Tai visada buvome tik mes du – aš ir mano sūnus.
Jo tėtis išėjo, kai berniukui buvo tik treji metai. Jokių paaiškinimų. Jokių atsisveikinimų. Tiesiog dingo. Po savęs paliko tik vaiką su didelėmis, stebinčiomis akimis ir širdį, pilną klausimų, į kuriuos negalėjau atsakyti, bei krūvą nesumokėtų sąskaitų, kurios mus beveik sugniuždė.
Nuo tos dienos pažadėjau sau, kad darysiu viską, ką reikia. Dirbdavau dieną ir naktį. Padavėja, valydavau namus, tvarkydavai prekių lentynas mažoje parduotuvėje iki vidurnakčio. Neturėjom daug, bet daviau savo sūnui viską, ką galėjau – meilę, saugumą ir tiesą, net kai ji skaudėjo.
Domas užaugo greit. Jis neturėjo kito pasirinkimo. Mačiau, kaip tėčio nebuvimas stato sienas aplink jo širdį. Jis buvo protingas ir smalsus, bet dažnai pykstantis – į pasaulį, į mane, galbūt net į save patį. Jis užsitraukdavo, pešdavosi, praleisdavo namų darbus, bandydavo visas ribas, lyg jį domino, ar aš pasiduosiu.
Bet aš niekada nesulaužiau.
Kai kurios naktis tyliai verkdavau vonioje, kol jis miegojo, šnabždama maldas, kad darau pakankamai. Kad mano meilė, mano užsispyrimas, vieną dieną duos vaisių.
Ir tada vieną rytą viskas pasikeitė.
Buvo įprasta šeštadienio diena. Šluostžiau grindis, kai išgirdau galingų variklių garsą priešais namą. Smalsu, pažiūrėjau pro žaliuzes.
Tryp juodi visureigiai stovėjo prie mūsų kiemo. Išlipę vyrai tamsiais kostiumais ėjo be jokio abejonės.
Širdis vos nesustojo.
Atvėriau duris, nežinodama, ar bėgti, ar rėkti.
Vienas iš vyrų išsitraukė nuotrauką ir paklausė: „Panele, ar tai jūsų sūnus?“
Tai buvo Domas – su kapišonu ir kuprine, stovintis prie vietinės parduotuvės.
„Taip… Tai jis“, atsakiau vos girdimu balsu. „Ar viskas gerai?“
Vyras ramiai nusišypsojo. „Jam niekas negresia. Mes norėtume pakalbėti su jumis abiem.“
Domas nulipo laiptais, sumišęs ir pusmiegis.
„Mama? Kas čia per žmonės?“
Vienas iš vyrų ištiesė ranką. „Domai, aš Tadas, o šitie – mano kolegos. Mes dirbame su Naujųjų Horizontų fondu.“
Domas nustebo. „Niekada negirdėjau.“
Tadas nusijuokė. „Nieko baisaus. Mes nelabai viešinamės. Bet darome svarbų darbą. Mūsų įkūrėjas mėgsta išlikti užkulisiuose. Pastaruoju metu jis keliavo po šalies miestus, apsimetęs senyvu žmogumi, kad pamatytų, kaip žmonės elgiasi su tais, kuriems reikia pagalbos, kai niekas nemato.“
Domas nerimastingai judėjo. „Na, gerai…“
„Prie kokių trijų dienų“, tęsė Tadas, „tu padėjai senyviem aklam vyrui parduotuvėje. Pakėlei jo lazdą, sumokėjai už jo prekes, kai jo kortelė neuždirbo, ir palydėjai jį namo.“
Domas pečiais patraukė. „Jis atrodė, kad jam reikia pagalbos. Nesivargau galvoti.“
„Na, vyras, kuriam padėjai, buvo ponas Jonaitis – mūsų fondo įkūrėjas.“
Domo akys išsiplėtė. „Kaip… ką?“
Tadas linktelėjo. „Jis buvo giliai sužavėtas tavo gerumu. Norėjo sutikti berniuką, kuris padėjo nežinodamas, kas jis. Tu išlaikei testą, kurio tūkstančiai kitų neišlaikė.“
Aš stovėjau apsvaigusi.
Tadas man švelniai nusišypsojo. „Tavo sūnus priminė ponui Jonaičiui, kad tylio gėrybė vis dar egzistuoja.“
Jis ištraukė aplanką. „Ponas Jonaitis pasirinko Domą ateities lyderių programai. Ji apima pilną stipendiją privačiai mokyklai ir universitetui, lyderystėsIr tą vakarą, žvelgdami į nusileidžiančią saulę, supratome, kad kartais maži geri darbai gali pakeisti visas mūsų gyvenimo istorijas.