CHIRURGAI PASIDAVĖ – BET SENYVO NURSĖS MEILĖ PAKELTĖ JĄ IŠ NAUJOS

Mažas ligoninės kambarys buvo apsuptas pusiau tamsumos. Blyški lemputės šviesa vos apšvietė mergaitės veidą. Ji ką tik sukako penkiolika, tačiau gyvenimas jai jau davė daugiau skausmo nei dauguma suaugusiųjų gali iškęsti. Aušra buvo netekęs tėvų tragiškame įvykyje, o našlaičių namai tapo jos namais. O dabar – ši ligoninė.

Staigus, duriantis skausmas krūtinėje atvedė ją į miesto polikliniką. Gydytojai peržiūrėjo jos tyrimus, nuskaitymus… ir pasitraukė.

– „Prognozė itin bloga. Operacija beveik neįmanoma. Ji neišgyvens narkozės. Tai beviltiška“, – suvoikė vienas chirurgas, nusiimdamas akinius.

– „Ir kas pasirašys sutikimą? Ji neturi nieko. Niekas jos nelaukią. Niekas ja nerūpinasi“, – tyliai pridūrė slaugė.

Aušra visa tai išgirdo. Ji tyliai gulėjo po antklode, užmerkusi akis, bandydama sulaikyti ašaras. Tačiau jėgų verkti jai nebeliko – viskas viduje atrodė užšalę. Ji pavargo kovoti.

Dvi dienas praėjo tyloje ir neapibrėžtume. Gydytojai praeidavo pro jos duris, šnibždėjosi tarpusavyje, tačiau nieko nesprendė.

O tada, vieną tylų naktį, kai ligoninė atrodė užmigusi, durys nuskardėjo. Įėjo senesnė slaugytoja. Jos rankos buvo raukšlėtos nuo laiko, uniforma nublukusi – tačiau jos akys… jos akys spindėjo tokiu šilumu, kurį Aušra pajuto net nepažvelgusi.

– „Labas, brangioji. Nebijok. Aš čia. Gal galiu šalia tave trumpai pabūti?“

Aušra lėtai atmerkė akis. Moteris atsisėdo šalia, padėjo ant nakties staliuko mažą kryželį ir tyliai pradėjo šnabždėti maldą. Švelniai nuvalė Aušros kaktą senu nosinaičiu. Ji neklausė klausimų. Nesakė nuvalkiotų frazių. Ji tiesiog… liko.

– „Mano vardas Ona Didžiulienė. O tavo?“
– „Aušra…“
– „Koks gražus vardas… Mano anūkės vardas taip pat buvo Aušra…“, – moters balsas trumpai sutrioko. „Bet jos nebėra. O tu, mano brangioji… dabar tu mano. Tu nebebei viena. Ar supranti?“

Pirmą kartą per daugelį dienų Aušra leido sau verkti. Tylės ašaros nuriedėjo jos skruostais, kol ji suspaudė senosios moters ranką.

Kitą rytą įvyko tai, ko niekas nesitikėjo.

Ona Didžiulienė atėjo į skyrių su notaro patvirtintais dokumentais. Ji pasirašė operacijos sutikimą – tapdama Aušros laikina globėja.

Gydytojai buvo sukrėsti.

– „Ar suprantate riziką, kurią imatės?“ – paklausė ligoninės direktorius. „Jei kas nors nutiks –“
– „Puikiai suprantu, brangusis“, – ramiai, bet tvirtu tonu atsakė Ona. „Aš neturiu ko prarasti. Tačiau ji… ji turi šansą. Ir aš noriu būti tas šansas. O jei jūs, su visa savo žinia, nebetikite stebuklais – aš vis dar tikiu.“

Gydytojai nebekvėpavo. Kažkas Onos būtyje suminkštino net kietiausias širdis.

Operacija buvo suplanuota jau kitą dieną.

Ji truko šešias su puse valandos. Visi laukė įsitempę tyloje. Ona sėdėjo koridoriuje, akis įsmeigusios į operacinės duris. Rankose laikė nosinę, kurioje buvo išsiuvinėtas gėlė – tą pačią, kurią seniau išsiuvino jos anūkė.

Viduje operacinė komanda dirbo susitelkusi. Vyriausiasis chirurgas, žinomas savo šaltu, be jokių sentimentų požiūriu, netyčia prabilo tyliais padrąsinimo žodžiais. Slaugės padavimo instrumentus drebančiomis rankomis. Niekas nedrįso galvoti apie rezultatą. Jie tiesiog dirbo.

O kai chirurgas galiausiai pasirodė, jo veidas išsekimo baltas, akys raudonos – ne tik nuo įtampos, bet ir dėl kažko gilesnio – jis pažvelgė tiesiai į Oną ir linktelėjo.

„Ji išgyveno“, – užburbtu balsu sušnibždėjo. „Ji… ji įveikė.“

Užtruko akimirka tylumo – tarsi pati ligoninė sustojo.

Tada tai įvyko – viena slaugė užsidengė burną ir pradėjo verkti. Kita apkabino Oną, nesugebėdama ištarti nė žodžio. Net direktorius, kuris abejojo Onos sprendimu, nukreipė žvilgsnį, kad paslėptų ašaras.

Nes jie visi žinojo: tai buvo ne tik medicinos stebuklas. Tai buvo žmogiškumo stebuklas.

Aušra dar dvi savaites praleido atsigavimo kambaryje. Iš pradžių ji negalėjo daug judėti, tačiau galėjo jausti. Jausti meilę, kuri ją supo. Onos rankos šilumą savojoje. Kaip kiekviena slaugė užeidavo šiek tiek dažniau, nei to reikėjo. Atvirukus. Gėles. Pabėgomis ištartą jos vardą iš praeinančių gydytojų, kiekvieną kartą paskleidžiant pagarbą.

Ir tada, vieną šviesų rytą, kupiną paukščių giesmių, Aušra pilnai atmerkė akis – ir nusišypsojo.

Ona, žinoma, buvo šalia, mezganti prie jos lovos.

– „Tu likai“, – sušnibždėjo Aušra.
– „Sakiau, kad liksiu“, – nusišypsojo Ona, nusivalydama ašarą nuo skruosto. „Dabar tu mano.“

Paaiškėjo, kad Ona kadaise dirbo slaugytoja toje pačioje ligoninėje. Ji buvo išėjusi į pensiją prieš dešimtmečius, netekusi dukters ir anūkės namų gaisre. Daugelį metų ji gyveno viena ramiame name su sodu, kurį anūkė mylėjo.

Ji buvo prisiekusi niekada daugiau nebegrįžti į ligoninę. Iki tos nakties – kai pamatė vienišą mergaitę, kuriai reikėjo stebuklo.

Ir gelbėdama Aušrą, ji nesąmoningai išgelbėjo save.

Aušra nebepaliko našlaičių namuose. IšraPo dešimtmečių Aušra pati tapo ta sėslia, šilta ranka, kuri šiandien glosto karštą vaiko kaktą ir šnabžda: „Nebijok, mažuti, viskas bus gerai“.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twenty − one =

CHIRURGAI PASIDAVĖ – BET SENYVO NURSĖS MEILĖ PAKELTĖ JĄ IŠ NAUJOS