Vakarėlis be pakvietimo
Dalia Juozapaitė bandė prieš veidrodį trečią tą vakarą dėvėtą suknelę, kai iš gretimo buto pasigirdo pirmieji muzikos garsai. Moteris susiraukė, atidėjo mėlyną palaidinę ir įsidėmėjo. Laikrodis rodė pusę aštuntos – dar per anksti skųstis, nors kaimynė Verutė paprastai nebūdavo linkusi triukšmingų vakarėlių.
“Galbūt kažkas švenčia gimtadienį”, numurmėjo Dalia, užsivilkdama pilką megztinį. “Bet galėjo bent perspėti.”
Muzika stiprėjo, prie jos prisijungė balsai ir juokas. Dalia priėjo prie sienos, skiriančios jų butus, ir atsargiai prisiglaudė ausį. Balsų buvo daug, žymiai daugiau nei pora.
Duris paskambino. Dalia, vis dar naminiu megztiniu, pažvelgė pro durų angelį. Prieškambaryje stovėjo žemesnio aukšto kaimynė, Laima Kazlauskienė, su įtemptai mandagia išraiška.
“Labas vakaras,” pradėjo ji vos tik durys atsidarė. “Ar žinote, kokia proga Verai Kazlauskaitei tokia šventė? Muzika girdisi per visą laiptinę.”
“Nežinau,” atsakė Dalia sąžiningai. “Man irgi keista. Ji paprastai tyli.”
“O gal jos ten išvis nėra,” Laima sumažino balsą. “Gal kažkas svetimas įsibrovė? Laikai dabar tokie…”
Moterys apsidairė. Vera Kazlauskaitė gyveno viena, dirbo bibliotekoje, viską tvarko pagal tvarkaraštį. Jokių triukšmingų kompanijų niekas jos bute neregėjo.
“Eikime kartu pasiklauskime,” pasiūlė Dalia. “Jei kas negerai, iškviesime policiją.”
Jos pakilo aukščiau. Muzika sklido tiesiai iš po durų, girdėjosi šūksniai ir kažkieno garsus kikena. Dalia nuspaudo skambutį.
Durys atsidarė beveik akimirksniu. Ant slenksčio stovėjo Vera Kazlauskaitė, bet visiškai kitokia: plaukai sutrikšę, skruostai raudoni, rankose – taurelė su putojančiu gėrimu. Ant jos buvo ryškiai raudona suknelė, kurią Dalia matė pirmą kartą.
“Oi!” sušuko Vera, plačiai nusišypsojusi. “Mielosios kaimynės! Įeikite, įeikite! Čia mūsų šventė!”
“Kokia šventė, Verute?” atsargiai paklausė Dalia, žvelgdama pro kaimynės petį į butą.
Ten tikrai buvo visa kompanija – bent aštuoni žmonės, gal ir daugiau. Vyrai ir moterys įvairaus amžiaus, visi išsipuošę, su taurelėmis rankose. Ant stalo žavėjosi didžiulis tortas, užkandžiai, buteliai šampano.
“O koks skirtumas!” mojuodama rankomis tarė Vera. “Gyvenimas – štai šventė! Įeikite, pavaišinsiu!”
“Verai, bet kas šie žmonės?” nesiliavo Laima. “Iš kur jie?”
“Draugai!” linksmai paskelbė šeimininkė. “Seni geri draugai! Susipažinome, sutarėme, dabar švenčiame savo draugystę!”
Iš buto gilumos pasigirdo vyriškas balsas:
“Vera! Ateik čia! Sakysim tostą!”
“Einu, einu!” atsiliepė ji. “Mergaitės, tikrai, įeikite! O aš vėliau atėsiu, viską papasakosiu!”
Durys užsidarė. Kaimynės liko stovėti prieškambaryje, suvokdamos tai, ką matė.
“Kažkas čia ne taip,” sukrėtė galvą Laima. “Mūsų Verutė ir staiga tokia kompanija… O tie vyrai atrodė įtartini. Vienas apskritai kaip banditas.”
“Galbūt ji įsimylėjo?” numanė Dalia. “Būna gi tokių dalykų. Meilė žmones keičia.”
“Būnant penkiasdešimt penkerių? Na ir tu!”
Dalia norėjo priDalia pajuto, kaip šaltas vėjas nusliaužė per nugarą, kai iš gretimo buto vėl pasigirdo tas pats keistas melodinis skambutis – lyg pažadėjimas, lyg grėsmė, o už durų jau trykšo juokas ir Veros širdį atgavęs džiaugsmas.