Jūzė stovėjo prie lango ir žiūrėjo į kiemą, kur jos vyras Darius kalbėjo su kaimynė Greta. Vėl. Jau kelintą dieną iš eilės. Jie stovėjo prie Gretos automobilio, o ji kažką gyvai papasakojo, mosuodama rankomis. Darius klausėsi atidžiai, linkčiodavo, kartais juokėsi.
Jūzė atsitraukė nuo lango, kad jos nepastebėtų. Krūtinėje kūrėsi pažįstamas jausmas – ne pavydas, ne. Kažkas kito, sunkesnio. Supratimas.
“Mama, o kur tėtis?” – paklausė dukra Gabija, įžengusi į virtuvę. “Pažadėjo man padėti su matematika.”
“Kieme,” – atsakė Jūzė, stengdamasi, kad balsas skambėtų ramiai. “Greitai ateis.”
Gabija linktelėjo ir nubėgo į savo kambarį. Jūzė įjungė virdulį ir išėmė iš spintos sausainių dėžę. Rankos judėjo automatiškai, o mintys buvo visai kitur.
Kai Darius įėjo į butą, veide buvo tas ypatingas šypsenys – patenkintas, šiek tiek išsiblaškęs. Toks pasirodydavo tik po pokalbių su Gretą.
“Labas,” – tarė jis, įžengdamas į virtuvę. “Ar yra arbatos?”
“Ką tik užvirė,” – Jūzė pastatė prieš vyrą puodelį. “Ilgai kalbėjai su Gretą?”
“Ne per ilgai. Ji papasakojo apie naują darbą. Įsivaizduok, ją priėmė į reklamos agentūrą. Tokiam amžiuje tokią vietą gauti!”
Darius kalbėjo su susižavėjimu. Jo balse skambėjo pasididžiavimas, lyg tai būtų jo nuopelnas. Jūzė tyliai maišė cukrų arbatoje.
“O ką ji ten dirbs?” – paklausė ji.
“Klientų aptarnavimo vedėja. Ji gi turi tinkamą išsilavinimą, patirties daug. Greta paprastai šauni, po skyrybų taip greit susitvarkė.”
Greta. Visada Greta. Jų kaimynė, kuri prieš pusę metų atsikraustė į namą priešais. Graži keturiasdešimt dvejų metų moteris, neseniai išsiskyrusi, be vaikų. Sėkminga, savarankiška, įdomi.
Viskas, kuo Jūzė kadaise buvo, bet tapo žmona ir mama. Ne tai, kad gailėjosi savo pasirinkimo, bet kartais…
“Gabija laukia tavęs su matematika,” – priminė ji vyrui.
“Ai, taip, visai pamiršau. Dabar nueisiu pas ją.”
Darius išgėrė arbatą ir nuėjo pas dukrą. Jūzė liko viena virtuvėje. Ji paėmė jo puodelį ir pamatė dugne kelis arbatlapiukus. Vaikystėje močiutė mokė ją burti pagal juos, bet dabar Jūzė nenorėjo žinoti ateities. Dabartis jau buvo pakankamai aiški.
Darius įsimylėjo. Ne ją, savo žmoną septyniolika metų, o kaimynę Gretą. Jis pats to dar nesuprato ar nenorėjo pripažinti, bet Jūzė matė visus požymius. Kaip jis pradėjo labiau rūpintis savimi, nusipirko naują marškinėlius, pradėjo skustis dažniau. Kaip ieškojo progos išeiti į kiemą, kai Greta grįždavo iš darbo. Kaip jo akys švietė, kai jis kalbėdavo apie ją.
Anksčiau jos švietė taip, kai jis žiūrėjo į Jūzę.
“Mama, tėtis sakė, kad ir tu turi aukštąjį išsilavinimą,” – Gabija sugrįžo į virtuvę su vadovėliu rankose. “O kodėl tu nedirbi?”
Klausimas užklupo Jūzę netikėtai. Dukra žiūrėjo į ją su nuoširdžiu keturiolikmečio smalsumu.
“Aš dirbau, kol tu buvai maža,” – atsakė Jūzė. “O paskui nusprendžiau rūpintis namais ir šeima.”
“O ar nėra nuobodu?”
Ar nuobodu? Jūzė niekada neklausinėjo savęs to. Po Gabijos gimimo ji išėjo motinystės atostogų ir daugiau negrįžo į darbą. Darius gerai uždirbo, šeimai nieko netrūko. Jai atrodė, kad taip teisinga – būti namie, rūpintis vyru ir vaiku.
“Ne, nėra nuobodu,” – pasakė ji dukrai. “Man daug darbų.”
“Supratau. O dėdė Greta sako, kad moteris turi būti savarankiška. Kad negalima visiškai išsilydyti šeimoje.”
Jūzė susiraukė. Kada Gabija spėjo apie tai kalbėtis su Gretą?
“Kada ji tau tai pasakė?”
“Vakar susitikome prie laiptinės. Ji paklausė apie mokslus, mes pradėjome kalbėtis. Ji labai įdomi, tiesa? Daug ko žino, daug kur buvusi.”
“Taip,” – pritarė Jūzė. “Įdomi.”
Vakare, kai Gabija ruošė namų darbus, Jūzė ir Darius sėdėjo svetainėje. Vyras skaitė ką nors planšetėje, ji vartė žurnalą. Įprastas šeimos idilė, jei ne sunkūs tylomis.
“Darius,” – pagaliau nusprendė Jūzė. “Man regisi, kad mums reikia pasikalbėti.”
Jis pakėlė akis nuo ekrano.
“Apie ką?”
“Apie mus. Apie mūsų šeimą.”
“O kas mums negerai?”
Jūzė patylėjo, parinkdama žodžius. Kaip pasakyti vyrui, kad matai, kaip jis įsimyli kitą moterį? Kaip paaiškinti, kad jautiesi nematoma savo pačios namuose?
“Man atrodo, mes pradedame tolti vienas nuo kito,” – atsargiai pradėjo ji.
“Iš kur tu taip sumanei?” – Darius susiraukė. “Mes gi gyvename normaliai. Problemų nėra.”
“Kada paskutinį kartą mes kalbėjomės širdžiai? Ne apie buities reikalus, o iš tikrųjų?”
“Nežinau. Ar tai svarbu?”
Klausimas skambėjo abejingai, ir Jūzė suprato, kad pokalbis neišlips. Darius nematė problemos, nes nenorėjo jos matyti.
“Tikriausiai nelabai,” – atsakė ji ir grįžo prie žurnalo.
Kitą dieną Jūzė nusprendė nueiti į sporto salę. Seniai norėjo, bet vis atidėliojo. Dabar atPo metų, kai Jūzė jau buvo įsitvirtinusi savo naujame darbe ir su dukra aptvėrusi naują rutiną, ji vieną vakarą susitiko Gretą ir Dariusą parduotuvėje – jie vis dar gyveno kartu, bet jau be to aistros švytesio akyse, tik supratę, kad tikrosios meilės paieškos dar nebaigtos, o Jūzė tik nusišypsojo, pasižiūrėjusi į jų susikaupusias veidus ir toliau ėjo priešais su savo gyvenimo džiaugsmu.