Pilkė pelė
Alina pažvelgė pro langą. Kieme žaisdavo maži vaikai. Jų mamos stovėjo netoliese ir kažką aptarinėjo, kartu prižiūrėdamos savo vaikus. Prie įėjimo esanti suolelis buvo šiek tiek apibertas sniego.
Alina greitai apsiavė juodus batelius, rudą kailinį ir tos pačios spalvos megztinę kepurę, paėmė juodą odinę rankinę ir išėjo iš buto. Akimirką pasilikusi prie durų, klausėsi, ar laikytuvėse nesigirdi žingsnių ar balsų, užrakino duris ir nusileido laiptais.
Iš tolo ją būtų galima pamanyti senute. Tik iš arti pasirodydavo, kad ji ne vyresnė nei penkiasdešimt. Veidas be išraiškos, su mažomis akimis ir siauromis lūpomis. Pažiūrėsi – ir po sekundės pamirši.
Į šį namą ji atsikraustė prieš dvidešimt penkerius metus. Su niekuo nekalbėjo, visų vengė. Iš pradžių, kaip įprasta, kaimynai užsukdavo pasiskolinti svogūnų, arbatos, kai neturėdavo laiko į parduotuvės. Alina duris atidarydavo tik prikabinusi grandinėlę, jei išvis atidarydavo, sakydavo, kad nieko neturi, ir tuoj pat užsirakindavo. Netrukus kaimynai nustojo jos prašyti ir lankytis.
Niekas nematė, kad pas ją būtų atėjęs svečias. Atrodydavo, jog ji visiškai viena šitam pasaulyje, todėl tokia drovi ir užsidarusi.
Žinoma, ji turėjo giminių. Mažame provincijos miestelyje gyveno jaunesnė sesuo su šeima. Bet Alina su ja nesusirašinėjo. Gal todėl, kad visa grožis atiteko būtent seseriai. Kas žino?
Svetimo žmogaus pėda retai žengdavo į jos butą. Nebent atėisdavo santechnikas ar dujininkas patikrinti skaitiklių. Alina visada prašydavo parodyti pažymėjimą, kruopščiai jį tyrinėdavo, o kartais net skambindavo į kontorą, kad patvirtintų specialisto tapatybę.
Niekam pikto nedarė. Nemelavo, neplepėjo, su niekuo nebendraudavo. Pasitiksi – ir eis toliau, žemai nuleidusi galvą.
Už akių kieme ir darbe vadindavo „mėlyna kojine“, pilką pele arba senute mergina. Visą gyvenimą dirbo toje pačioje įmonėje – buhaltere. Sėdėdavo prie stalo rimta ir susikaupusia išraiška, bet darbą atlikdavo nepriekaištingai ir laiku, už ką vadovybė ją gerbdavo ir pakeldavo. Visada nešiodavosi tamsius, griežtus drabužius, vienintelę šukuoseną – lygiai atsuktais plaukais į užpakalį, surištus į mažą, tvirtą kaspinėlį.
Trisdešimties sulaukusi, Alina suvokė, kad nori vaiko. Sau. Tada ir atsirado vienintelis jos gyvenimo vyras – vairuotojas Vytautas. Kartais užsukdavo pas ją. Alina jam pirkdavo marškinėlius, kuriuos jis pas ją palikdavo. Jis buvo vedęs.
Ar žmona sužinojo apie Vytauto romaną su buhaltere, ar kas nors iš „geranoriškų“ kolegų ją apšvietė, bet po dviejų mėnesių Vytautas išėjo iš darbo ir dingo nežinia kur. O Alina taip ir nepastojo. Tai buvo vienintelė jos meilė.
Ji greitai apsitvardavo, nusprendusi, kad taip net geriau. Vienai sunku auginti vaiką, o dar nežinia, koks iš to sūnaus išaugs. O mergaitės ji išvis nenorėjo. Kam gimdyti į šį pasaulį tokią pat gražuoliu nepasižyminčią, vienišą sielą kaip ji pati?
Kartą parduotuvėje Alina nupirko nemažai maisto. Prie jos priėjo vyras ir pasiūlė padėti nunešti iki namų.
„Aš pati“, atsakė Alina ir nurodė tokį žvilgsnį, kad vyras iškart atsitraukė.
„Ir kas čia per ponaitis. Padės, ane. Tada užmuš, apiplėš ir niekas ir nežinos, kur dingau. Ne taip jau aš kvaila“, galvojo ji grįždama namo.
Apgaudinėti ją buvo neįmanoma. Mintyse skaičiavo puikiai, lyg galvoje turėtų įmontuotą skaičiuoklę. Pardavėja pabelsdavo kasą, o Alina iškart galėdavo pasakyti, kiek ta ją apgavo. Bet neskandindavo, nepykdavo, tik žiūrėdavo savo šaltu, griežtu žvilgsniu. Pardavėja susimąstydavo, perskaičiuodavo ir gražindavo pinigus.
Kartą šeštadienio rytą, netoli Naujųjų Metų, jos bute skambtelėjo nedrąsus skambutis. Alina palaukė, prislausdama. Skambutis pasikartojo. Ji priėjo prie durų ir pažvelgė pro akiskiurę. Iš pradžių jai pasirodė, kad laiptinėje stovi jos jaunesnė sesuo.
„Kas?“ – paklausė Alina, o širdis kažkodėl nerimastingaiSudvelkusi rankoves, Alina nusprendė nusipirkti traukinio bilietą ir vasarą apsilankyti pas Lizą ir mažąjį Vaidiuką, kurio niekada nematė, bet dabar jaučė, kad jis yra svarbiausias žmogus jos gyvenime.