*”Apgavystė”*
Žmonių likimai skirtingi. Kai kam lemta jaunystėje sutikti vienintelę meilę visam gyvenimui. O kas nors ją atranda tik išgyvenęs išdavystę, skyrybas, jau netekęs vilties ir pasidavęs.
Jurgis buvo tas, kuriam teko laukti. Su būsima žmona jis susipažino dar universitetiniais metais. Graži ir kukli Gabija atvyko mokytis iš mažo provincijos miestelio. Ji iš karto patiko Jurgiui, nors jis pats buvo paprastas, niekuo neišsiskiriantis vaikinas. Gabija ilgai neatsakydavo jam tuo pačiu.
Bet paskutiniame kurse, kai daugelis studentų aukštojoje mokykloje jau radę savo antrąją pusę, o kai kurie net spėję užsiveikti ne tik šeimą, bet ir vaikus, Gabija staiga nuleido rankas Jurgiui. Jis skrido iš laimės, o be abejo, beveik iš karto paprašė jos rankos. Laiške ji maloniai sutiko.
Jurgio motina suprato, kad merginai nenorisi grįžti į provinciją. Santuoka su Jurgiu jai užtikrino registraciją didesniame mieste, netoli Vilniaus, didelį butą sostinės centre ir gerą darbą. Bet matydama, kaip sūnus įsimylėjęs ir laimingas, nusprendė netrukdyti jo svajonių.
Vestuvės įvyko iškart po diplomų gavimo. Užmiesčio restorane susirinko daug žmonių, daugiausia studentų bendraklasiai. Tik nuotakos tėvai neatsvyko.
Gabija paaiškino, kad tėvas serga, pritvirtintas prie lovos, o motina negali jo palikti vieną. Tolimesnius klausimus ji atjunkdavo trumpai. Jos veidas niūrėdavo, ašarės virpėjo ant blakstienų. Jurgio tėvai nusprendė, kad nereikia jaudinti merginos bereikalingais klausimais. Ji jau pakankamai kentėjo dėl tėvų.
“Kur tik mama tėvo nevėžiojo. Nieko negalėjo padėti”, – ir šiais žodžiais Gabijos akys pablogėjo nuo liūdesio.
Jurgio tėvai rūpinosi Gabija kaip savo dukterimi. Gyveno kartu draugiškai ir laimingai. Gabija beveik iškart pastojo. Į darbą nebeėjo. Pinigų užteko, o po motinystės atostogų gal ir antrasis vaikas pasirodys. Po devynių mėnesių Gabija pagimdė pirmagimį. Tėvai primygtinai prašė, kad berniuką pavadintų Gabijos tėvo garbei – Gediminu.
Antrą kartą Gabija pastojo tik po aštuonerių metų. Per tą laiką jie su Jurgiu nusipirko nuosavą butą. Gimdymas buvo sunkus, per ankstyvas. Gimė mažytė silpna mergaitė. Pavadino Jurgio mamos garbei – Laimute.
Nei Gabijos tėvas, nei motina taip ir nespėjo pamatyti anūkų. Metai praėjo po Gedimino gimimo – mirė tėvas. Motina išgyveno jį vos aštuonis mėnesius.
Kai Laimutė pradėjo lankyti mokyklą, Gabija pareikalavo grįžti į darbą. Nusibodo sėdėti namie. Žinoma, pagal specialybę jau nebeliko vietų – žinios išblėso, o darbo patirties ji taip ir neišgavo, niekada nedirbo.
Jurgio tėvai sutrukdė pažįstamus, ir Gabiją įdarbino didelėje įmonėje vadovo padėjėja, tiesiog sekretore.
Dabar ji daug laiko praleido fitneso klube. Įsidėbėjo madingai rengtis, dažytis. Atrodė kaip verslo moteris, o ne naminiu paukščiu. Draugai ir kolegos peikė Jurgį, kad tokią gražuolę žmoną laikė uždarytą namie, slepė nuo visų.
Gabija apleido vaikus. Gediminas baigė mokyklą, ruošėsi stoti į universitetą – netrukus pradės savarankišką gyvenimą. Duktė Laimutė beveik visą laiką praleisdavo pas senelius. Tie ją gailestingai lepino, kompensuodami motinos nebuvimą.
Vis dažniau Jurgis iš žmonos girdėdavo priekaištų. Kad nebesirūpina savimi, priaugęs pilvą, reikia užsirašyti į klubą, pratimus, susitvarkyti. Ir vis dažniau ji lygindavo jį su savo viršininku, kuris buvo vyresnis už Jurgį, bet kūną turėjo kaip trisdešimtmetis.
Jurgis iškart suprato, ką tai reiškia. Kartą jis nusprendė užsukti pas žmoną į darbą. Ir proga atsirado: tėvo jubiliejus artėja, reikia netipiško, įsimintino dovanos – reikia pasitarti su žmona. Negi su tėvais tai aptarinėti?
Įėjęs į priėmimo kambarį – nieko. Jurgis pabeldė į direktoriaus kabineto duris. Nesulaukęs atsakymo – įžengė. Apžvelgė tuščią kabinetą ir pastebėjo šone dar vienas duris. Prieidamas prie jų, išgirdo būdingus atodūšius ir dejonę, nepaliekančią jokių abejonių, kas ten vyksta.
NesvarsJurgis pasisuko ir paliko kabinetą be žodžio, jo širdį sugniaužė ne išdavystė, o sąžinės graužtis, kad lepo savo dukterį iki tokios pragaros.