Viename mažame miestelyje netoli Vilniaus, kur restoranų šviesos vilioja gurmanus, mano 32 metų gyvenimą apsėdo konfliktas su uošve, kuris giliai įstrigo širdyje. Esu Austėja, ištekėjusi už Dainiaus, vaikų dar neturime, bet įdėdama visą širdį į darbą virėjos brangiame restorane. Neseniai restorano savininkas, Nerijus, paprašė manęs pagaminti tortą jo senutės gimtadieniui – ir aš tai padariau su meile. Bet kai tokį patį tortą padovanojau uošvės mamai, ji pažemino mano darbą, ir dabar nežinau, kaip susitvarkyti su šia įžeidžiančia situacija.
Šeima, kurioje norėjau būti artima
Dainius – mano pagalba ir atrama. Vedybose esame jau penkerius metus, jis dirba logistiku, o aš – virėja, ir mano darbas yra mano aistra. Uošvė, Ona Vytautienė, gyvena su savo mama, aštuoniasdešimtmete Irena Jonučiene, kaimyniniame rajone. Ona visada buvo reiklus žmogus, bet stengiausi palaikyti šilčius santykius: lankydavausi, padėdavau, gerbdavau jos mamą. Irena – šilta, bet silpna sveikata, todėl norėjau jai padaryti malonumą gimtadienio proga.
Mano darbas restorane – tai menas. Kuriu desertus, už kuriuos gėrimasi svečiai, ir tuo didžiuojuosi. Kai restorano savininkas Nerijus priėjo ir pasakė: „Austė, rytoj mano senutės gimtadienis, galėtum išpildyti mano prašymą? Pagamink jai kažką ypatingo“, sutikau su džiaugsmu. Iškeptas tortas buvo tobulas – švelnus kreimas, uogos, subtilus papuošimas. Jis ją sužavėjo, o Nerijus dėkojo premija.
Dovana, kuri virto žeminimu
Įkvėpta tokio sėkmės, nutariau tą patį tortą pagaminti Irenai Jonučienei jos 80-osioms. Praleidau visą vakarą, rinkdama geriausius ingredientus, puošdama su visa širdimi. Gimtadienio dieną su Dainium nuvykome pas uošvę. Išdidžiai įteikiau tortą, papasakojau, kaip specialiai jai jį ruošiau. Irena nusišypsojo, bet Ona iškart susiraukė: „Austė, tai gi tas tavo restorano tortas? Ten viskas ant chemijos, senai žmogui kenksminga. Geriau paprastą pyragą būtum iškeptus, be tų išsižadėjimų.“
Aplink tylėjo. Chemija? Mano tortas, į kurį įdėjau širdį, pagamintas tik iš natūralių produktų! Irena atsikandė gabalėlį ir tarė: „Austutė, skanu“, bet Ona ją nutraukė: „Mam, nevalgyk, tau saldžiai negalima.“ Tortą įdėjo į šaldytuvą, nei leido pajudinti, o vietoj jo iškėlė savo pyragą, giriamasi: „Štai taip tikrai, be išpuikių nesąmonių.“ Jaučiau, kaip ašaros veržiasi, bet tylėjau, kad nesugadinčiau šventės.
Skausmas ir įžeidimas
Namie papasakojau Dainiui. Jis tiesiog pečiais patraukė: „Austė, mama neketino tavęs įžeisti, ji tiesiog rūpinasi močiutės sveikata.“ Rūpinasi? Ji pažemino mano darbą visų akivaizdoje! Ona Vytautienė ne pirmą kartą taip elgiasi. Ji kritikuoja mano darbą, vadina jį „ne moterišku“, užsimena, kad turėčiau gimdyti, o ne „kepinėliais užsiiminėti“. Mano tortas, sužavėjęs restorano savininko mamą, jai – „chemija“ ir „išpuikybė“.
Mano draugė Inga sako: „Austė, nebedovanok jai nieko, ji nevertina.“ Bet aš norėjau nudžiuginti Ireną, ne uošvę. Dainius prašo nesiginčyti: „Mama tokia, priprask.“ Bet kaip priprasti, jei jos žodžiai skaudina? Bijau, kad taip pat elgsis ir su ateinančiais vaikais, niekindama viską, ką darau. Irena Jonučienė nusipelnė šilumos, bet nenoriu leisti, kad mano pastangas mindytų uošvė.
Ką daryti?
Nežinau, kaip susidoroti su šia įžūlumu. Kalbėtis su Ona Vytautiene? Ji niekada nesielgia, man ji visada „ne tokia“. Paprašyti Dainiaus užstoti? Jis vengia konfliktų su mama, ir bijau, kad kaltins mane, jog perdedu. Nustoti dovanoti? Bet myliu Ireną ir nenoriu, kad ji nukentėtų dėl dukters. Ar tylėti ir praryti pažeminimą? Bet pavargau jaustis nereikalinga.
Būdama 32-erių noriu, kad mano darbas būtų vertinamas, kad mano dovanos teiktų džiaugsmą, kad vyras būtų mano pusėje. Ona Vytautienė galbūt rūpinasi mama, bet jos žodžiai griūna mano pasitikėjimą. Dainius galbūt myli mane, bet jo tylėjimas verčia jaustis vienai. Kaip apsaugoti savo jausmus? Kaip pasielgti, kad uošvė nustotų mane niekinti?
Mano riksmas dėl pripažinimo
Ši istorija – mano šauksmas teisei būti išgirstai. Ona Vytautienė gal ir nenori pikto, bet jos kritika skaudina. Dainius nori taikos, bet jo neveiklumas – tai išdavystė. Noriu, kad Irena Jonučienė šypsotųsi mano dovanoms, kad mano darbas būtų vertinamas, kad mano namai būtų vieta, kur gausiu atramos, ne pasityčiojimo. Būdama 32-erių nusipelnau pagarbos, ne uošvės priekaištų.
Esu Austėja, ir rasBet viena diena supratau, kad jei noriu išsaugoti save, turiu nustoti leisti uošvei valdyti mano emocijas.