Įprasta diena – staigus išsiskyrimas

Rudens rytas – ir skyrybos

Rasa uždėjo virdulį ant viryklės ir be jokios reikalo nušlavė stalviršį, nors jis buvo švarus. Rytinis ritualas. Algimantas jau buvo išėjęs į darbą, neišsivedęs nei žodžio, kaip ir pastaruosius mėnesius. Tik trankiai uždarė duris – ir viskas. Anksčiau jis būtinai užsukdavo į virtuvę, pabučiuodavo į skruostą, pasakydų kažką švelnaus. O dabar… Dabar jie gyvena kaip kambariokai bendrabutyje.

Virdulis sušvilpė. Rasa įpylė verdančio vandens į mėgstamiausią puodelį su rožių piešinėliu – tą patį, kurį Algis jai padovanojo pirmosioms vestuvių metinėms. Prieš trisdešimt dvejus metus. Viešpatie, kaip greitai bėga laikas…

– Mama, o kur mano mėlyna megztinė? – į virtuvę įsiveržė Gabija, vyresnioji duktė. Dvidešimt aštuonerių ji vis dar gyveno su tėvais, taupydama nuomos pinigus. – Aš juk vakar prašiau, kad išplautum!

– Džiūna balkone. Gabijau, gal jau laikas tau gyventi atskirai? Juk tu jau suaugusi mergina…

– Mam, ne pradėk! Man jau ir taip ryte galva skauda. – Gabija pasisėmė kavos iš турки, kurią Rasa buvo paruošusi iš anksto. – Beje, tėtis kažkoks keistas visai pasidaręs. Vakar visą vakarą su kažkuo šnibždėjosi telefone, o kai įėjau – iškart padėjo ragelį.

Rasa susiraukė. Ji taip pat tai pastebėjo. Ir ne tik vakar.

– Turbūt dėl darbo kažkas svarbaus, – melavo ji dukrai ir sau pačiai.

– Na kad ir kas, mama! Koks darbas vienuoliktą vakaro? Juk jis ne chirurgas. – Gabija gūžtelėjo pečiais ir nubėgo ruoštis.

Rasa liko viena su savo mintimis. Algis tikrai pasikeitė. Anksčiau jis jai papasakodavo viską: apie darbą, kolegas, savaitgalio planus. O dabar tyli, tarsi burnoj vandens laikytų. Ir telefoną slepia, kaip moksleivis dvejetą.

Vakare ji nutarė iškepti jo mėgstamus kotletus. Galbūt per vakarienę jie pasikalbės nuoširdžiai, kaip senais laikais. Gabija išėjo pas draugę, namie nieko nebuvo. Puikus metas atvirai pasikalbėti.

Algimantas grįžo vėlai, apie devintą. Rasa jau buvo pergyvenusi, kelis kartus paskambinus jam, bet jis nė neatjungė telefono.

– Kur tu buvai? Aš nerimavau! – sutiko ji vyrą prieškambaryje.

– Darbe užsiėmiau. Skubus ataskaitų terminas. – Jis net nepažvelgė į ją, iškart nulėkė į vonios kambarį.

– Algai, aš išsikept kotletų, tavo mėgstamų. Gal pavalgysime kartu?

– Nenoriu. Labai pavargau. – Iš vonios sklidęs balsas skambėjo neryškiai.

Rasa stovėjo koridoriuje, paskui grįžo į virtuvę. Kotletai keptuvėje atšalo. Ji atsisėdo prie stalo, įsipylė arbatos ir verkė. Tyliai, kad vyras negirdėtų.

Kai Algimantas išėjo iš vonios, jis praėjo pro virtuvę, net neįlindęs vidun. Rasa išgirdo, kaip užsitrinktelėjo miegamojo durų spyna. Jis užsirakino. Pirmą kartą per trisdešimt dvejus santuokos metus.

Naktį ji gulėjo ant sofos svetainėje ir galvojo. Apie ką galvojo? Apie tai, kada viskas pasikeitė. Apie tai, kodėl jie tapo svetimi. Apie tai, kad galbūt jau laikas kažką drastiškai pakeisti.

Rytą Algimantas išėjo į darbą dar anksčiau nei įprasta. Rasa net negirdėjo, kaip jis ruošėsi. Pabudo tik nuo girdėto durų tranktelėjimo.

– Mama, kas atsitiko? Kodėl tu mėgini ant sofos? – svetainės durų kely stovėjo Gabija, apsivilkusi chalatu, su purvinais plaukais ir mieguistu veidu.

– Taip, nugara skaudėjo. Ant minkšto geriau. – Rasa atsistojo ir pradėjo rautis antklodę.

– Mam, nesimesk. Aš gi ne akla. Jūs su tėčiu susipyko?

– Gabijau, ne tavo reikalas. Eik pusryčiauti.

– Kaip tai ne mano? Aš čia gyvenu! Ir matau, kas vyksta! – Duktė atsisėdo šalia motinos. – Mam, papasakok. Gal kažkaip padėsiu.

Rasa pažvelgė į dukterį. Jau suaugusi, dirba, užsidirba. Gal ir tikrai verta su kažkuo pasikalbėti?

– Mes su tėčiu… tapom svetimi, Gabijau. Jis slepiasi nuo manęs, nekalba. O aš nežinau, ką daryti.

– O tu bandei su juo rimtai pasikalbėti?

– Bandžiau. Jis arba tyli, arba išvengia pokalbio.

– Gal jis turi kitą? – Gabija tai pasakė tyliai, bet Rasa išgirdo.

Tokia mintis jai irgi šovė į galvą, bet ji ją varydavo šalin. Algis ne toks. Jis šeimos žmogus, padorus. Nors… Nors žmonės keičiasi.

– Nesakyk nesąmonių, – nusvaitė Rasa.

– Mam, aš suaugusi. Suprantu, kad tarp vyro ir moters gali nutikti įvairiai. Ypač po tiek santuokos metų.

Rasa atsistojo, nuėjo į virtuvę gaminti pusryčių. Gabija nusekė paskui.

– Žinai ką, mama? Jei tėtis pasikeitė tiek, kad su tavimi net nebekalbėja, gal verta pagalvoti apie… na, skyrybas.

– Gabijau! – Rasa staigiai atsisuko. – Kaip gali taip šnekėti?

– O ką? Gyventi su žmogumi, kuris tave ignoruoja? Kuris apsimeta, tarsi tavęs nėra? Tai gi ne gyvenimas, o kankinimas!

– Mes trisdešimt dvejus metRuosdamosi miegoti, Rasa pajuto, kad širdyje nebuvo nei apmaudo, nei pykčio, tik tylus ramus atleidimas – lyg po ilgos audros atsidarytų dangus ir pasaulį apšviestų šviesa.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

4 × two =

Įprasta diena – staigus išsiskyrimas