Pranašystė

—Kodėl taip niūriai žiūri? Pamatysi, tau čia patiks. Jūra, paplūdimys, saulė… — tarė Rasa ir nerimastingai ieškojo dukters žvilgsnio.

Tačiau Austėja užsispyrusiai atsisuko prie lango, už kurio driekėsi beribiai laukai ir žemi vynuogynai. Lygiagrečiai geležinkelio linijai ėjo kelias, kuriuo skriejo spalvingi automobiliai, iš traukinio atrodę kaip žaisliniai.

Tolyde tai atsirasdavo, tai nykdavo kalnų siluetai drumzlėtame rytiniame ore. Akių skausmas jau imdavo erzinti nuo akinančios saulės. Austėja šimtą kartą tą rytą patikrino telefoną, erzliamai jį atmetusi.

„Ak, tas pirmosios meilės kančias“ — mintyse atsidusavo Rasa, o garsiai pasakė:
— Turbūt ryšio nėra. Atvyksime, tada…

— Mam, gana, — atsakė Austėja ir vėl atsisuko prie lango.

— Martos namas stovi ant kalvelės, pro langus matosi jūra. Kartais ją net girdėti galima. O koks sodas! O oras! — Rasa nesiliavo. — Po kelių valandų pati viską pamatysi.

— Tik nepasakyk, kad ji turi sūnų. — Austėja nuožmiai pažvelgė į motiną.

— Turi. Tik ne jos. Marta neturi savų vaikų. Ji užaugino svetimą vaiką. Jis kitame mieste mokosi universitete. Dabar sesija, vargiai ar jį pamatysi.

— Sakai, kad ji tavo draugė. O kaip tu su ja susipažinai, jei ji gyvena pajūryje, o tu — Vilniaus priemiestyje? — paklausė Austėja.

— O, tai įdomi istorija. Jei nori, papasakosiu.

Austėja nežymiai pečiais patraukė, nesulydama akių nuo vienodų peizažų už lango.

***

Kartą gyvenome su Marta gretimose gatvėse, mokyklą lankėme kartu. Negalima sakyti, kad ji būtų grožybė, bet plaukai turėjo neįprastus — šviesūs, garbanoti, saulėje žavesį kaip auksą.

Lauke visi į ją žiūrėdavo, apsisukdavo. Atrodydavo, kad dalis to dėmesio atitenka ir man. Prieš baigiamuosius egzaminus su klasėm nuvažiavome pasivaikščioti kateriu, po to vaikščiojome miesto parke. Ten ji susipažino su berniuku ir iš karto įsimylėjo. Susitikdavome vis rečiau, stengdavausi netrukdyti. O kai su ja susitikdavau, ji vis tik apie jį kalbėdavo.

Svajodavo tapti aktore, norėjo stoti į teatro mokyklą Vilniuje. Bet taip įsimylėjo, kad įstojo į politechnikumą, kur mokėsi jos Mykolas, kad nereikėtų skirtis. Aš įstojau į universitetą.

Susitikus kalbėdavomės valandų valandas. Po metų Mykolas jai pasipiršo tiesiai prieš sesiją. Kokia laiminga ji tada atrodė!

Kartu su jos mama ėjome rinkti vestuvinę suknelę. Išmatavome viską. Ant Martos kiekviena atrodė puikiai, bet kurią gali imti ir pirkti. Dar ir skraistę išsirinkome. Ji primygtinai reikalavo nupirkti ir man mėlyną suknelę kaip liudininkei. O, kaip tada pavargome! Galva tiesiog suko. Mamą su pirkinių maišais išsiuntėm taksi namo, o patios nusprendėm pasivaikščioti prie upės. Gegužės pabaigoje oras buvo jau visiškai vasarinis.

Eidamos, visi į Martą žiūrėjo. Ji buvo nepaprastai graži. O ji to netyčia ir nepastebėdavo. Valgėm ledus, šnekėjomės apie artėjančias vestuves, juokėmės.

Prieš mus ėjo dvi čigonės. Vis prisiplakdavo prie praeivių. Kai jos mus pralenkė, pilna čigonė užstodavo kelią ir kreipėsi į Martą:

— Ej, gražuole, leisk pagonauti. Visą tiesą pasakysiu, kas tave laukia, — saldžiai sučirškė vyresnioji čigonė.

Kita čigonė stovėjo šalį. Ji buvo negraži, liesa ir plokščia. Juodos akys žiūrėjo niūriai, o dantys tokie dideli, kad burna neužsidarydavo. Tada pagalvojau, kad ji panaši į arklį. Vėliau Marta pasakė, kad ir ji taip pat pagalvojo.

— Aš pati žinau, kas mane laukia, — linksmai atsakė Marta ir nulyžo ledą puodelyje.

Norėjome apPaskutinį vakarą prieš išvykstant, Austėja pažvelgė į Danilą ir pajuto, kad tas trumpas vasaros romanas taps brangesniu už visus jos ankstesnius susitikimus.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

19 − 7 =

Pranašystė