”