„Svečiai išėjo, o pyktis liko“
„Mama, ką tu čia kalbi?!“ – Gabija sūgrino nešvarų lėkštę į kriauklę taip, kad ji skardžiai atsitrenkė į kraštą. – „Kokia aš bedekinga? Už ką aš turėčiau tau dėkoti, gal gali man paaiškinti?“
„Už tai, kad visą gyvenimą tau skiriau! Už tai, kad tavo tėvą kentėjau dėl vaikų! Už tai, kad sau nieko neleisdavau, kad jūs mokytumėtės ir dėvėtumėte padoriai!“ – Aldona Petrovienė stovėjo virtuvės viduryje, raudona nuo pykčio, ir kumščiu suspaudė kriauklės rankšluostį.
„Mam, baik! Svečiai ką tik išėjo, ir tu iškart ant manęs užsirieti! Ką aš tokio padariau? Blogai sutikau tavo drauges? Neklausiau stalo? Netortos neišsikepiau?“
„Nepadarei! Būtent tai ir yra bėda!“ – Aldona apsisuko ir ėmė plauti puodus, beveik trindama jų emalį. – „Sėdėjai kaip svetima, kai Valerija Sergejevna pasakojo apie savo anūkus. Tylėjai, kai Laima klausė, kaip sekasi Dovydui. Net „ačiū“ nesakei, kai jos tavęs gyrė!“
Gabija pasitempė per kaktą. Galvą skaldė po trijų valandų sėdėjimo prie stalo su maminos draugėmis. Tos amžinos apklausos, palyginimai, patarimai, kaip gyventi „teisingai“. Amžinas nepasitenkinimas viskuo ir visais.
„Mam, man trisdešimt penkeri. Aš suaugusi moteris. Ir neprivalau kiekvieną minutę šypsotis ir linkčioti.“
„Suaugusi!“ – pragirdo motina. – „Suaugusi moteris gyvena nepas mamą, beje. O ne ant sprando kabo keturiasdešimties.“
„Man trisdešimt penki, o ne keturiasdešimt! Ir aš nekabu ant tavo sprando! Mokau už komunalines, perku maistą, valau, gaminu!“
„Gamini!“ – Aldona apsisuko, ir jos akyse plakė pyktis. – „Ką tu gamini? Makaronus su dešrelėmis? O kas šiandien virtė barščius? Kas kepė kotletus? Kas visą dieną valė prieš svečius?“
Gabija atsisėdo ant kėdės. Jėgos ją paliko. Tie nesibaigiantys priekaištai, įžeidimai, pastangos įrodyti savo teisumą vargino labiau nei bet koks darbas.
„Gerai, mama. Aš bloga dukra. Ką dar norėjai išgirsti?“
„Aš norėjau išgirsti „ačiū“!“ – Aldona pliaukštelėjo delnu į stalą. – „Tiesiog „ačiū, mama, kad priimi savo namuose, kad neišvarai, kai vyras išėjo“. „Ačiū, kad padedi su Dovydu, vedi į ligoninę, pasiimi iš mokyklos“. Bet ne! Tu manai, kad man tai tiesiog priklauso!“
Gabija pajuto, kaip gerklę spaudė riebaluotas kamuolys. Taip, mama padeda su sūnumi. Taip, ji jau trečius metus gyvena mamBet kartu ji suprato, kad meilė kartais reiškiasi ne žodžiais, o kiekviena diena, praleista kartu, kiekviena ašara, nublankusi tyliai, ir kiekvienas rytojus, kuris atneša galimybę iš naujo pradėti šviesiau.