Po aštuonerių metų grįžęs į gimtąją vietą sutiko vaiką, kuris pakeitė jo gyvenimą.

Matas sustabdė automobilį prie kapinių vartų ir giliai atsikvėpė. Viešpatie, kiek kartų jis ketino čia atvažiuoti? Kiek kartų atidėjo “vėliau”? Kai motina buvo gyva – laiko nerado. Po jos mirties – atrodė, kad praeitis išvis nebeturėjo vietos.

O juk seniai reikėjo atsibusti. Suprasti, kad visas tas pasaulis, kurį taip kruopščiai kūrė aplink save, buvo tik fasadas. Nė vienas žodis, nė vienas gestas neturėjo tikros pagrindo. Ironiška, bet jis net dėkojo Natalijai – jau buvusiai žmonai – už tai, kad sugriovė tą trapią kortų pilį. Tiesiog bums – ir viskas sugriuvo! Tokia tobula iš pažiūros šeimos idilė, tokie “tikri” santykiai su draugais… O iš tikrųjų – jo žmona, geriausias draugas ir visi tie pažįstami, kurie žinojo ir tylėjo. Tai buvo ne tik žlugimas. Tai buvo smūgis, nuo kurio Matas iki šiol neatgavo.

Iš karto po skyrybų jis išvažiavo į gimtąjį miestą. Aštuonerius metus praėjo nuo tos dienos, kai palaidojo motiną. Aštuonerius metus! Ir nei karto nerado laiko užsukti ant kapo. Tik dabar, kai gyvenime nieko gero nebeliko, jis suprato paprastą tiesą: mama buvo vieninteliu žmogumi, kuris niekada jo neišduotų.

Vestuvės vyko vėlai – jam buvo trisdešimt treji, o Natalijai vos dvidešimt penkeri. Jis didžiavosi ja kaip trofėjumi. Ji buvo graži, elegantiška, “visuomeninė”, kaip jam tada atrodė. Dabar atsiminė jos veidą, iškraipytą pykčio, žodžius, kuriais svaidėsi: kad jį nekęsdavo visą trumpą jų bendrą gyvenimą, kad kiekviena naktis su juo jai buvo kančia. Jis vis dar nesuprato, kaip galėjo būti toks aklas. Ji verkė, prašė atleidimo, sakė, kad jautėsi vieniša… Bet vos tik ištarė “skyrybos” – kaukė nukrito. Štai ji, tikroji.

Matas išlipęs iš automobilio paėmė didelį gėlių puokštę iš galinės sėdynės. Ėjo lėtai, žiūrėdamas po kojomis. Takas turbūt peraugęs. Jis net neatvažiavo, kai pastatė paminklą – viską sutvarkė per internetą, nuotoliniu būdu. Kaip viso jo gyvenimo simbolis: viskas iš tolo, viskas netikra.

Tvorą rado švarią. Paminklas taip pat. Gėlės šviežios, žemė švelniai sukasa. Kažkas rūpinosi kape. Turbūt viena iš senų motinos draugių. Nors… sūnui, pasirodo, nebuvo iki to.

Jis atidarė vartelius ir sušnibždėjo:

– Labas, mama…

Gerklė suspaudė, akys užsidegė. Matas nesitikėjo, kad apsiverks. Juk verslininkas, šaltakraujis, perskaičiuotas, įpratęs laikyti veidą. O dabar verkė kaip vaikas. Nesistengė sulaikyti ašarų. Jos buvo išsivaduojančios, nuplovė sielą nuo visko, kas susiję su Natalija, išdavyste, skausmu. Tarsi mama tikrai būtų šalia, glostytų per galvą ir sušnibždėtų: “Nieko, nieko, sūnau… Viskas bus gerai.”

Jis ilgai sėdėjo. Tylėjo. Bet mintyse kalbėjosi. Atsiminė vaikystę: kaip kritdavo, įsikandavo kelius, o mama teptų jodu ir kartodavo: “Pagis, nebeliks jokio žymės.” Ir iš tiesų pagydavo. Laikui bėgant. O skausmas kiekvieną kartą mažėjo. O mama visada pridurdavo: “Prie visko pripranti, tik ne prie išdavystės.”

Dabar jis suprato kiekvieną jos žodį. Tada jie atrodė kaip tik švelnios frazės, o pasirodė – išmintis.

Mokėti kaimynei už namų prižiūrėjimą nebuvo problema, bet kiek galima laikyti namus užrakintus? Jis nusišypsojo, prisiminęs, kaip susipažino su kaimyne. Jam buvo bloga, sunku. O jos dukra – Greta – jį sutiko su tokia šiluma… Jie pradėjo kalbėtis, ir viskas kažkaip savaime susiklostė. Jis išvažiavo anksti ryte, palikęs užrašą, kur dėti raktus. Galbūt iš jos pusės tai atrodė nedora. Bet juk nieko nepažadėjo. Viskas buvo abipusiu pageidavimu. Ji ką tik išsiskyrė su tironu vyru, pasakojo, kaip jai buvo sunku. Jie abu buvo vieniši. Tai ir susibūrė trumpam.

– Dėde, ar galėtumėte man padėti?

Matas staigiai atsisuko. Prieš jį stovėjo maža mergaitė, septynerių-ar aštuonerių, rankoje – tuščias kibiras.

– Reikia atnešti vandens, kad laistyti gėles. Su mama jas ką tik pasodinom, o šiandien mama susirgo. Lauke karšta – jos pražus! Bet kibiras per sunkus. Aš viena negaliu jo nunešti. Tik nemeskit mamai, kad čia atėjau viena. Jei nešiuosi po truputį, ji vistiks pastebės, kad dingo.

Matas nusišypsojo:

– Žinoma, parodyk, kur eiti.

Mergaitė nuskriejo pirmyn. Kalbanti, gyva. Per penkias minutes jis sužinojo beveik viską: kaip mama nepaklausė patarimo ir išgėrė šalto vandens, kaip susirgo, kaip jie atėjo ant mirusios močiutės kapo, ir kaip močiutė būtų ją už tai barti. Mergaitė mokykloje jau metus ir tvirtai nusprendė gauti tik penketus – o ateityje išvis baigti mokyklą su aukso medaliu!

Su kiekvienu žodžiu Matui tapo lengviau. Vaikai – tai tikras stebuklas. Jis pagalvojo, kaip norėtų turėti normalią šeimą: mylinčią žmoną ir vaiką, kuris laukia namie. Jo Natalija buvo kaip branginMatas paėmė Gretą ir mergaitę į glėbį, suprasdamas, kad visą šį laiką tikrovė buvo tik čia, šioje šeimoje, kurią niekada nepaliks.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

4 − three =

Po aštuonerių metų grįžęs į gimtąją vietą sutiko vaiką, kuris pakeitė jo gyvenimą.