Lina grįžo iš darbo autobuse, atsiremusi galva į lango stiklą. Už jo tekėjo lietaus lašai, padarę pasaulį miglotą ir nereališkai iškreiptą. „Būtent kaip mano gyvenimas. Ateitis neaiški. Ir nuo to šiek tiek baisu.“ Lina užmerė akis. Po blakstienomis blizgėjo ašaros.
„Šita jaunimas. Sėdi lyg nieko aplink nebūtų. O senjorai stovi“, – virš galvos išgirdo moters balsą, pilną pasipiktinimo ir pykčio visam pasauliui.
Lina atsimerkė ir pamatė ant sėdynės užkibusią stambią moterį su nesitikinančia veido išraiška. Jos akys grąžtėsi kaip grąžtai.
„Sėskitės, prašau“, – tarė Lina, atsistodama.
„Aišku, atsisėsiu. Kai neprašai, niekas nepasitrauks“, – niurnėjo moteris.
Lina skaudžiai prasibrovė tarp jos ir priekyje stovinčios sėdynės. Stovėdama prie durų, girdėjo skundus apie neišauklėtą jaunimą. Kelios balsės jos palaikė. Ji rado sąjungininkų.
„Galbūt jai dar sunkiau nei man. Todėl tokia piktakraujė“, – pagalvojo Lina.
„Išeinate?“ – iš paskos išgirdo jauną balsą.
Lina apsisuko ir atpažino savo mokyklos draugę Mortą.
„Linai! Tik pažiūrėk. Tūkstantis metų nematytos…“
Lina nespėjo atsakyti, nes autobuso durys su triukšmu atsivėrė, ir žmonės pradėjo stumtis, išstumdami drauges laukan.
„Kaip smagu tave matyti“, – nusišypsojo Morta.
Ji atrodė žvali ir patenkinta gyvenimu. Draugė paėmė Liną už rankos. „Nesitikėk, kad paleisiu, kol neišsiklausiu visko.“
„Ir aš džiaugiuosi“, – be šypsenos atsakė Lina. „Bet negaliu tave šiandien pasikviesti namo.“
„Nereikia. Eikime pas mane… tiksliau, pas mano mamą. Aš ištekėjau ir gyvenu kitur. Atvažiavau aplankyti“, – pasakė Morta pakeliui.
„Mortele, tikrai negaliu. Kitą kartą“, – Lina net sustojo.
„Nenoriu girdėti jokių pasiaiškinimų. Žinau, kad „kito karto“ teks laukti dar šimtą metų. Eikime, nors pusvalandžiui“, – maldaujant tartė Morta.
„Gerai, bet neilgam“, – nusileido Lina.
„Ar namie septyni vaikai ant suolų?“
„Ne. Dukra ir vyras.“
„O aš jau dievas žino, ką pagalvojau. Dukra su vyru palauks.“ – Įsitikinusi, Morta nutempė draugę pro jos namus tolyn į gatvę.
„Mama, žiūrėk, ką atvedžiau!“ – iškilmingai pristatė Liną Morta.
Matydama ją, Mortos motina džiaugsmingai suplojo rankomis. Mokykloje merginos buvo neperskiriamos draugės. Iškart po mokyklos Morta skambindavo, ragindavo susitikti. Bet Linai buvo ne iki to.
Ji buvo be proto įsimylėjusi. Kiekvieną dieną klausėsi motinos įkalbėjimų neitekėti. „Ką tu jame radai? Boksininkas. Tai kokia čia profesija – daužytis su kitais? Amžinai sulaužyti nosys, o gal ir invalidystė. Pagalvok, dukrele…“
Mortos mama ėmė išdėstyti arbatinukus ant stalo.
„Mama, leisk mums pasikalbėti“, – paprašė Morta.
„Taip, žinoma. Aš suprantu.“ – Mama išėjo iš virtuvės.
„Dabar pasisakyk. Aš iš karto supratau, kad tau negerai. Nagi, išliek viską. Gal galėsiu padėti.“
Lina nebuvo pasiruošusi atskleisti draugei savo paslapčių. Bet Morta žiūrėjo į ją su tokiu nuoširdžiu užuojauta, kad ji po truputį viską papasakojo.
„Tai tu vis tiek ištekėjai už savo Roko? Atsimenu, kaip tu į jį žiūrėjai.“
„Taip. Su mama dėl jo vos ne kiekvieną dieną ginčydavomės. Žinai, ji visada tave statydavo man kaip pavyzdį. Sakydavo, kad tu gyvenime susitvarkysi, nes esi protinga ir sumani. O mane vadino romantika užsimerkusią TurgenevIr taip, kai Lina ir Rokas atrado savo vidinę stiprybę, o Morta išmoko pasikliauti savimi, jie suprato, kad tikroji laimė slypi ne tobulumo ieškojime, o gebėjime priimti gyvenimą tokią, kokia ji yra.