Antrasis Kvėpavimas
Jonas nebuvo gražuolis, kaip Alain Delon. Jis dirbo paprastu inžinieriu ekskavatorių gamykloje. Negėrė – na, nebent per šventes. Nerūkė. Būdamas vedęs dvidešimt dvejus metus į šalies nežiūrėjo.
Duktė ištekėjo ir išsikraustė su vyru į Vilnių. Su anūkais neskubėjo juo pasidžiaugti. Jonas dėl to nesirūpino. Vaikai – tai atsakomybė, triukšmas ir žaislai, išmėtyti grindims. O jis pripratęs prie ramių vakarų prie televizoriaus su laikraščiu. Kokie ten metai? Spės pažaisti su anūkais.
Žmona Ona jam tikėjo viskuo: išvaizdi ir puoselėta, namie švara ir jauku, visada gardus vakarienė, o per šventes ant stalo – naminiu pagamintas tortas ir karštiena. Trumpai tariant, gyvenimas klostėsi gerai.
Jis grįžo iš darbo savo mašina, susikvėpęs nuo leidžiančios saulės, tikėdamasis sotus vakarienės ir poilsio prie televizoriaus.
Jonas įėjo į butą, priemiegė prieškambaryje batus ir prilindo ausį. Dažniausiai Ona išlisdavo iš virtuvės ir sakydavo, kad vakarienė beveik paruošta. Bet šįkart jos balso negirdėjo. Neaiškus nerimas užgriebė širdį. Jonas įėjo į kambarį. Ona stovėjo prie spintos su atvertomis durim, nuimdavo sukneles nuo pakabų ir mėtė jas ant sofos, kur gulėjo atidarytas lagaminas.
– Kur tu važiuoji? Pas dukrą, į Vilnių? Ar ji galbūt laukiasi? – paklausė Jonas.
Ona, neatsižvelgdama į vyrą, priėjo prie lagamino ir ėmė dėti į jį savo sukneles.
– Kas tau, kurčiai tapai? Šaukiu, šaukiu, o tu neatsakai. Kur tu važiuoji? – pakartojo Jonas, imdamas nervintis.
Ona apsidairė po kambarį, ar ko nepamiršo, ir pradėjo užsidarinėt lagaminą. Tačiau jis buvo perpildytas, užtrauktukas grėsė sulūžti.
– Geriau padėtum, nei stovėtum kaip stulpas ir klausinėtum kvailų klausimų. – Ona atsitiesė ir nupūtė nuo akių nukritusį plaukų strėlį.
– Aš klausiau, kur tu važiuoji su visais savo drabužiais? Ar tai kvailas klausimas? – Jonas vos sulaikė verdantį pyktį.
– Kur kur? Išeinu nuo tavęs, – iššūkiu tarė žmona.
– Kodėl? – Jonas nustebęs pakėlė antakį.
– Įkyrėjo. Tai padėsi? – Ona linksnėjo į lagaminą.
– Kas įkyrėjo? – Jonas priėjo prie lagamino, paspaudė ant dangčio ir staigiu judesiu užsukė užtrauktuką.
– Viskas įkyrėjo. Tu įkyrėjai, virtuvėj stovėt įkyrėjo. Įkyrėjo kiekvieną vakarą sėdėti namie ir žiūrėti į televizorių.
– Tai būtum ir pasakius. Galėjom užsičiaupti į teatrą, – Jonas ištarė pirmą, kas šovė į galvą.
– Kad degčiau nuo gėdos, kai tu ten knarktum? Viena diena pakeičia kitą, o gyvenimas praeina. – Onos balse jis išgirdo neviltį ir nusivylimą.
– Bet tai nuo mūsų nepriklauso. Ar eisim, ar stovėsime, gyvenimas vis tiek praeina, – filosofiškai pastebėjo Jonas.
– Nesibikškiok. O aš noriu, kad pabaigoje būtų ką prisiminti. O ką aš prisiminsiu? Kotletus keptuvėje? Indų plovimą? Tave su laikraščiu prieš televizorių? – Onos balsas perėjo į riksmą.
– Manai, be dukros man niekur neiti? Aš išOna išėjo, užgesdama už save duris, o Jonas suprato, kad kartais naujas pradžios taškas būna geriau už senas įpročius.