Nieko daugiau
Gabija po darbo užsuko į parduotuvę. Virti valgyti nenorėjo, bet Austei reikia pavalgyti. Nusipirko makaronų pakelį ir dešrelių. Dukra nuo mažens jas mėgo daugiau už viską kitą. Dar paėmė pieno paketą ir batoną.
Prie kasos susidarė nedidelė eilė. Prieš Gabiją stovėjo tvirtas vyras juodu paltu ir megztine kepure su kamuoliuku. “Atrodo jaunas, o užsidėjęs tokią kepurę. Turbūt mylima žmona megzta. Na aišku. Žmona nori, kad vyras atrodytų, jog kitoms akis nereikia užmetinėti. Smagu būtų pamatyti jo veidą. Turbūt vaikiškas iki absurdo”, galvojo ji, įsmeigdama akis į tą kvailą margą megztinę.
Vyras atsigręžė ir pažiūrėjo į Gabiją, pajutęs jos žvilgsnį. Ji nedelsdami nukreipė akis. “Na, nieko, neatrodo kaip debilas”, pamanyta labiau palankiau. Vyras vėl pažiūrėjo į ją.
“Ar norite skylę per mane prasigręžti?” – tarė jis.
“Reiktų, kad būtų į ką žiūrėti. Neturiu juk ką veikt”, kėlė nasrus Gabija.
Eilė į kasą nepajudėjo. Jos viduje rėmėsi pyktis. Ir dar ta kepurė… Pagalvojo palikti prekes ir išsišalinti, bet aplink namus kitų parduotuvių nebuvo. “Kiek kartų pastebėjau – jei eilėje vyrai, tai ilgai. Dabar imsis cigarečių rinkinėjimo: „Duokit mėlynos su raudona juostele. Ne? Tada balias su žalia etikete.“ – Gabija mintyse parodė, kaip vyras kvaršina. – Tada ilgai kišasi po kišenes. Negalvoja pasiruošti…” – atsiduso ji.
Ir tikrai. Vyras prie kasos pakėlė striukę ir ėmė krapštytis po siauromis džinsų kišenėmis, ieskodamas smulkių. Gabija garsiai ir rodiai atsiduso.
“Jūs skubate? Prašom į priekį”, pasakė „Megztinė“ ir atsitraukė. Ji nusijuokė ir užėmė jo vietą prie kasetės. Vyras pagaliau išsitraukė reikiamą sumą, sudėjo į maišelį skurdų produkto rinkinį ir nuėjo nuo kasos.
Atėjo Gabijos eilė. Kasininkė skaitė prekes, o ji bevilkdama kapstėsi rankinėje, ieškodama kortelės.
“Panele, ar negalima pasiruošti?” – pykčio užuojauta pareiškęs kas nors iš eilės.
“Kortelę pametėte?” – paklausė „Megztinė“ gana šaipiai.
Gabija jo nežiūrėjo, toliau rausdamasi.
“Aš sumokėsiu”, pasakė „Megztinė“ kasininkei.
“Nereikia!” – sušuko paraudonusi Gabija. – Jau radau. Atsiprašau.” – Ji palietė kortelę terminale, džiaugdamasi, kad ją suranda.
Susibėrus prekes į maišelį, skubiai pasileido iš parduotuvės. „Kas man yra? Kam man tos jo baisios kepurės? Jei patinka, tegu neša. Tapau pikta, įsitempusia“, botėjo sau Gabija, keliaudama namo.
„Visa tai dėl vyro. Ir gi gyvenome gerai. O gal tik taip atrodė? Nuėjo pas jauną kvailę, kuri nuo jo pastojo. Parodė padorumą – vedė. O kad dukra augs be tėvo, nepasigalvojo. O man jau keturiasdešimt arti. Keturiasdešimt! Dieve, kaip daug!..“
„Butą mums paliko, atsipirko. Ir už tai dėkui. Kodėl mes, moterys, nuo jų kenčiame? Ir visiems tas pats. Vienetai neapgaudinėja arba daro tai protingai, nepalikdami šeimos. Keturiasdešimties traukia prie jaunų. O mes turim gyventi kaip?“ – tęsė begalinę vidinę kalbą su savimi Gabija, vos sulaikydama ašaras.
Ji įėjo į laiptinę ir norėjo iškviesti liftą, bet jis su kriokštu sustojo, kabinos durys atsivėrė, išėjo apsvaigęs girtuoklis. Gabija įžengė į kabiną ir nedelsiant susiraukė. Liftas plūdavo iš girtumo ir pigių cigarečių kvapo, sukeldamas jos viduje naują pykčio bangą. „Visi tokie – geria arba laksto. Neapkentžiu“.
Liftas, sudrebėjęs, sustojo jos aukšte, durys triukšmingai atsivėrė. Gabija priėjo prie savo durų ir ilgai krapštėsi po paltu, ieskodama raktų. Jie užkabindavo už pirštines, gresdami nukristi ant purvino grindo. Ji grąžindavo pirštines į kišenes ir vėl bandydGabija prisiminė, kad jau seniai nerūpėjo sau, bet dabar, kai šalia stovėjo vyras, kuriam jos laimė atrodė svarbi, pajuto — viskas tik prasideda.